Andrzej Pieśla

Darłowo tak jak Zator na południu kraju chce przyciągnąć tysiące gości ofertą szalonej rodzinnej zabawy.

Władze Darłowa chcą, by w ich mieście powstał największy park rozrywki w północnej Polsce. – Wzorem dla nas jest Energylandia – mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, który wraz ze starostą sławieńskim i przedsiębiorcami podpisał list intencyjny w tej sprawie. W przedsięwzięcie zaangażować chcą się właściciele hoteli, czy biznesmeni dobrze już znający branżę rozrywkową.

Robocza nazwa darłowskiego projektu to DarLandia. Teren wstępnie rozpatrywany pod największy park rozrywki w Polsce północnej to kilkadziesiąt hektarów między Darłowem a Darłówkiem Wschodnim wzdłuż ul. Morskiej. Założenia finansowe projektu nie są znane, ale ze słów burmistrza Darłowa wynika, że pierwszy etap kosztować ma dziesiątki mln zł.

– To pierwszy krok, który zrobiliśmy, by zrealizować marzenia- podkreśla Klimowicz. który wspólnie ze starostą sławieńskim Wojciechem Wiśniowskim liczy na to, że Darłowo wkrótce będzie nowym, gorącym punktem na mapie parków rozrywki.

W projekt chce zaangażować się wielu przedsiębiorców. Pod listem intencyjnym podpisali się Grzegorz Szymański z sieci Hoteli Nadmorskich, Jarosław Dąbrowski, deweloper, właściciel dwóch tuneli aerodynamicznych pod Warszawą i w Katowicach oraz będącego na ukończeniu najgłębszego basenu na świecie budowanego w Mszczonowie pod Warszawą.

Sygnatariuszami listu są również: Felix v. Gilsa, pełnomocnik spółki dysponującej gruntami w Darłowie (42 ha wzdłuż ul. Morskiej), Zygmunt Kroplewski, właściciel hotelu i akwaparku w Darłowie, Jerzy Olszewski, armator statków wycieczkowych i Mirosław Jabłoński, twórca parku dinozaurów Łeba Park.

Energylandia największym parkiem rozrywki w Polsce

Obecnie największym parkiem rozrywki w Polsce jest zajmująca powierzchnię ok. 35 ha Energylandia, która znajduje się na południu Polski – w Zatorze między Krakowem a aglomeracją katowicką. Działa od sześciu lat. W parku podzielonym na pięć stref tematycznych znajdziemy łącznie ok. 80 atrakcji. Od 2016 w skład kompleksu wchodzi park wodny.