Andrzej Pieśla

Wielki Tydzień to początek sezonu turystycznego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Ruch na drogach i w ośrodkach wypoczynkowych mogą wyraźnie wzrosnąć.

Hotele w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nie są jeszcze w pełni zarezerwowane. Branża nie wróciła jeszcze do normy po zawirowaniach epidemicznych, do tego dochodzi niepewność związana z kryzysem energetycznym. Po zasadniczo zadowalającym pierwszym kwartale branża hotelarska w kraju jest już w blokach startowych przed sezonem, który rozpoczyna się wraz z tygodniem wielkanocnym.

Od kilku dni słoneczna pogoda panuje na wyspie wyspy Uznam. Popyt na noclegi jest tam bardzo duży. Jednak branża hotelarska na wyspie odnotowała nieznaczny spadek rezerwacji w porównaniu z rokiem poprzednim, nadal dostępne są pokoje w hotelach, pensjonatach i apartamentach wakacyjnych.

Badanie przeprowadzone przez stowarzyszenie turystyczne landu pokazuje, że stan rezerwacji przed Wielkanocą w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wynosi tym razem tylko 46 procent, dokładnie o dziesięć procent mniej niż w zeszłym roku. Ponieważ jednak od kilku lat panuje tendencja do rezerwacji bardzo krótkoterminowych, eksperci turystyczni nadal spodziewają się obłożenia na poziomie 63 procent, co nadal oznaczałoby znaczny spadek. Najdroższe kwatery w pierwszej linii bezpośrednio nad Bałtykiem są prawie w całości zajęte. W drugim rzędzie, ale zwłaszcza w głębi lądu, wciąż jest wiele miejsc do wynajęcia. Stowarzyszenie turystyczne podejrzewa, że ​​przyczyną spadku popytu jest ponowne zainteresowanie wyjazdami za granicę po pandemii. Poza tym w czasach inflacji ludzie nie są tak chętni do wydawania pieniędzy.

Według ADAC wakacje w Alpach oraz nad Morzem Północnym i Bałtyckim są szczególnie popularne w okresie Wielkanocy. Ponieważ wiele osób podróżuje samochodem, ważne trasy podróży mogą być zatłoczone . Obecnie w całej Meklemburgii – Pomorzu Przednim znajduje się ponad 1000 placów budowy autostrad. Szczególnie tam kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Automobilklub spodziewa się w tym roku większego natężenia ruchu niż w ubiegłym roku, ponieważ wszystkie ograniczenia, które nadal istniały przynajmniej w niektórych miejscach z powodu pandemii zostały zniesione.

Według ADAC następujące odcinki autostrad w Meklemburgii – Pomorzu Przednim są szczególnie zatłoczone w okresie wielkanocnym:

  • węzeł autostradowy Rostock (A19 i A20)
  • węzeł autostradowy Wismar (A20 i A14)
  • węzeł autostradowy Schwerin (A14 i A24)

Państwowy Urząd Budowy Dróg i Transportu obecnie upatruje również zagrożenie korkami:

  • w rejonie mostu Meiningen (L21)
  • w rejonie mostu Peene koło Wolgast (B111)
  • w rejonie mostu Zecherin (B110)
  • niedaleko Rabensteinfeld (B321)

Istnieją również ograniczenia ze względu na obecne place budowy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Według Państwowego Urzędu Budownictwa Dróg i Transportu jest ich obecnie około. Ze względu na niezbędne prace zawsze mogą wystąpić dalsze krótkie ograniczenia. Aby spędzić weekend wielkanocny bez korków, ADAC zaleca niedzielę wielkanocną jako idealny dzień na podróż, a przecież wiele osób wolałoby spędzić wakacje z rodziną niż w korkach. Według automobilklubu, kolejny korek grozi w poniedziałek wielkanocny, kiedy ruch powrotny zapełnia drogi, zwłaszcza na północy i zachodzie.