Tomasz Augustyn
Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego ożywia się. To ważne, bo jej mieszkańcy są istotną grupa klientów dla handlowej i usługowej oferty Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Po trudnym kryzysowym roku 2020 Meklemburgia-Pomorze Przednie cieszy się koniunkturą gospodarczą. Są co prawda widoczne następstwa fali zamknięć związanych z koronawirusem, szczególnie widoczne w sektorze usług. W największym stopniu została nimi dotknięta turystyka. Ogólna sytuacja ulega jednak poprawie. W pierwszym półroczu produkt krajowy brutto landu wzrósł o 1,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy też produkcja gospodarcza zanotowała spadek o 5,2 %. W tym roku w sektorze produkcyjnym obserwowany jest już znaczny wzrost notowany, znacznie wzrastają popyt i zamówienia. Nowi pracownicy i stażyści są ponownie bardziej poszukiwani i zatrudnieni. Liczba bezrobotnych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim spadła w sierpniu o 6,8 tysięcy osób w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku (-10,4%).
Jednocześnie trzeba zauważyć, że konsekwencje pandemii koronawirusa objawiają się wyraźnie w sytuacji ekonomicznej samych mieszkańców, w tym widocznej fali niewypłacalności. Spadki dochodów lub całkowita utrata zarobków, skrócony czas pracy lub bezrobocie dojmująco naruszają rezerwy finansowe wielu mieszkańców. W wielu przypadkach doprowadziło to nie tylko do nadmiernego zadłużenia, ale także do osobistej niewypłacalności. W pierwszym półroczu 2021 roku w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zanotowano wskaźnik 90 niewypłacalności na 100 tysięcy mieszkańców. W statystykach prowadzi Brema (135 prywatnych niewypłacalności na 100 tysięcy mieszkańców, w najlepszej sytuacji jest Bawaria jest na dole z 48 prywatnymi niewypłacalnościami na 100 tysięcy mieszkańców). W liczbach bezwzględnych w pierwszym półroczu 2021 roku w Meklemburgii-Pomorzu Przednim odnotowano 1 453 niewypłacalności prywatnych, a w pierwszym półroczu 2020 – 834. W tym landzie (a także w Hamburgu) największy był też procentowy wzrost liczby upadłości prywatnych, w porównaniu z pierwszą połową 2020 roku wyniósł on 74,2%.
Pozytywnym symptomem jest pojawienie się nowych inwestycji. Wśród nich w Pasewalku uwagę zwraca rozbudowa parku przemysłowego, do tego miasta przenosi się produkcja Landtechnik Huber GmbH. Z kolei fabryka Wollenhaupt Vanille GmbH (przetwórstwo wanilii) przenosi się do Valluhn-Gallin Business Park (dzielnica Ludwigsust-Parchim), a TecMed Deutschland GmbH rozwija produkcję w Schwerinie. Przykładem nowego ciekawego rendu jest „Project Bay” w Lietzow na Rugii. Powstała tam przestrzeń coworkingowa – biura i stanowiska pracy, które można elastycznie wynająć. Z oferty korzystają pracownicy biurowi z Berlina i z całych Niemiec, także rzemieślnicy z okolic również wykorzystują miejsca pracy do wykonywania pracy biurowej, a studenci piszą tam prace licencjackie.
W ramach rozwoju przedsięwzięcia obecnie powstaje warsztat o powierzchni 1 500 metrów kwadratowych z nowoczesnym sprzętem, takim jak drukarki 3D, maszyny do obróbki tekstyliów, drewna i metalu. Ma to być miejsce, w którym kreatywne umysły będą mogły opracowywać i wdrażać prototypy nowych urządzeń. Zdaniem obserwatorów ponownie pojawia się trend zainteresowania atutami Meklemburgii-Pomorza Przedniego – Morzem Bałtyckimi, wielością jezior, przyroda. Atutem są też niedrogie mieszkania, dobre możliwości edukacyjne i nie najgorsza jak na niemieckie standardy infrastruktura.