Tomasz Augustyn

21 lokalizacji w województwie zachodniopomorskim będzie mogło szczycić się w tym sezonie Błękitną Flagą. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Wyróżnienie przyznaje na jeden sezon Międzynarodowe Jury z siedzibą w Kopenhadze. Aby móc ubiegać się o Błękitną Flagę na kolejne sezony, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom. Oceniane są: jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu, komunikacja, bezpieczeństwo, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz działania dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas tegorocznych obrad Międzynarodowego Jury w Kopenhadze Błękitne Flagi rozpatrywano aplikacje 4500 plaż, przystani i łodzi turystycznych.

W Polsce Błękitna Flaga została przyznana dla 32 obiektów, w tym dla 25 kąpielisk oraz 7 marin. Trzema Błękitnymi Flagami cieszy się Świnoujście. Jako jedyne w Polsce po raz 15. z rzędu wyróżnienie otrzymało Kąpielisko Świnoujście Centrum-Uznam z plażą o długości niemal 4 kilometrów. Po raz 12. Zasłużyła na nie również świnoujskiej marinie Basen Północny, a po raz pierwszy Kąpielisko Warszów.

Pełna lista wyróżnionych kąpielisk i marin w województwie zachodniopomorskim:

Kąpielisko w Zieleniewie nad Jez. Miedwie
Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim
Kąpielisko Morskie Świnoujście – Uznam
Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów
Przystań Jachtowa – Basen Północny
Kąpielisko Zachód w Międzyzdrojach
Marina Wapnica Międzyzdroje
Plaża Międzywodzie
Plaża Dziwnów
Plaża Dziwnówek
Kąpielisko Pobierowo

Kąpielisko Pustkowo
Kąpielisko Trzęsacz
Kąpielisko Grzybowo
Kąpielisko Dźwirzyno
Marina Solna Kołobrzeg
Kąpielisko Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM”
Kąpielisko Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”
Kąpielisko Mielno 216
Kąpielisko Dąbki Zachodnie
Kąpielisko Darłówko Zachodnie

Na listę powracają po rocznej przerwie Międzyzdroje i Mileno, wyróżnienie utrzymała Stepnica i Zieleniewo, a Błękitnej Flagi zabraknie w tym roku nad plażą w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie. Tym razem cieszy się nią 14 nadmorskich miejscowości w województwie zachodniopomorskim, ponadto Ustka, Sopot, Gdańsk i Jelitkowo w województwo pomorskim. Na całym polskim wybrzeżu to w sezonie 2020 ogółem 18 miejscowości, w roku 2019 było ich 20, w 2018 – 23.

Pomysł przyznawania Błękitnej Flagi narodził się we Francji w 1985 roku i był początkowo ograniczony do Lazurowego Wybrzeża. Z czasem zaczął się rozszerzać, a w 1992 roku organizacją programu zajęła się Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education). W Polsce program był wprowadzany pilotażowo od 2005 roku. Od 2008 roku zarządza nim Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.