Andrzej Pieśla

Na ochronę Bałtyku przed całkowitą degradacją nie jest jeszcze za późno, ale problemy narastają w zastraszającym tempie. Wysiłki ekologów można wesel przez symboliczny gest oszczędzania światła, ale także podpisać petycję do rządzących.

Ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem tegorocznej polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Jej celem jest ochrona środowiska Bałtyku i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Godzina dla Ziemi WWF organizowana jest po raz czternasty.

Przez swoje położenie w głębi kontynentu, wymiana wody w Morzu Bałtyckim następuje bardzo wolno. Ponadto intensywne rolnictwo, zanieczyszczenie wód, lata nadmiernych połowów doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Jednym z największych problemów jest brak zrównoważonego rybołówstwa, sieci widmo (zagubione narzędzia do połowów, które dryfują w morzu) czy nielegalne połowy ryb o negatywnym wpływie na gatunki chronione i zagrożone. Wszystko to sprawia, że kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Prawo Unii Europejskiej zobowiązało leżące w jego otoczeniu kraje do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu nie osiągnięto, sytuacja się pogarsza, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że w niedalekiej przyszłości może dojść do nieodwracalnych zmian. Utrzymanie tego stanu rzeczy i dynamiki niekorzystnych zjawisk grozi tym, że niedługo Morze Bałtyckie, jakie znamy, przejdzie do historii.

To dlatego Godzina dla Ziemi WWF organizowana jest z myślą dla Bałtyku. Przygotowana została petycja WWF do Premiera RP przedstawiająca problemy oraz  rekomendacje i gotowe rozwiązania. Powstał także spot nagłaśniający akcję, w którym pojawiają się wspomnienia zachodów słońca, skakania po falach, zabaw w piasku – wszystkiego z czym najlepiej kojarzy się Bałtyk. Jednocześnie w tle słychać przebój Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”, a piękne obrazy łączą się ze smutnym scenariuszem przyszłości gdzie Morze Bałtyckie jest jedynie wirtualnym muzeum. W ten sposób Fundacja WWF Polska chce zmobilizować Polki i Polaków do podpisania petycji mającej na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.

Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20.30 na całym świecie zgasną światła. Jest to symboliczny gest solidarności z przyrodą i planetą. WWF Polska zachęca by w tym roku zgasić światła dla Morza Bałtyckiego. Jednocześnie przez cały marzec trwa akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając się #godzinadlabałtyku i @wwfpolska. Ma to być zachęta dla innych do podpisania petycji. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.