Andrzej Pieśla

U deweloperów ceny mieszkań w Szczecinie spadły w drugim kwartale roku o blisko 3 %, na rynku wtórnym wzrosły o prawie 4.  

W drugim kwartale roku cena nowego mieszkania w Szczecinie w stosunku do pierwszego kwartału spadła o 2,7%. To jedna z najwyższych korekt „w dół” wśród największych miast Polski w tym okresie, większa skalę przybrała ona w Rzeszowie (spadek o 5,1 %), w Warszawie (o 3,9 %), we Wrocławiu (o 3,8 %). W Gdyni (o 3,4 %), w Łodzi – tak jak w Szczecinie – spadek wyniósł 2,7 %. Nominalny spadek ceny metra kwadratowego wyniósł w Szczecinie 187 złotych. Można tu dostrzec ślad kryzysu związanego z epidemia koronawirusa. Dobitniej ilustruje to przykład Warszawy, gdzie odnotowano pierwszą obniżkę średniej stawki od czwartego kwartału 2017 roku. Najbardziej stabilnie kształtowały się ceny nowych mieszkań w Gdańsku, gdzie w II kw. 2020 r. płacono średnio 8733 zł/mkw. (-0,1 proc. k/k) oraz w Poznaniu (średnio 7437 zł/mkw.). Cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Szczecinie to 6781 złotych.

Z kolei w skali roku – w stosunku do drugiego kwartału 2019 roku – w cenach nowych mieszkań w Szczecinie miała miejsce podwyżka o 4,7 %. To i tak mniej, niż średnia dla siedmiu największych miast kraju, która wynosi 6,5 %. W tym okresie w Katowicach mieszkania podrożały o 8,8 %, w Krakowie o 11,4 %, a w Opolu o 20,9 %. Z notowanych większych jednostek spadek zanotowano jedynie w Gdyni, gdzie w skali roku cena metra kwadratowego nowego mieszkania jest o 2,5 % niższa niż przed rokiem

Na rynku wtórnym ceny mieszkań w Szczecinie – podobnie jak w innych miastach – wzrosły. W wymiarze kwartalnym podwyżka cen wyniosła 3,9 %, w skali roku – 14 % (około 720 złotych). Za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie na początku wakacji trzeba była zapłacić 5841 złotych, o 222 złote więcej, niż pod koniec marca. Podobnie ceny wzrosły w Białymstoku, jeszcze bardziej w Katowicach i Kielcach (o 4,3 %), w Łodzi i Rzeszowie (o 4,7 %), w Olsztynie (o 5,3), w Opolu (o 5,5 %). Niemal bez zmian w stosunku kwartalnym pozostały ceny w Gdyni. W skali rocznej podobnie jak w Szczecinie w większości dużych miast zanotowano dwucyfrowe zwyżki cen mieszkań. W Lublinie wzrost sięgnął 18,1 %, w Katowicach – 17,8, w Kielcach – 17,4, w Krakowie – 15,9, we Wrocławiu – 15,6. Średnia dla siedmiu największych miast – w tym dla Szczecina – 10,4 % w skali roku.

Średnia kwota jaką płacono za używane mieszkanie w Warszawie to 9920 zł/m2 – o 2,2 % więcej w relacji do pierwszego kwartału 2020 roku. Stolica była także jednym z dwóch rynków wtórnych z najsłabszym wzrostem średniej ceny transakcyjnej w relacji rocznej. W drugim kwartale roku za używane mieszkanie położone w stolicy płacono średnio o 7,6 % więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego średnia cena transakcyjna używanych lokali w Poznaniu wzrosła z kolei o 6,6 %.