Tomasz Augustyn

Dr hab. n. med. Jerzy Sieńko, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzyma tytuł profesora zwyczajnego.

To doprawdy wyjątkowa postać. Jest transplantologiem i onkologiem, pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii. W roku ubiegłym ze wskazania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wszedł w skład pierwszej Rady Agencji Badań Medycznych, uczestniczy w pracach Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia. Jest wykładowcą i pracownikiem naukowym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, któremu przesłużył się także w bardzo oryginalny sposób – jego przyjaciel Paweł Małaszyński zagrał rolę profesora w filmie promocyjnym uczelni.

Przed kilku laty wyjechał do Kenii, by tam leczyć szczególnie potrzebujących opieki pacjentów. Wcześniej przez kilkanaście lat jako członek Maltańskiej Służby Medycznej, organizował liczne akcje charytatywne i zabezpieczenia medyczne imprez masowych w Szczecinie. Zainicjował powstanie Społecznościowego Banku Krwi w Szczecinie, w którym lekarze i pracownicy szpitala SPSK2 sami oddając krew, zachęcają do tego innych mieszkańców miasta. Przez dwie kadencje był radnym Rady Miasta Szczecina.

W uznaniu swojej działalności został laureatem m.in Pozytywki – nagrody, którą redakcja Dzień Dobry TVN przyznaje osobom niosącym radość, motywującym do działania, Srebrnym Medalem pro Meritio Melitiensi. Uhonorowano go także Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina. Prywatnie jest miłośnikiem sportów motorowodnych.

Gratulujemy, Panie Profesorze!