Andrzej Pieśla

Pomorze Zachodnie nie jest wieprzowym zagłębiem, ale utrzymujące się zagrożenie afrykańskim pomorem świń także tu budzi niepokój. Tym bardziej, ze narasta ono w ościennych województwach.  

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Na Pomorzu Zachodnim zagrożenie identyfikowane jest w umiarkowanym stopniu. Ostatnio ognisko choroby zidentyfikowano jedynie w gminie Chojna, nieco wczesnej także w gminach Cedynia i Moryń. Znacznie gorzej jest za południową miedzą. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii na 68 ognisk ASF w populacji dzików w ciągu minionych dwóch tygodni na obszarze Polski, 54 potwierdzono w województwach dolnośląskim i lubuskim. W tym ostatnim ogniska choroby potwierdzono w powiecie międzyrzeckim (gmina Trzciel), nowosolskim (gmina Kożuchów), słubickim (gmina Cybinka), sulęcińskim (gminy Krzeszyce, Lubniewice, Sulęcin i Bledzew), świebodzińskim (gminy Łagów i Szczaniec), wschowskim (gmina Sława), zielonogórskim (gminy Babimost, Czerwieńsk, Świdnica i Zabór), żagańskim (gminy Iłowa, Niegosławice i Żagań) i żarskim (gminy Lipinki Łużyckie i Żary).

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono już 2159 ognisk ASF dzików oraz rekordowe 110 ognisk u świń.