Andrzej Pieśla

Meklemburgia-Pomorze Przednie utrzymuje obostrzenia w ruchu turystycznym i przekraczaniu granic. Dotyczy to mieszkańców innych niemieckich landów, ale też obywateli Polski.

Niemcy z Meklemburgii mogą do Polski wjeżdżać swobodnie. Możliwość przekroczenia granic w drugą stronę mają tylko ci turyści, którzy posiadają wykupiony nocleg w jednym z hoteli w Meklemburgii – Pomorzu Przednim. Przejazd wymaga potwierdzenia rezerwacji noclegu. Z obowiązku zwolnieni są pracownicy zatrudnieni na terenie landu, odwiedzający mieszkającą w Meklemburgii rodzinę lub pokonujący region tranzytem. Prawdopodobnie od 10 lipca będą możliwe zorganizowane, jednodniowe wycieczki autokarowe, ale tylko dla osób mieszkających w innych regionach Niemiec.

W całym landzie na okoliczność Covid – 19 leczonych jest 118 osób, z czego 21 na oddziałach intensywnej terapii. Zmarło 20 osób, a spośród chorujących 769 osób mieszkających w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wyzdrowiało. Najwięcej zakażeń wykryto w okręgu Vorpommern-Greifswald (140), na Pojezierzu Meklemburskim 126, w mieście Rostock – 106, w powiecie Vorpommern-Rügen – 92, w Ludwigslust-Parchim także 92, w Schwerinie 91, a w okręgu Nordwestmecklenburg – 80. Najmniej jak dotąd przypadków zarejestrowano w okręgu Rostock (76).

W związku z zagrożeniem epidemicznym przełożono Dzień Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, który miał odbyć się we wrześniu w Greifswaldzie. Jego  nowy termin to 4–6 czerwca 2021 roku. To wydarzenie co dwa lata skupia w Greifswaldzie kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Według obowiązujących regulacji duże wydarzenia są w Niemczech zawieszone do końca października.