Andrzej Pieśla

W wyborach parlamentarnych na terenie województwa zachodniopomorskiego wybierzemy 20 posłów i dwóch senatorów.

15 października 2023 odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Na kadencję do Sejmu i Senatu Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. W każdym z okręgów obowiązuje zasada „wszystko albo nic” – jedynie kandydat z najwyższym poparciem otrzymuje mandat.

Polska podzielona jest na 41 różnej wielkości okręgów w wyborach do Sejmu oraz na 100 okręgów w wyborach do Senatu. Okręgi wyborcze do Senatu obejmują część obszaru województwa. Ich granice nie mogą naruszać granic okręgów wyborczych utworzonych dla wyborów do Sejmu, których – przypomnijmy – jest 41. W Kodeksie wyborczym wskazano ponadto, że miasto na prawach powiatu liczące ponad 500 tys. mieszkańców może być podzielone na dwa lub więcej okręgi wyborcze. W wyborach do Senatu jest 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że w każdym z okręgów możliwy do zdobycia jest tylko jeden mandat – zwycięzca zostaje senatorem, a pozostali kandydaci, nawet jeśli uzyskają dwucyfrowy, wysoki wynik, odchodzą z niczym. Każdy komitet może zgłosić w danym okręgu tylko jednego kandydata.

Okręg wyborczy nr 40 obejmuje część województwa zachodniopomorskiego obejmująca obszary powiatów: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz miasto na prawach powiatu – Koszalin. W tym okręgu do wzięcia jest 8 mandatów.

Okręg 41. obejmuje miasta Szczecin i Świnoujście, a także powiaty: kamieński, gryfiński, gryficki, stargardzki, myśliborski, policki, pyrzycki, łobeski i goleniowski. XLI okręg jest najbardziej na zachód wysuniętym okręgiem wyborczym. Z okręgu nr 41 wybieranych jest 12 posłów na sejm.

Pełna lista kandydatów ze wszystkich komitettów dostępna jest TUTAJ.

Lokale wyborcze będą otwarte jutro od godz. 7:00 rano do 21:00.