Tomasz Augustyn

Rodzina wypoczywająca na Pomorzu Zachodnim bon turystyczny wykorzystywała dotychczas przeciętnie w wymiarze 725 złotych. Branża z utęsknieniem wyczekuje wiosny i lata, na czarnego konia sezony wyrasta Sarbinowo.   

Branża turystyczna ciągle liczy na pozytywny efekt finansowego wsparcie rodzin oraz branży turystycznej w okresie pandemii koronawirusa. Bonem turystycznym można płacić za „usługi hotelarskie” i „imprezy turystyczne” organizowane w Polsce. Po zmianach, czyli noweli tzw. ustawy o COVID-19w ten sposób sfinansować można też wyjazdy jednodniowe, bez noclegu, pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług. Chodzi tu m.in. o wycieczki szkolne i półkolonie.

Pierwsze miesiące funkcjonowanie bonu były dla branży rozczarowujące. Okazało się, że zdecydowana większość Polaków nie korzysta ze świadczenia, które przysługuje prawie 6 mln dzieci w Polsce. Do tej pory pobranych zostało zaledwie 10 proc. bonów, z czego tylko 5 proc. z nich wykorzystano. Według stanu na 12 marca 2021 roku w województwie zachodniopomorskim dokonano ponad 65 tysięcy płatności na łączną kwotę 47,2 miliona złotych. To mniejsze wartości niż w województwie pomorskim, ale też wyższe niż w innych regionach o turystycznym charakterze. Co ciekawe, na Pomorzu Zachodnim przeciętna wartość realizowanej kwoty wynosi 725 złotych, podczas gdy na Pomorzu jest to 800 złotych  (w województwie warmińsko – mazurskim przeciętna wartość realizacji to 881 złotych, na Podlasiu – 644 złote, w województwie kujawsko – pomorskim – 574 złotych). Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku.

Wraz z nadejściem wiosny branża turystyczna liczy na aktywizację przyjazdów turystów. Eksperci portalu nocowanie.pl prognozują duże zainteresowanie świętami wielkanocnymi i bardzo duże długim weekendem w maju. W tym okresie na wzmożona falę przyjazdów mogą liczyć przede wszystkim obiekty zlokalizowane w górach (zwłaszcza Karkonosze, w tym Karpacz oraz Szklarska Poręba, a w dalszej kolejności Szczawnica i Zakopane), w nieco mniejszym stopniu obszar nadmorski. Latem najwięcej osób będzie wypoczywać nad polskim morzem. Wśród najpopularniejszych tegorocznych destynacji wskazywane jest nie zawsze wcześniej doceniane Sarbinowo. Kolejne miejsce zajmują Łeba, a trzecie Zakopane. W zestawieniu najchętniej rezerwowanych kurortów na Nocowanie.pl, znajduje się także Władysławowo, Pobierowo, Ustronie Morskie, Rowy, Ustka, Jastarnia oraz Karwia.