Od 1 maja w Meklemburgii – Pomorzu Przednim weszło w życie złagodzenie środków ochrony przed epidemią. To wynik konsultacji między szefami landów z kanclerz Angelą Merkel. Ponownie można korzystać z placów zabaw, gdzie jednak nadal należy również przestrzegać przepisów higienicznych i odległości półtora metra między osobami. Częściowo wraca nauka do szkół, odmrażana jest także turystyka.

 

Ponownie można korzystać z placów zabaw, gdzie jednak nadal należy również przestrzegać przepisów higienicznych i odległości półtora metra między użytkownikami. Władze zachęcają wręcz, by z obiektów korzystały jednorazowo pojedyncze dzieci  Zaleca się im także, by nadal unikały kontaktu z grupami wysokiego ryzyka oraz aby po zabawie w domu dokładnie myły twarz i ręce.

Od 1 maja właściciele drugich domów zarejestrowanych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim mogą z nich korzystać. Dotyczy to przykładowo 850 myśliwych, którzy zostali dotknięci zakazem wjazdu. Oni również mogą przyjechać, jeśli są uprawnieni do polowania na terenie landu.

Dalsze łagodzenie środków zabezpieczających ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Od 2 maja sklepy mogą ponownie otworzyć cały obszar sprzedaży, zasada 800 metrów kwadratowych nie ma już zastosowania. Od poniedziałku 4 maja wrócą do szkoły uczniowie przygotowujący się do egzaminów końcowych, a także uczniowie szkół podstawowych czwartej klasy.  Swoje zakłady mogą również ponownie otworzyć fryzjerzy i inne zakłady usługowe. Catering na świeżym powietrzu może zostać otwarty 11 maja. Resort gospodarki do środy ma przedstawić propozycje dalszego złagodzenia regulacji dotyczących turystyki. Spodziewane są decyzje o otwarciu muzeów i miejsc pamięci.

Na wprowadzane zmiany wpływ ma niewątpliwie stosunkowo niewielka liczba infekcji w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W piątek 1 maja łączna liczba przypadków zakażenia zarejestrowanych w landzie wzrosła do 695, wyzdrowiało 572 osoby. Śmierć poniosło 18 osób, a do tej pory w laboratoriach przeanalizowano łącznie 32 454 testy.