krytykapolityczna.pl: Gmina i powiat na swoim, czyli lokalna energia na niespokojne czasy

W czasach spokojnych rozproszone źródła energii oparte na odnawialnych zasobach zapewniają czyste powietrze i chronią klimat przed szkodliwymi emisjami, równocześnie pozwalając podmiotom lokalnym oszczędzać, a nawet zarabiać na produkcji prądu i ciepła. W warunkach konfliktu politycznego wzmacniają siłę przetargową samorządów wobec władzy centralnej, w razie…
Czytaj dalej

Tomasz Pawłuszko: Polskie imaginarium geopolityczne

W kilkanaście lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej ukształtowała się nad Wisłą debata geopolityczna nad kierunkami polskiej polityki zagranicznej. W tym tekście przedstawię zarys jej kierunków oraz ich założeń intelektualnych. Na koniec przedstawię kilka nieoczywistych wniosków.
Czytaj dalej

Przywrócić strefy wpływów, oddać Rosji kraje bałtyckie

Zdaniem byłego analityka Pentagonu i eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa i Europy Wschodniej, podobnie jak porozumienie jałtańskie z 1945 roku globalna strefa wpływów między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami może odnieść podobny sukces dla całego świata. W związku z tym postuluje on m.in. wyrzucenie z NATO…
Czytaj dalej

Edwin Bendyk: Polska zawsze była półperyferyjnym krajem. Nie jest w stanie programować swojego rozwoju

Zawsze byliśmy krajem półperyferyjnym, to znaczy mieliśmy ograniczoną zdolność do projektowania swojego rozwoju, w dużej mierze ze względu na niewielkie zasoby kapitału i know-how. Było tak zawsze, nawet w czasach jagiellońskich. Obecny rząd myśli niestety, że możemy być znacznie bardziej podmiotowym państwem, abstrahując od realnych…
Czytaj dalej

Stanisław Szultka: W kierunku uczących się regionów

Przez ostatnie dwie dekady polskie województwa przeszły drogę wdrażania rozmaitych, stosowanych wcześniej w Europie Zachodniej mechanizmów budowania regionalnej innowacyjności. Jeśli chcemy dziś, by nasze regiony dołączyły do grona najbardziej rozwiniętych w skali UE, wzorowanie się na innych już jednak nie wystarczy. Potrzebujemy transformacji z bycia naśladowcami do stania się pionierami, którzy przy wykorzystaniu dotychczasowych doświadczeń…
Czytaj dalej

Inwestycyjne koło zamachowe

Piotr Krzystek: Stanęliśmy przed trudnym wyborem – albo remontujemy wszystko co możemy, wydając unijne dofinansowanie. Albo ryzykujemy utratę setek milionów złotych z UE. Zdecydowaliśmy się inwestować. Dziś mogę powiedzieć, że to się sprawdziło.
Czytaj dalej

weszlo.com: Wybory w ZZPN – pięć najśmieszniejszych momentów

Uwielbiamy wybory, naprawdę. Zazwyczaj to są prawdziwe żniwa dla śmieszków, nawet przy walce o amerykańską prezydenturę można było spokojnie pożartować sobie o tym, że w Alabamie Kukiz tuż za Hołownią. Mamy wrażenie, że pamiętne wybory w PZPN-ie, gdy piłkarska Polska odkrywała w czasie rzeczywistym moc…
Czytaj dalej