Andrzej Pieśla

Zachodniopomorskie wybrzeże może liczyć na rosnące zainteresowanie niemieckich turystów.

Portal Holidaycheck zbadał na zlecenia tygodnika „Focus” aktualne preferencje niemieckich turystów wyszukujących destynacje na tej platformie. Łagodzenie obostrzeń budzi wśród niech chęć podróżowania. Popyt na wyjazdy jest zdecydowanie większy niż w ostatnich miesiącach. Rosnący popyt na podróże wakacyjne potwierdza niedawna analiza przeprowadzona przez Research Association for Holidays and Travel (FUR): Zgodnie z jej ustaleniami satysfakcja z planowania i podejmowania z podróży wzrosła do poziomu 6% – to o dziesięć procent więcej niż w roku poprzednim. Ponadto około 70 procent z 11 000 uczestników ankiety stwierdziło, że mają zarówno czas, jak i pieniądze na wakacje. Rozwój ten jest również zauważalny w portalu rezerwacji i oceny HolidayCheck.

Z roku na rok są bardziej atrakcyjne i nadal przystępne cenowo dla gości z Niemiec są takie kurorty, jak Kołobrzeg i Świnoujście. Według nowych danych Holidaycheck obok Egiptu, Turcji, Hiszpanii (Baleary i Wyspy Kanaryjskie) oraz Dubaju na liście najczęściej wyszukiwanych destynacji w marcu znajduje się także Polska, a konkretnie polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. To pozwoli podtrzymać, a nawet istotnie wzmocnić pozytywne trendy.

W 2019 r. odwiedziło Polskę aż 21,2 mln cudzoziemców. Po nastaniu pandemii wielu zagranicznych gości nie mogło odwiedzać Polski ze względu na obostrzenia. Zaczęli powracać wraz z luzowaniem obostrzeń. W przeciwieństwie do wielu klasycznych niemieckich destynacji, Polska była nawet w stanie znacząco zwiększyć swój udział w rynku w 2020 roku. Ponad 14% wszystkich ankietowanych przez Research Association for Holidays and Travel (FUR) wyobrażało sobie wakacje w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat lub ma już konkretne zamiary podróżne. Według danych FUR, w 2020 r. łączna liczba wyjazdów zagranicznych trwających co najmniej pięć dni zmniejszyła się prawie o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim – z ponad 52 do 27,7 mln. W Polsce spadek w tym segmencie o około 17,5% był znacznie poniżej średniej. W lipcu i sierpniu 2021 r. w obiektach noclegowych położonych na obszarach nadmorskich przebywało 1,7 mln turystów, którzy skorzystali z 8,6 mln noclegów; w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. gości było więcej o 13,5%.