Tomasz Augustyn
Z rozmów z młodymi mieszkańcami regionu wyłania się obraz lęków i tego, co ich uskrzydla. Zrozumienie ich wizji świat stwarza nadzieję dla lepszego projektowania koniecznych działań.
Dr Małgorzata Mikut opublikowała w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego książkę opatrzoną tytułem stawiającym przed nami jedną z kluczowych dziś kwestii – „Co młodzież chce powiedzieć światu?”. Inspiracją dla autorski był sondaż przeprowadzony wśród
ludzi odwiedzających Książnice Stargardzką, które zechciały odpowiedzieć na zadane im pytania. Zachęciła do tego obserwacja pojawiania się w bibliotece i spędzania czasu przez młodzież, dla której – z pozoru – nie jest to przestrzeń „pierwszego wyboru”. Tymczasem od momentu zakończenia remontu Książnicy młodych osób było w tym miejscu wyraźnie więcej, z upodobaniem zajmowali miejsce w otwartej przestrzeni, okupując fotele, ale i niekoniecznie wypełniając karty czytelnicze.
Badaczka zainteresowana dlaczego odwiedzają to miejsce, wiosną 2024 roku skierowała do nich pytania za pośrednictwem autorskiego narzędzia, na które dzięki wypowiedziom młodych poznano ich własne historie życiowe, z czym przychodzą do tego miejsca, czym żyją i co ich
uskrzydla. O czym mówi książka, a czego nie dowiadujemy się dziś od samej młodzieży? – Dzielą się swoimi skrywanymi głębiej emocjami i różnymi doświadczeniami – opowiada dr Małgorzata Mikut. – Żyjemy w świecie nieufności, braku kontaktu i braku więzi. Młodzi ludzie nie opowiadają o swoich odczuciach komuś, kogo nie znają. Łatwiej o to zdecydowanie w ich wolnym czasie, bez obecności innej osoby dorosłej. W takich bezpiecznych warunkach odsłaniali przed nami świat też trudnych doświadczeń.
Mówili także o wiedzy, której łakną, a nie odnajdują możliwości jej zdobycia, w tym o wsparciu w procesie dojrzewania, budowania relacji. Badaczkę interesowało jak dokonuje się odkrywane przez młodzież swoich pasji, tego, co pozwala jej rozwijać skrzydła, a w konsekwencji jaka jest szansa na dokonywanie świadomych wyborów. To wszystko stanowi część pierwszą monografii. Część druga książki jest efektem współpracy ze studentami, którzy w ramach zadań statutowych koła naukowego pod opieką badaczki, realizowali własne badania i prezentują refleksje wobec spraw, z jakimi mierzy się aktualna młodzież jak i tym, co jest ich własną ścieżką rozwoju. Tak powstały teksty adeptów pedagogiki i nie tylko między innymi o wspieraniu osób w spektrum autyzmu i zaspokajaniu ich specjalnych potrzeb, o doświadczeniach i oczekiwaniach młodzieży ukraińskiej w polskiej szkole, o wykluczeniu komunikacyjnym, o tym co pozwala młodzieży wyrażać siebie czy angażować się w określoną działalność.
Całość tej monografii to głosy młodych w bardzo różnych wieku, których łączy dorastanie. Spektrum sytuacji, doświadczeń młodzieży jest szerokie i bardzo zróżnicowane. Młodzież funkcjonuje w wielu równoważnych, równoległych światach i ich poznanie dzięki narracjom dorastających stwarza szansę na lepsze ich (z)rozumienie. Celem tej publikacji jest oddanie głosu młodym i poznanie oraz zrozumienie zjawisk/sytuacji, których doświadczają, które uznają za ważne i o które walczą. Zrozumienie aktualnych dorastających i poznanie ich światów stwarza nadzieję dla lepszego projektowania koniecznych działań w celu poprawy funkcjonowania młodzieży i wsparcia jej w osiąganiu kompetencji dorosłych.
Jakiemu światu młodzież chce powiedzieć o sobie? Światu dorosłych, z którymi młodzi spotykają się w różnych miejscach a także tych, którzy nie mają z nimi styczności bezpośredniej, ale projektują dla nich przyszłość. Monografia adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży, dorosłych pracujących z młodzieżą w różnych organizacjach, rodziców dorastających, pedagogów i nauczycieli
Książka jest do nabycia za pośrednictwem witryny internetowej Wydawnictwa Naukowego
Uniwersytetu Szczecińskiego: https://wn.usz.edu.pl/sklep/nauki-spoleczne/pedagogika-nauki-spoleczne/co-mlodziez-chce-
powiedziec-swiatu/
