Andrzej Pieśla

Pomorze Zachodnie stopniowo staje się rowerowym eldorado. Ścieżek przybywa w miastach i pomiędzy miejscowościami, a przede wszystkim zwiększa się długość i podnosi standard przebiegających przez województwo szlaków.

Najbardziej spektakularny projekt to trasa rowerowa Velo Baltica stanowiąca część europejskiej rowerostrady wokół Morza Bałtyckiego – Eurovelo 10. Na Pomorzu Zachodnim liczy ok. 240 km. Dzieli się na 5 etapów – ze Świnoujścia do Łukęcina (w fazie projektowania), z Łukęcina do Ustronia Morskiego (w większości gotowy), z Ustronia Morskiego do Darłowa i do granicy województwa w pobliżu Jarosławca (ma być ukończony w tym roku).

Na zachodniopomorskim fragmencie Euro Velo przed wakacjami 2018 roku oddano do użytku niespełna 370-metrowy odcinek między ulicami Rybacką i Bałtycką w Kołobrzegu. Droga rowerowa powstała tu na nasypie nieczynnej linii kolejowej. Potem doszedł odcinek pomiędzy Darłówkiem i Jarosławcem o długości 7,9 km oraz między Łazami, Osiekami i Iwięcinem. We wrześniu ubiegłego roku rowerzyści pojechali blisko osiemnastokilometrowym odcinkiem Pleśna – Mielno, z czego blisko 9 km to całkowicie nowa trasa. Budowany jest półkilometrowy odcinek w  Bukowie Morskim, oznakowane są odcinki Gleźnówko – Dąbki  oraz  Darłowo – Wicie, a także trwa budowa w Darłowie brakującej trasy wzdłuż ulic Mickiewicza i Sowińskiego (0,8 km) oraz ul Morskiej (0,25 km). W najbliższych tygodniach w gminie Postomino zostaną oddane dwa nowe odcinki Velo Baltica, biegnące po nieczynnej linii kolejowej na wysokości miejscowości Marszewo i Złakowo.

Teraz infrastruktury dla rowerowych przybędzie w okolicy Międzyzdrojów, Dziwnowa, Rewala i Trzebiatowa. Powstaną nowe kilometry tras, a znaczna część szlaku Velo Baltica zostanie  tam oznakowana. Prace mają być zakończone przed przyszłorocznymi wakacjami.Odcinki będą malownicze, z widokiem na Bałtyk, w pobliżu wydm i wśród sosnowych lasów.

W gminie Międzyzdroje liczący blisko 2,5 km długości odcinek trasy poprowadzi od zachodniej strony miasta na wysokości ulicy Gryfa Pomorskiego w kierunku Międzyzdrojów. Od Łukęcina w kierunku Pobierowa, na granicy gmin Dziwnów i  Rewal wyremontowana zostanie prawie półtorakilometrowa droga leśna. Pomiędzy miejscowościami Pobierowo i Pustkowo w gminie Rewal powstanie prawie kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej, a kolejny blisko 2-kilometrowy fragment zostanie zbudowany między Rewalem a Niechorzem. Odcinek ścieżki przy drodze leśnej o długości ponad 700 zostanie tez wybudowany w gminie Trzebiatów.

Całość prac będzie wykonana do 15 czerwca 2021 roku, turyści skorzystają z nich podczas przyszłorocznych wakacji. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł. Zadanie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Rowerzyści trzymają się Pomorza Zachodniego