Andrzej Pieśla

Ukraińcy kupują w Polsce coraz więcej nieruchomości, choć jeszcze niekoniecznie w Szczecinie.

Coraz więcej rejestrowanych jest w Polsce transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. Świadczą o tym dane MSWiA przeanalizowane przez portal GetHome.pl Pandemia COVID-19 tylko na rok przełamała ten trend. Rok 2021 przyniósł eksplozję transakcji tego rodzaju. Według informacji MSWiA  w 2021 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 10621 mieszkań oraz 2542 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o ponad 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

Każdy kolejny rok przynosił nowy rekord w liczbie transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. W 2012 r. na drugie miejsce – po kupujących z Niemiec – wysunęli się obywatele Ukrainy. W kolejnych latach coraz więcej z nich zaczęło przyjeżdżać do Polski za pracą i coraz częściej decydowali się na pozostanie w naszym kraju. Według MSWiA w 2015 r. po raz pierwszy to właśnie przybysze z kupili w Polsce najwięcej mieszkań i od 7 lat pozostają największą grupą kupujących z obcym paszportem W 2021 r. przypadło na nich 42 proc. wszystkich mieszkań kupionych przez cudzoziemców finalizując transakcje dotyczące co najmniej 4,5 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 16 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Niemcy w 2019 roku kupili w Polsce mieszkania o łącznej powierzchni 52 tysięcy m2, w roku 2020 – 45,2 tysiąca, a w roku 2021 – 59,4 tysiąca m2.

Obywatele Ukrainy kupują w Polsce nie tylko mieszkania, ale także grunty, na co wciąż muszą mieć zezwolenie MSWiA. W 2020 r. ministerstwo wydało im 626 takich zezwoleń na zakup 28,3 hektarów gruntów. Jako główny cel nabycia działek wnioskodawcy wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Ukraińcy najchętniej kupują mieszkania w największych miastach, a więc tam, gdzie najłatwiej jest o pracę. Wciąż najpopularniejszym i coraz częściej wybieranym miastem przez cudzoziemców jest Warszawa. W 2021 r. w stolicy cudzoziemcy kupili 2541 mieszkań – o 49 proc. więcej niż w 2020 r. i jednocześnie 23,9 proc. spośród wszystkich mieszkań, których właścicielami zostali cudzoziemcy. Próg 1 tys. kupionych lokali przez obywateli innych państw przekroczony został także w Krakowie (1116 mieszkań i +14,2 proc. r/r) oraz Wrocławiu (1054 mieszkania i +33,9 proc. r/r). W ostatnich trzech latach najbardziej, bo aż o 67 proc. wzrosła liczba transakcji mieszkaniowych zawieranych w Łodzi. W 2021 r. było ich więcej niż w Poznaniu i Gdańsku. Szczecin – głównie z racji odległości – nie należy do najwyżej notowanych lokalizacji.

Miasta, w których Ukraińcy najchętniej kupowali mieszkania

Źródło: GetHome.pl

Trzeba zastrzec, że rejestry MSWiA nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą skalę transakcji. Niektóre dane od notariuszy docierają bowiem z opóźnieniem.