Tomasz Augustyn

Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego przy zachodniopomorskiej granicy Polski ze zmiennym powodzeniem zmaga się z następstwami trwającej od roku pandemii.

Małe firmy i przedsiębiorstwa to kręgosłup gospodarki w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tylko 0,3% wszystkich pracowników pracuje w firmach zatrudnianych powyżej 250 pracowników, a prawie 90 % w mikro- lub małych przedsiębiorstwach zatrudnianych do zaledwie dziewięciu pracowników. Branże kluczowe dla landu to turystyka, gastronomia i handel detaliczny, które zazwyczaj skupiają mniejsze firmy, mocno narażone na obecne problemy.

Na tle całego kraju land wciąż przezywa istotne wyzwania strukturalne w gospodarce. Po kilku latach niewielkiego wzrostu w ubiegłym roku wzrost gospodarczy gwałtownie spadł o 5,2 %, czyli mniej więcej na poziomie średniej krajowej (minus 5,1 %). Tak gwałtowny spadek stanowił jednak poważny cios dla gospodarki Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Dotknął istotne i nieliczne duże firmy w landzie, takie jak AIDA Cruises w Rostocku i stocznie w Rostocku, Wismarze i Stralsundzie. Obie te branże są mocno zależne od międzynarodowego rynku turystycznego i branży wycieczkowej. Z kolei turystyka krajowa bardzo szybko powróciła do normy, choć zdaniem ekspertów trzeba poczekać z oceną długoterminowych skutków załamania.

Wiele firm złożyło wnioski o pomoc federalną, ale powolne wypłaty i coraz nowe przeszkody biurokratyczne pogarszają nastroje wśród przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Spodziewane są liczne upadki firm, gdy programy pomocy federalnej i państwowej zostanie przerwany. Sytuacja na rynku pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim może również diametralnie się zmienić w następstwie pandemii. Stopa bezrobocia już znacznie wzrosła – z 7,7 % w styczniu ubiegłego roku do 8,6 % w styczniu 2021 roku. Nie zahamowało spadku częste przechodzenie firm na tryb pracy w ograniczonym wymiarze czasowym. Dla wielu pracowników, którzy są mu poddani, nie będzie powrotu do starej etatowej normy.

Pewne ożywienie i symptomy nadziei daje sektor budowlany. Firmy budowlane w Meklemburgii-Pomorzu Przednim mogą liczyć na kolejne zamówienia. W zeszłym roku w całym kraju zostały zatwierdzone do realizacji 6724 domy. To o 7,2 % więcej niż rok wcześniej. Rostock w szczególności przyczynił się do wzrostu popytu, zatwierdzono tam prawie 1400 mieszkań, co stanowi wzrost o ponad 25 %. W Schwerin liczba pozwoleń na budowę spadła o prawie 4 %. Jako przyczyny obecnego boomu budowlanego postrzegane są niskie stopy procentowe i rządowe programy wsparcia.