Andrzej Pieśla

Koszalin doczeka się nowego dworca kolejowego. Na to samo czeka Kołobrzeg oraz stacja Szczecin Dąbie.

PKP otrzymało pozwolenie na budowę nowego budynku dworca PKP w Koszalinie. Spółka musi teraz zawrzeć porozumienie z miastem, a następnie ogłosić przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę prac. Zdaniem PKP przetarg uda się ogłosić w pierwszej połowie 2022 roku.

Linia ze Stargardu do Koszalina została otwarta w czerwcu 1859 roku, wtedy też powstał w mieście pierwszy budynek dworca. W latach 1913-1914 miała miejsce jego przebudowa, w marcu 1945 został on spalony. Po odbudowie funkcjonował do 1962 roku, gdy powstał obecny budynek. Według realizowanej koncepcji zostanie on zburzony, a w jego miejscu powstanie zupełnie nowa konstrukcja, która będzie wyróżniała się wyrazistym dachem, który przykryje poczekalnię, a także hol i część usługową dworca. Przed wyjściem z tunelu prowadzącego na perony zaprojektowano otwarty pasaż pieszy, w którym zostaną wyeksponowane zachowane z istniejącego budynku dworca ściany holu zawierające dekoracje ścienne. Freski wykonane w technice sgraffito zostaną umieszczone za witrynami i dodatkowo wyeksponowane dzięki iluminacji nocnej. Wymieniona zostanie także nawierzchnia placu przed dworcem, która będzie komponowała się wizualnie z placem miejskim.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 przewiduje przebudowę i modernizację około 200 obiektów w całym kraju. Poza Koszalinem program objął także dwie inne lokalizacje na terenie Pomorza Zachodniego. W przypadku dworca w Kołobrzegu zakończono przetarg na projekt przebudowy, który jest obecnie przygotowywany. Wkrótce zaplanowany jest przetarg na wykonanie robót. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2019 – 2023. Podobny jest stan zaawansowania modernizacji dworca w Szczecinie Dąbiu. Jednocześnie trwają prace nad wyselekcjonowaniem kolejnych 150 obiektów do modernizacji w latach 2024-2030. PKP S.A zarządza około 520 czynnymi dworcami. Polityka spółki ma na celu to, by otwarte po modernizacji dworce bilansowały się finansowo. W związku z tym poszukuje najemców dla lokali komercyjnych, ale również współpracuje z samorządami, które często lokują w obiektach dworcowych swoje instytucje czy punkty obsługi mieszkańca.