Andrzej Pieśla

Przygraniczny land uzyska 80 milionów euro na funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Najważniejszy cel to zwiększenie liczby personelu, a ten najłatwiej pozyskać w Polsce – w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

Rząd federalny i władze landów w Niemczech chcą wzmocnić publiczną służbę zdrowia walcząc z następstwami koronawirusa i związanego z nim kryzysu. Dodatkowe cztery miliardy euro będą przeznaczone na tworzenie tysięcy nowych miejsc pracy i wdrożenie technologi cyfrowych w medycynie. Z tych czterech miliardów euro, które będą wydane w całym kraju do 2026 roku, 80 milionów euro jest przeznaczonych dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Ma to na celu m.in. w szczególności wzmocnienie kadr, w tym zatrudnienie specjalistów.

Władze landu z zadowoleniem przyjmują nowe środki, jednocześnie obawiając się, że trudno będzie zatrudnić więcej personelu medycznego dla placówek służby zdrowia. Lekarze są opłacani jak pracownicy administracyjni, a nie jak lekarze w klinikach. W ciągu ostatnich kilku dni państwo prowadziło rozmowy z sołtysami i burmistrzami, aby szybko znaleźć rozwiązanie tej kwestii. Jednocześnie można się spodziewać, że nowy impuls finansowy ponownie zwiększy presję ekonomiczną na medyków i personel służby zdrowia z Polski. już obecnie bez niego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przygranicznych szpitali