Andrzej Pieśla

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Wśród nich – projekty przygotowane do realizacji na terenie Pomorza Zachodniego.

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

Część przyznanych dotacji trafi na Pomorze Zachodnie. Stowarzyszeniu Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jómsborg Vineta przyznano 80 tysięcy złotych  na projekt „Dawny Wolin w sieci naszych czasów”, Fundacja Pod Sukniami – 56 tysięcy na realizację projektu „Tęskno mi, Panie…”, Opera na Zamku w Szczecinie otrzyma 42 tysiące na multimedialną stronę internetową, Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra – 40 tysięcy na projekt „Wielcy Koncertmistrzowie w sieci”, Trafostacja Sztuki w Szczecinie – 46 tysięcy na przygotowanie mapy sztuki Szczecina „Szczecińscy artyści wizualni w sieci”, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – 38 tysięcy na projekt „Niech Cię usłyszą – warsztaty aktorskie dla młodzieży”, Książnica Pomorska im St. Staszica w Szczecinie – 6 tysięcy na projekt „Biblioteka w sieci” Pieniądze trafią też do mniejszych miejscowości. Pyrzycki Dom Kultury za 29 tysiące złotych zrealizuje projekt „#PDK – Podłącz się i oderwij się od rzeczywistości!”, a Trzebiatowski Ośrodek Kultury otrzyma wsparcie w wysokości 11 tysięcy złotych na wirtualny spacer po muzeum pałacowym.