Artysta od lat związany z Pomorzem Zachodnim obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Szczecinie. 

Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi dla zachodniopomorskiej kultury wręczył Krzysztofowie Maternie 28 października br,, podczas jego benefisu w Teatrze Polskim w Szczecinie, marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Do Szczecina Krzysztof Materna przyjechał na finał ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, który odbywał się na Zamku Książąt Pomorskich i który Materna wygrał. Służył w wojsku w Trzebiatowie, bywał na FAMIE w Świnoujściu, współpracował z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej, a także z wieloma szczecińskimi artystami, m.in. Maksymilianem Szocem, Szczecińską Pantomimą, Teatrem Lalek, ze szczecińską rozgłośnią Polskiego Radia. Z dyplomem reżyserskim został asystentem dyrektora Chrzanowskiego w Teatrze Współczesnym. W późniejszych latach  to uznany reżyser, aktor, producent telewizyjny i teatralny oraz satyryk. Od ponad trzech lat jest zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Bagatela w Krakowie. W twórczości teatralnej wyróżnił się oryginalną linią repertuarową, kreując autorskie spektakle. Od 1979 współpracował z wieloma scenami w całej Polsce. Realizował przedstawienia m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, warszawskich: Rampa, Studio Buffo, Polonia, IMKA i Och-Teatrze, Teatrze Śląskim w Katowicach. Dwukrotnie zdobyli Wiktora za najlepszy program artystyczny, a uznanie widzów dla twórczego duetu zaowocowało zwycięstwem w ankiecie „Polityki” na najważniejsze osobowości telewizyjne stulecia.

W 2019 r. przygotował w Teatrze Polskim w Szczecinie spektakl poświęcony spuściźnie wielkiego krakowskiego artysty Wiesława Dymnego. Natomiast kilka dni temu „Aleja Zasłużonych” w jego reżyserii zainaugurowała działalność sceny kameralnej w nowej siedzibie. Szczególnie związany jest z kabaretem „Czarny Kot Rudy”. Artysta prowadzi także liczne audycje radiowe, w których komentuje ważne dla Pomorza Zachodniego wydarzenia kulturalne.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadaje Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego jako wyróżnienie za całokształt działalności społecznej i publicznej oraz w podziękowaniu za działania przyczyniające  się do rozwoju i promocji regionu.