Tomasz Augustyn

Po sześciu latach filozoficznej i teologicznej edukacji zasilą diecezję, która odczuwa jeden z największych w kraju deficytów księży.

W sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, podczas Uroczystej Mszy Świętej udzieli święceń kapłańskich ośmiu diakonom. Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Grono księży powiększą tego dnia:

– Dk. Robertowi Bałuce z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie;

– Dk. Dariuszowi Harafowi z parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi (diec. tarnowska);

– Dk. Mariuszowi Justowi z parafii pw. Św. Jacka w Stepnicy;

– Dk. Łukaszowi Kolińskiemu z parafii pw. Św. Józefa w Ińsku;

– Dk. Norbertowi Kozłowskiemu z parafii pw. Św. Mikołaja w Wolinie;

– Dk. Miłoszowi Paszkiewiczowi z parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie n/Odrą (diec. zielonogórsko-gorzowska);

– Dk. Jakubowi Rogowskiemu z parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie;

– Dk. Konradowi Sidorowi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie.

 W trakcie tej liturgii odbędą się także obchody 48. rocznicy ustanowienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, przeniesione z Wielkiego Czwartku z liturgii Mszy Świętej Krzyżma. Na ten obrzęd tradycyjnie zaproszeni są wszyscy kapłani posługujący w archidiecezji. Uroczysta msza święta rozpoczyna się o godzinie 10.

Przed rokiem w czerwcu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wyświęcono trzech nowych kapłanów. W lutym pięciu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie w stopniu diakona – to ostatni szczebel przed uzyskaniem prawa do sprawowaniem Eucharystii. W sumie w blisko 280 parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługuje ponad 500 księży. Wciąż jest to obszar o jednym z największym w Polsce deficycie kapłanów.