Andrzej Pieśla

Przejazdy kolejami regionalnymi na Pomorzu Zachodnim będą droższe. To kolejny efekt inflacji.

POLREGIO, które oferuje połączenia regionalne w całym kraju, a wraz z tym przedsiębiorstwem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie zdecydowały się od sierpnia na podwyżkę cen biletów o 15%. Ma on związek z inflacją. Z większymi kosztami za przejazd powinni się też liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Według przedstaiwiceli firm kolejowych stale rosną koszty energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Świadczenie usług i poszerzanie siatki połączeń ich zdaniem wymaga konkretnych kroków związanych ze zmianą cenników. Większy ma być też koszt biletów miesięcznych czy ulgowych, a także kary za brak ważnego biletu. W Kolejach Dolnośląskich jest to teraz 100 zł zamiast 60 zł, a w Kolejach Wielkopolskich – 280 zł zamiast 245 zł.

Serwis informuje również, że z początkiem miesiąca wzrosły też ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli – oprócz POLREGIO – także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja – część połączeń Kolejami Śląskimi.

Od roku 2020 województwo zachodniopomorskie realizuje z POLREGIO 10-letnią umowę na wykonanie przewozów kolejowych w regionie na kwotę 990 mln zł.  Stanowi ona kontynuacje poprzedniej dekady współpracy. W jej ramach pociągi przewoźnika pokonają blisko 60 mln pockm.