Tekst opublikowany w portalu gospodarkamorska.pl: https://www.gospodarkamorska.pl/ile-na-bonie-turystycznym-zyskala-pomorska-branza-turystyczna-62030

Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy z sektora turystycznego otrzymali do tej pory ponad 373 mln złotych. W całym kraju kwota takich transakcji przekroczyła 1,9 mld złotych.

Na Pomorzu płatności trafiły do blisko 5,6 tys. podmiotów. W całej Polsce natomiast, pieniądze otrzymało ponad 27 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Z blisko 283 tys. bonów przygotowanych dla mieszkańców Pomorza, aktywowano już ponad 200 tys. Prawie 108 tys. z tych bonów wykorzystano w całości. Wartość wykorzystanych przez mieszkańców Pomorza bonów turystycznych to prawie 126 mln zł

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia ubiegłego roku. Bon  przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka  z niepełnosprawnością „dodatkowy” bon o takiej samej wartości.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Można też nimi opłacić jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi w ramach danej oferty.

Transakcje bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać w podmiocie turystycznym specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Jeżeli ktoś nie zdążył skorzystać to nic straconego. Można nim bowiem opłacić weekendowe wyjazdy, zimowiska czy wakacyjne pobyty końca marca 2022 r. Nie znaczy to, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy, gdyż można opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie. Trwają też prace nad przedłużeniem ważności Polskiego Bonu Turystycznego do końca września 2022 r.