Tomasz Augustyn

Najszczęśliwsi ludzie świata żyją nad Bałtykiem. Konkretnie w Finlandii.

Doroczny Międzynarodowy Dzień Szczęścia przypadający 20 marca to okazja do opublikowania przez Instytut Gallupa wyników Raportu o Szczęściu Na Świecie 2021. Czwarty rok z rzędu Finlandia została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie, Islandia znalazła się na drugim miejscu, a za nią Dania, Szwajcaria i Holandia.

Zainaugurowany w 2012 roku, World Happiness Report jest corocznym badaniem przeprowadzonym przez Sieć Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Badanie bada globalne szczęście w krajach na całym świecie. Zazwyczaj statystycy opierają ranking na danych z Gallup World Poll. W tym roku było trochę inaczej, ponieważ naukowcy nie byli w stanie przeprowadzać bezpośrednich wywiadów w wielu krajach, skupili się na relacjach między dobrobytem a Covid-19 w celu uszeregowania krajów. Raport opiera się głównie na poziomie PKB, średniej długości życia, wsparciu społecznym, poziomie wolności.

Zaskoczeń nie było, choć badacze dostrzegli średni spadek samopoczucia mierzonego przez indywidualną ocenę jakości życia. Według nich ludzie widzą Covid-19 jako wspólne, zewnętrzne zagrożenie dotykające wszystkich, co wygenerowało większe poczucie solidarności i uczucia współczucia.

Finlandia jest najszczęśliwszym krajem w kraju już czwarty rok z rzędu. Naukowcy twierdzą, że fakt, iż Finlandia po raz kolejny utrzymała najwyższą pozycję, nie jest zaskakujący, gdyż kraj ten zawsze zajmował wysoką pozycją pod względem wzajemnego zaufania wśród obywateli. Zaufanie, w tym do władz, jest uznawane za jeden z głównych czynników, który pomógł chronić ludzi podczas pandemii.

Norwegia spadła nieco w dół zajmując ósme miejsce z 5, w 2019 była nawet w pierwszej trójce ogólnej. Od 2020 r. Wielka Brytania spadła o pięć miejsc, zajmując 18. miejsce, podczas gdy Niemcy są na 7-10 miejscu. Kolejnym wielki skok zaliczyła Chorwacja, która w tym roku zajęła 23 pozycję awansując z 79 w 2020 roku. Jeden z krajów, które w ubiegłym roku przezywały trudny czas – Chiny – w 2021 roku znalazły się w pierwszej dwudziestce, zajmując 19 miejsce awansując z 94. Według analityków doświadczenie Azji Wschodniej pokazuje, że rygorystyczne polityki rządów nie tylko pozwalają na kontrolę przebiegu pandemii, ale także stanowią bufor przed jej negatywnym wpływem na poczucie szczęścia. Podobne wskaźniki sukcesu odnotowano w Australii, która uplasowała się na 12. miejscu i w Nowej Zelandii, na dziewiątym miejscu. Miejsca, w których ludzie są najbardziej nieszczęśliwi, to w tym roku Afganistan, Zimbabwe, Tanzania i Jordania.

20 najszczęśliwszych krajów świata

 1. Finlandia
 2. Islandia
 3. Dania
 4. Szwajcaria
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Niemcy
 8. Norwegia
 9. Nowa Zelandia
 10. Austria
 11. Izrael
 12. Australia
 13. Irlandia
 14. Stany Zjednoczone
 15. Kanada
 16. Czechy
 17. Belgia
 18. Wielka Brytania
 19. Chiny
 20. Francja