Tekst został opublikowany w portalu gospodarkamorska.pl: https://www.gospodarkamorska.pl/kolejne-gazowce-na-baltyku-rosja-zabezpiecza-dostawy-gazu-do-kaliningradu-od-strony-morza-62850

Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?

Szacuje się, że łączna ilość LNG na trzech statkach może zaspokoić potrzeby Kaliningradu na około 3 tygodnie. Oznacza to, że na 3 tygodnie dostawy gazu rurociągiem z Rosji przez Litwę mogłyby zostać wstrzymane.

Należący do Gazpromu rosyjski gazowiec Marshal Vasilevskiy po pracy w czarterze dla innych klientów powrócił do swojej głównej roli – zabezpieczenia dostaw LNG do Obwodu Kaliningradzkiego. Ma zapewnić rosyjskiej enklawie zasoby gazu pomimo agresji Rosji na Ukrainę i konsekwencji wynikających z eskalacji konfliktu i potencjalnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Dwa gazowce z dostawą LNG to Energy Integrity i Velikiy Novgorod widoczne na poniższej mapie.

Marshal Vasilevskiy to olbrzymi gazowiec o możliwościach magazynowo-regazyfikacyjnych, co oznacza, że może także pełnić funkcję pływającej stacji regazyfikacyjnej FSRU. Zasadniczo jednak statek ma za zadanie zapewnienie dostaw gazu do Obwodu Kaliningradzkiego. Dzięki niemu enklawa ma nie martwić się o zasoby surowca nawet pomimo problemów z dostawami poprzez rurociągi biegnące przez teren Litwy.

Gazowiec zaczął pełnić swoją służbę w 2019 roku, jednak ze względu na to, że lądowe dostawy gazu do Obwodu Kaliningradzkiego nie były zagrożone, Marshal Vasilevskiy był czarterowany zewnętrznym klientom i pływał po całym świecie, przewożąc ładunki gazowe między innymi między Singapurem i Stanami Zjednoczonymi. Teraz jednak statek powrócił na Bałtyk. 20 stycznia załadował 163 800 m3 gazu w belgijskim Zeebrugge i popłynął do Kaliningradu. Od trzech tygodni jednostka cumuje w Kaliningradzie.

Jak donosi Reuters, Gazprom odmówił komentarza na temat zadań i rejsów statku.

Komentatorzy wskazują, że przywrócenie Marshala Vasilevskiyego do pierwotnych zadań może świadczyć o potrzebie zabezpieczenia przez Rosjan dostaw surowca dla Obwodu Kaliningradzkiego w obliczu spodziewanych sankcji lub planowanych przerw w dostawach gazu na z Rosji na do innych krajów, co wpłynęłoby także siłą rzeczy na dostępność LNG w Kaliningradzie.