Tomasz Augustyn

W ostatnich latach to w przestrzeni publicznej jedna z najważniejszych wypowiedzi, jakie Pomorzu Zachodniemu poświecił Jarosław Kaczyński. Udzielił on przed kilku dniami wywiadu dla Radia Szczecin.

Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo – powiedział w ostatni poniedziałek w Radiu Szczecin wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do infrastruktury znajdującej się na Pomorzu Zachodnim, m.in. terminalu LNG i rurociągu Baltic Pipe.

„Wielkie miasta w Polsce, a Szczecin do nich należy, są miejscem, które może być szczególnie łatwo przedmiotem ataku, tym bardziej, że tam jest ważny port, a obok jest port Świnoujście. Ten zespół portowy też ma dla nas znaczenie. Krótko mówiąc, to musi być teren szczególnie chroniony i oczywiście będziemy nad tym pracować, żeby ta ochrona powstała” – powiedział Kaczyński. Odniósł się także do strategicznego znaczenia świnoujskiego gazoportu. „Gaz z portu i z rurociągu to jest coś, bez czego polska gospodarka nie mogłaby funkcjonować – przynajmniej prawidłowo funkcjonować – a to może być zaatakowane. Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo” – powiedział Kaczyński. Jego zdaniem z faktu, że Rosjanie używają obecnie rakiet w Ukrainie implikuje konieczność kolejnych inwestycj w zabezpieczenie regionu. Wspominając o procedowaniu w USA reaktywacji ustawy Lend Lease, pozwalającej na wypożyczanie broni na pięć lat stwierdził, że „jest to pewna opcja”, ale Polska chce też kupować broń „i to na wielką skalę”. W ocenie prezesa PiS Pomorze Zachodnie musi być „dobrze rozwiniętą, silną częścią kraju z dużą, silną stolicą, ale też innymi miastami i wsiami”, a zaniedbania czasów komunistycznych „muszą być możliwie szybko zlikwidowane”. „To jest w naszym wspólnym interesie” – dodał.