Andrzej Pieśla

Ceny owoców lekko spadają. Wpływ na ten proces ma rosnąca podaż, ale to kwestia nie tylko pogody i odległości od producentów.

Ceny zmieniają się niemal z dnia na dzień trudno zatem o całkowicie jednoznaczną ich ocenę. Zazwyczaj służą raczej jako punkt odniesienia dla lokalnych rynków, niż wiążącej analizy w skali kraju.

Hurtowe ceny wybranych owoców w poszczególnych miastach

Źródło: opracowanie własne m.in. na podstawie danych portalu sadyiogrody.pl

Na północy kraju, w regionach, które jednocześnie maja charakter nadmorski i przyciągają rzesz turystów, ceny żywności, w tym owoców, bywają droższe niż gdzie indziej. W tym roku sezon turystyczny jest nietypowy, o skali ruchu turystycznego trudno cos jeszcze w pełni wiążącego powiedzieć, ale już czynnik podażowy robi swoje. Brak deszczów wpłynął na jakość i wysokość lonów. W minionych latach pojawiały się tez podejrzenia o nieuczciwe praktyki w obrocie hurtowym skutkujące zawyżaniem cen. W 2018 roku postepowanie wyjaśniające Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji prowadziło do wniosku, ze najwyższe ceny owoców są na zachodzie kraju, a najniższe na wschodzie w okresie od 18 do 30 lipca Inspekcja Handlowa przebadała prawie 1600 placówek, sprawdzając ceny owoców. Były to: maliny, porzeczki czerwone i czarne, jabłka, borówki. Z zebranych danych wynikało, że średnie ceny wiśni najwyższe były w województwie pomorskim – 6,44 zł (przy czym najwyższa cena to 9,09 zł), a najniższe w lubelskim – 3,80 zł (przy czym najniższa w tym województwie to 3,11 zł. Z kolei średnie ceny jabłek, wahające się między 3,68 zł a 3,87 zł za kilogram, utrzymywały się w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Najdroższe jabłka były w województwach pomorskim i opolskim – 4,61 zł to średnia cena za kilogram.

Średnia cena malin (kg) w poszczególnych województwach w Polsce, II połowie lipca 2018

Źródło: http://www.pomorska.pl/strefa-agro/ceny/a/ceny-polskich-owocow-pod-lupa-uokik-gdzie-maliny-czy-wisnie-sa-najdrozsze-i-najtansze,13384888/

Prawdopodobnie coś jest na rzeczy. Być może wraz z napływem turystów przekonamy się, jak popyt, podaż, pogoda i inne czynniki tym razem determinują zachowania rynku.