Dyspensa potrwa do świąt i dłużej - 27 marca 2020 Dyspensa potrwa do świąt i dłużej

Wierni ze Szczecina i regionu otrzymali najnowsze wskazówki od władz kościelnych.

Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga wydał dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta do dnia 19 kwietnia.

Nie ma referendum w Dobrej, a co z wyborami w Kołbaskowie? - 27 marca 2020 Nie ma referendum w Dobrej, a co z wyborami w Kołbaskowie?

Mieszkańcy Dobrej pod Szczecinem muszą jeszcze poczekać z głosowaniem nad odwołaniem wójt Teresy Dery. Zdrowie i bezpieczeństwo głosujących i pracujących w komisjach jest najważniejsze. A może jednak nie jest to takie oczywiste?
Wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz wystosowała do marszałek Sejmu i Komisarza Wyborczego pismo z prośbą o podjęcie wszelkich działań w celu przesunięcia daty ...

Edukacja – katastrofa w środku pandemii - 27 marca 2020 Edukacja – katastrofa w środku pandemii

Pierwsze dwa dni zdalnego nauczania potwierdziły większość obaw sceptyków i bodaj żadnego z argumentów zwolenników tego rozwiązania. Ze szczecińskiej perspektywy można się zacząć obawiać, jak z tym eksperymentem poradzą sobie uczniowie i rodzice z miejscowości „daleko od szosy”, czyli zarówno od informatycznej infrastruktury, jak i od innych członków społeczności szkolnej.

Zbrojenia intensywne jak nigdzie indziej - 26 marca 2020 Zbrojenia intensywne jak nigdzie indziej

Jeśli wziąć pod uwagę poziom wydatków poszczególnych państw europejskich na obronność, to region Morza Bałtyckiego należy do najmniej spokojnych zakątków kontynentu. Tu trwa bowiem najbardziej dynamiczny wyścig zbrojeń.
Za punkt odniesienia przyjmuje się w tym przypadku udział wydatków obronnych w produkcie narodowym brutto.

W pracy, czyli niedaleko od domu - 26 marca 2020 W pracy, czyli niedaleko od domu

Przyzwyczajamy się do pracy zdalnej. Jeśli spojrzeć na to zagadnienie szerzej, okazuje się, że na tle innych Europejczyków jako pracownicy w ogóle trzymamy się blisko domu.
W 2018 roku w Unii Europejskiej zatrudnionych było 193 miliony osób w wieku 15-64 lat. Wśród nich 6% – czyli 12 milionów pracowników – stanowiły osoby dojeżdżające do pracy ...

GUS o sytuacji społeczno – gospodarczej kraju w lutym - 25 marca 2020 GUS o sytuacji społeczno – gospodarczej kraju w lutym

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w lutym bieżącego roku.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw podobnie jak w styczniu wzrosło w tym okresie o 1,1 % w stosunku rok do roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,5 %.

Negatywna energia? Wiatraki nie będą przyszłością Pomorza - 24 marca 2020 Negatywna energia? Wiatraki nie będą przyszłością Pomorza

Farmy wiatrowe są najtańszą dostępną w Polsce technologią produkcji energii elektrycznej. Wraz z uzupełnieniem w postaci np. elektrociepłowni gazowych wciąż byłyby w stanie dostarczać nieprzerwanie energię elektryczną dużo taniej i mniej emisyjnie niż nowe elektrownie węglowe. Silne wiatry na Bałtyku i u jego wybrzeży nie oznaczają jednak pomyślnych wiatrów dla energetyki odnawialnej.

Gospodarka Pomorza: nierówna walka z chorobą - 24 marca 2020

Przewidywania dotyczące spowolnienia gospodarczego stopniowo przeradzają się w rzeczywistość. Epidemia koronawirusa i związane z niż zamieszanie tylko wzmocniły wcześniejsze symptomy i uwydatniły panujący na globalnych rynkach pesymizm. Dla gospodarki Pomorza Zachodniego może to mieć szczególnie dojmujące skutki.