Andrzej Pieśla

Usunięte zostały największe utrudnienia na wylotowych odcinkach dróg szybkiego ruchu w pobliżu Szczecina – ruch jedną jezdnią na przebudowywanych odcinkach autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica i drogi ekspresowej S3 od węzła Rzęśnica do Miękowa.

Zbliżający się sezon wakacyjny to najważniejszy czynnik mobilizacji do zakończenia prac. W tym okresie ma miejsce ponad trzykrotny wzrost ruchu zarówno na S3, jak i A6. Kierowcy odczują zdecydowaną poprawę. Nie będzie już trzeba jechać z DW142 na Szczecin objazdem przez węzeł Goleniów Południe. Przed wakacjami zaczną funkcjonować w pełni węzły drogowe Rzęśnica i Kliniska Wielkie. Zmiana organizacji ruchu nie oznacza zakończenia całości prac –  będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h i mogą występować lokalne utrudnienia. Dalsze roboty będą prowadzone w większości poza jezdniami głównymi. Do wykonania pozostają drogi wspomagające, przejście dla zwierząt nad S3, ogrodzenie drogi, nasadzenia zieleni czy wykończenie kładki dla pieszych w Kliniskach Wielkich. Na odcinku A6 wykonawca, który będzie kończył przejścia dla zwierząt, będzie mógł wprowadzać w czasie wakacji dodatkowe utrudnienia w ruchu, ale tylko w godzinach nocnych od poniedziałku do czwartku. Wprowadzony właśnie ruch dwujezdniowy będzie utrzymany również po wakacjach. Nie oznacza to, że między Szczecinem a Goleniowem będzie pełna autostrada i droga ekspresowa. Wraz z drogą S3 ruch dwujezdniowy został również wprowadzony na przebudowywanym odcinku autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica. Przed przebudową był to ostatni szlakowy fragment tej autostrady jeszcze ze starą nawierzchnią z płyt betonowych.

W ramach przebudowy drogi S3 w miejscowości Kliniska Wielkie powstał nowy węzeł, który zastąpił niebezpieczne skrzyżowanie, a jezdnie S3 zostały odsunięte od zabudowy mieszkalnej.

Problemy komunikacyjne sprawiał również węzeł drogowy Rzęśnica, przed którym w kierunku nad morze często tworzyły się korki. Nowy węzeł zapewnia największą przepustowość ruchu dla drogi S3 z bezkolizyjnym podłączeniem DW142 i eliminuje zatory. Na tym odcinku budowane jest również duże górne przejście dla zwierząt, został przebudowany most przez rzekę Ina i powstają drogi dojazdowe.

Termin kontraktowy zakończenia całości prac na S3 to kwiecień przyszłego roku, a prace na A6 Szczecin Dąbie-Rzęśnica powinny się zakończyć do końca tego roku.