Sąsiadujący z Pomorzem Zachodnim land Meklemburgia – Pomorze Przednie szykuje się do obchodów 30. urodzin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędą się one we wrześniu w Greifswaldzie. Miasto chce przywitać gości atrakcyjnym programem imprez, ale też postarać się przeprowadzić je z jak największym poszanowaniem dla klimatu.

Jubileuszowe dni landu odbędą się od 18 do 20 września. Gościc je będzie uniwersytet i cała społeczność hanzeatyckiego miasta Greifswald. Meklemburgia-Pomorze Zachodnie obchodzi w tym roku swoje święto pod hasłem „Tradycja – innowacja – różnorodność”. To okazja do podsumowania 30 lat obecności w granicach zjednoczonych Niemiec. Będzie też okazją do pokazania tego, co firmy, instytucje i sami obywatele osiągnęli w tym czasie. Centrum miasta i historyczny port zostaną przekształcone w scenerię wydarzeń z 12 obszarami przygód, pokazów, zawodów sportowych i rodzinnych zabaw.

Organizatorzy przewidują, że tegoroczne święto landu możliwie jak najbardziej neutralne dla klimatu i przyjazne dla wszystkich uczestników. Przyczynić ma się do tego m.in. używanie sztućców wykonanych z materiałów ulegających rozkładowi oraz pojazdów elektrycznych do montażu i demontażu wyposażenia terenu obchodów. Miejsce organizacji imprezy ma być w maksymalnie dużym stopniu pozbawione barier. Wydarzeniom na scenie towarzyszyć będzie tłumacz języka migowego.

W Meklemburgi – Pomorzu Przednim mieszka ponad 1,6 miliona ludzi. Land składa się z sześciu powiatów i dwóch niezależnych miast. Jego największym miastem jest Rostock z ponad 208 tysiącami mieszkańców, około 96 tysięcy osób mieszka w stolicy landu Schwerinie.