Bildt: Głównym wkładem Szwecji w NATO mogą być metale rzadkie, niezbędne przy budowie małych satelitów i nie tylko
Cała zielona transformacja zależy w ogromnym stopniu od tych minerałów, lecz obecnie rynek jest niemal całkowicie zdominowany przez wydobycie i produkcję w Chinach. Tu właśnie Szwecja może odegrać kluczową rolę.
krytykapolityczna.pl: Gmina i powiat na swoim, czyli lokalna energia na niespokojne czasy
W czasach spokojnych rozproszone źródła energii oparte na odnawialnych zasobach zapewniają czyste powietrze i chronią klimat przed szkodliwymi emisjami, równocześnie pozwalając podmiotom lokalnym oszczędzać, a nawet zarabiać na produkcji prądu i ciepła. W warunkach konfliktu politycznego wzmacniają siłę przetargową samorządów wobec władzy centralnej, w razie…
Kamil Trepka: Czy Niemcy to piąta kolumna Putina w Europie?
Działania niemieckiego rządu nie miały wielkiego przełożenia na deeskalację konfliktu w Ukrainie. Przez niemieckie i międzynarodowe media przeszła fala krytyki pod adresem kanclerza Olafa Scholza.
Lars Gutheil: Polsko – niemieckie stosunki gospodarcze. „Dynamika utrzyma się w 2022 r.”
Jak AHK Polska podsumowuje polsko-niemieckie stosunki gospodarcze w 2021 r.? Jak w obliczu pandemii i po zmianie rządu w Niemczech Izba Przemysłowo-Handlowa ocenia szanse na nowy rok? Dr. Lars Gutheil, Dyrektor Generalny AHK Polska, podejmuje się spojrzenia w przyszłość.
Tomasz Pawłuszko: Polskie imaginarium geopolityczne
W kilkanaście lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej ukształtowała się nad Wisłą debata geopolityczna nad kierunkami polskiej polityki zagranicznej. W tym tekście przedstawię zarys jej kierunków oraz ich założeń intelektualnych. Na koniec przedstawię kilka nieoczywistych wniosków.
Marcin Przybysz: Reparacje. Wybierzmy przyszłość
Sfinansowanie przez Berlin w Polsce służby ochrony i wsparcia ludności mogłoby przeciąć węzeł gordyjski, jakim jest sprawa reparacji – pisze adwokat.
Przywrócić strefy wpływów, oddać Rosji kraje bałtyckie
Zdaniem byłego analityka Pentagonu i eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa i Europy Wschodniej, podobnie jak porozumienie jałtańskie z 1945 roku globalna strefa wpływów między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami może odnieść podobny sukces dla całego świata. W związku z tym postuluje on m.in. wyrzucenie z NATO…
Cornelia Pieper: Relacje z Polską to niemiecka racja stanu
Antyunijne działania polityków nie są zakorzenione w proeuropejskim polskim społeczeństwie – uważa Konsul Generalna RFN w Gdańsku. W wywiadzie DW Cornelia Pieper mówi, co fascynuje ją w Polsce.
Edwin Bendyk: Polska zawsze była półperyferyjnym krajem. Nie jest w stanie programować swojego rozwoju
Zawsze byliśmy krajem półperyferyjnym, to znaczy mieliśmy ograniczoną zdolność do projektowania swojego rozwoju, w dużej mierze ze względu na niewielkie zasoby kapitału i know-how. Było tak zawsze, nawet w czasach jagiellońskich. Obecny rząd myśli niestety, że możemy być znacznie bardziej podmiotowym państwem, abstrahując od realnych…
Stanisław Szultka: W kierunku uczących się regionów
Przez ostatnie dwie dekady polskie województwa przeszły drogę wdrażania rozmaitych, stosowanych wcześniej w Europie Zachodniej mechanizmów budowania regionalnej innowacyjności. Jeśli chcemy dziś, by nasze regiony dołączyły do grona najbardziej rozwiniętych w skali UE, wzorowanie się na innych już jednak nie wystarczy. Potrzebujemy transformacji z bycia naśladowcami do stania się pionierami, którzy przy wykorzystaniu dotychczasowych doświadczeń…
Inwestycyjne koło zamachowe
Piotr Krzystek: Stanęliśmy przed trudnym wyborem – albo remontujemy wszystko co możemy, wydając unijne dofinansowanie. Albo ryzykujemy utratę setek milionów złotych z UE. Zdecydowaliśmy się inwestować. Dziś mogę powiedzieć, że to się sprawdziło.
Mateusz Romowicz: MEW – porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content
Polscy decydenci od lat przeskakują z bardzo nośnych tematów takich jak atom, morska energetyka wiatrowa, a teraz wodór, nie koordynując konstruktywnie działań wokół tych jakże ważkich tematów, a przede wszystkimi nie forsując odpowiednich regulacji prawnych.
weszlo.com: Wybory w ZZPN – pięć najśmieszniejszych momentów
Uwielbiamy wybory, naprawdę. Zazwyczaj to są prawdziwe żniwa dla śmieszków, nawet przy walce o amerykańską prezydenturę można było spokojnie pożartować sobie o tym, że w Alabamie Kukiz tuż za Hołownią. Mamy wrażenie, że pamiętne wybory w PZPN-ie, gdy piłkarska Polska odkrywała w czasie rzeczywistym moc…
Anna Mieczkowska: Kołobrzeg spogląda w przyszłość po pandemii
Chciałabym, aby port w Kołobrzegu stał się portem serwisowym dla morskich farm wiatrowych – zapowiada prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.
Jerzy Hausner: Drogi rozwoju na nową dekadę
Jeśli w sposób pilny nie zaakcentujemy wyzwań rozwojowych stojących przed Rzeczpospolitą, to nieuchronnie doprowadzimy do scenariusza, w którym nadchodząca dekada wyznaczać będzie kres naszej państwowości – pisze prof. Jerzy Hausner.
Bogusław Kośmider: Rzeczpospolita zdecentralizowana, czyli powiatowo-aglomeracyjna ewolucja
Czas zacząć przygotowywać koncepcje rozwoju samorządów będące przeciwieństwem rozwoju scentralizowanego, proponowanego przez obecną władzę państwową. Taką koncepcją jest między innymi ewolucyjne wzmocnienie aglomeracji i powiatów. To zadanie dla całej demokratycznej opozycji.