Andrzej Pieśla

Modernizacja dworca Szczecin Główny to jedno z kilku przedsięwzięć, które zmieniają standard infrastruktury kolejowej na Pomorzu Zachodnim.  W całym regionie realizowane są inwestycje o wartości 7 miliardów złotych.

Remontowana jest linia Szczecin – Poznań, dzięki czemu pociągi na tej trasie będą mogły rozpędzać się do prędkości do 160 km/h, a czas przejazdu najszybszych pociągów skróci się o ok. 50 minut. Koszt inwestycji planowanej do realizacji do końca 2022 roku wynosi ok. 4 mld złotych.

W ramach modernizacji połączenia kolejowego do portu w Szczecinie i Świnoujściu prace obejmą przebudowę około 100 km torów, trzy wiadukty i most. Planowana jest także elektryfikacja niektórych torów. Na stacji Szczecin Port wybudowanych zostanie 61 km torów, zmodernizowanych będzie 12 przejazdów kolejowo-drogowych, pojawi się 177 nowych rozjazdów. Na stacji Świnoujście wybudowanych będzie 34 km torów, zmodernizowanych zostanie 10 przejazdów, a wymienionych 108 rozjazdów. Zamontowane zostaną nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.