Andrzej Pieśla

Najlepszy polski dizajn w trasie. Czas na pierwszy przystanek wyjątkowego projektu prezentującego topowe obiekty polskiego dizajnu. „Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekt rozpoczyna się w Pyrzyckim Domu Kultury i stąd ruszać będzie do kolejnych miast. Podczas przekrojowej, pigułkowej wystawy polskiego wzornictwa przemysłowego zobaczyć można prawdziwe „perły” polskiego dizajnu, wystawę komplementarnie uzupełniają „video-wizytówki” topowych, polskich projektów a merytorycznie wspiera grono ekspertów/prelegentów.

Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją.

W Pyrzyckim Domu Kultury w ramach finisażu wystawy spotkamy się z Małgorzatą Czyńską – kuratorką projektu oraz organizatorami projektu. Nie zabraknie powiewu pyrzyckich historii, także zapisanych w ludowych wzorach i zwyczajach.

Po pyrzyckiej ekspozycji projekt kolejno rusza do Strzelec Kraj., Barlinka, Świnoujścia, aby po tej trasie zawitać na finałowej ekspozycji w Szczecinie.

Tam wraz z gośćmi i widzami zasiądziemy przy jednym stole, otoczeni przedmiotami i ich historiami. W tzw. „poniemieckim” Pałacu Pod Globusem w Akademii Sztuki w Szczecinie przy użyciu eksponatów, podejmiemy dialog z tym, co przeszłe – multikulturowe, obecne i przyszłe. 3-dniowy wernisaż głównej wystawy w Szczecinie odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2020 r., podczas którego obok ekspozycji kultowych projektów, znanych z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” swoje miejsce znajdą rozmowy, prelekcje i spotkania z czołowymi, polskimi projektantami zaproszonymi przez kuratorkę Czyńską oraz literatami, socjologami, lokalnymi bohaterami szczecińskiej i, szerzej, polskiej, wzorniczej codzienności.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, obiektów meblowych projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów zaprojektowanych specjalnie na rzecz wystawy m.in. przez Monikę Skorupską z MOSKO. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin.

Patroni medialni. TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24

Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Art in Brief, Barlinecki Ośrodek Kultury, Czarna Mewa Studio, Desa Unicum, Motif Studio, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Pawilon, Pyrzycki Dom Kultury, Stowarzyszenie OFFicyna, Zięta Studio.

Organizator i realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm |

Kierownik artystyczny: Monika Petryczko |

Kuratorka: Małgorzata Czyńska