Tomasz Augustyn

Przygraniczny land podejmuje te kroki wobec niepokojących wskaźników medycznych i problemów dotykających gospodarkę oraz społeczeństwo.

Meklemburgii-Pomorzu Przednim wciąż w poważnym – przynajmniej jak na Niemcy – stopniu zmaga się z pandemią. Zachorowalność na koronawirusa w tym landzie utrzymuje się na wysokim poziomie, tylko w ten piątek odnotowano 16 kolejnych zgonów. Biuro Zdrowia i Spraw Społecznych poinformowało o 2363,2 potwierdzonych nowych zakażeniach na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni. W szpitalach Meklemburgii-Pomorza Przedniego leczy się 791 zakażonych pacjentów. Liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii to 73 osoby. Całkowita liczba zgonów z powodu koronawirusa na terenie Meklemburgii wynosi 1955 osób. Wskaźnik szczepień od tygodni prawie się nie zmienia i wynosił 74%. Szczepienie przypominające otrzymało obecnie 56% mieszkańców. Każda z wartości jest niższa od średniej krajowej.

Te wyniki martwią władze i opinie publiczną, podobnie jak ekonomiczne i społeczne skutki pandemii. Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem w ubiegłym roku w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracowano mniej niż przed pandemią. Tygodniowy czas pracy wynosił średnio 34 godziny na mieszkańca, czyli o 2,4% mniej niż w przedkryzysowym roku 2019. I tak było to jednak 16 godzin (czyli o 1,1%) więcej niż w roku 2020, kiedy doszło do jeszcze bardziej rozległych blokad. W sumie 752 800 pracowników w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepracowało w zeszłym roku około miliarda godzin, czyli 1399 na mieszkańca. Średni czas pracy na pracownika w całych Niemczech wyniósł 1349 godzin, o 25 więcej niż w roku poprzednim.

Liczba godzin przepracowanych w Niemczech i w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w przeliczeniu na pracownika w ciągu ostatnich trzech lat

Źródło: Urząd Statystyczny Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Ponieważ wielu pracowników jest chorych lub przebywa w kwarantannie, kolej w Meklemburgii musi rozrzedzić swój rozkład jazdy. Do 3 kwietnia obowiązują ograniczenia dotyczące połączeń w relacji Pasewalk – Ueckermünde Stadthafen, Stralsund – Neustrelitz i Ludwigslust – Schwerin – Wismar i Rostock – Schwerin. Poszczególne pociągi na tych liniach są odwoływane. W niektórych przypadkach mają kursować autobusy zastępcze. Zdarzają się również odwołania w ruchu S-Bahn w relacji Warnemünde – Rostock oraz Rostock – Hamburg.

Wobec wciąż poważnej sytuacji Meklemburgia-Pomorze Przednie po raz kolejny przyjmuje specjalne rozwiązania prawno – administracyjne. W okresie między 2 a 27 kwietnia uchwałą landtagu obowiązują tam surowsze zasady dotyczące koronawirusa. SPD, Partia Lewicy i Zieloni opowiadają się za tym, by nadal stosować wymogi dotyczące noszenia masek w pomieszczeniach i zasady 3D (dystans, dezynfekcja). Duże kontrowersje budzi kwestia jej ewentualnego zniesienia w branży turystycznej w święta wielkanocne.