Tomasz Augustyn

Koszalin bardzo blisko wejścia do kategorii żółtej. W kategorii czerwonej dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski spadły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów – 7 czerwonych i 12 żółtych. Ministerstwo zdrowia aktualizuje mapę zagrożenia koronawirusowego.

Resort zaktualizował listę powiatów, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Strefa czerwona obejmie siedem powiatów. Są to kolejno: w woj. małopolskim powiaty i miasta na prawach powiatu – Nowy Sącz, powiat nowosądecki i nowotarski; w woj. łódzkim – wieluński; w woj. śląskim – Rybnik i powiat rybnicki i w woj. mazowieckim – lipski. Tutaj na liście pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski (z żółtej strefy) i lipski (z zielonej).

Powiat lipski dotychczas był w kategorii zielonej, obecnie znalazł się w czerwonej z powodu dużej liczby zakażeń w domu pomocy społecznej.

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na 4 mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – jedna osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W strefie żółtej znalazło się 12 powiatów i miast na prawach powiatu: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski, Żory, Ruda Śląska i Biała Podlaska – W obu kategoriach, tzn. w strefie czerwonej i żółtej obecnie mamy łącznie 19 powiatów: 7 w czerwonej, 12 w żółtej. Pojawiły się tzw. alerty. „To są miejsca, które prawdopodobnie za tydzień mogą znaleźć się w tych dwóch kategoriach.

Rośnie zagrożenie w kilku dużych miastach. Blisko strefy żółtej jest m.in. Kraków. Jeżeli liczba nowych zakażeń utrzyma tam obecną dynamikę, w następnym tygodniu Kraków może być zaliczony do kategorii żółtej. W takiej samej sytuacji są też Katowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki. Dane te będą co tydzień aktualizowane.

W ocenie MZ w tej chwili w Polsce właściwe nie ma aż dużych ognisk, ani z zakładów produkcyjnych, ani z kopalń. Są za to liczne, ale rozproszone ogniska, które najczęściej pochodzą z imprez rodzinnych lub wesel. Pojawiają się także ogniska od osób, które wracają z wakacji.