Andrzej Pieśla

Mocno usadowiona na Pomorzu Zachodnim sieć Netto przejmuje sklepy Tesco. Staje się tym samym jedną z największych firm handlowych w kraju.

Sieć Netto powstała w latach 80. w Danii. Dziś jest największą firmą handlową w tym kraju, ma tam blisko 1400 różnych sklepów, w tym m.in. pod markami Salling, Fotex czy Bilka. W 1995 roku otworzyła pierwszy sklep w Szczecinie, a w  Motańcu w 2003 roku utworzyła główną siedzibę. Od zachodniej części kraju Netto zaczęło ekspansję na Polskę. Dziś na zachodzie kraju jej sieć skupia 206 sklepów, na Śląsku i w Wielkopolsce – po około 70 placówek, w całym kraju już prawie 400. Netto zatrudnia w Polsce ponad 5 tysięcy pracowników.

Przejęcie polskiej sieci sklepów Tesco to kolejny etap ekspansji w Polsce i umocnienie w czołówce polskiego handlu detalicznego, daleko w tyle za bezkonkurencyjną Biedronką (3 tysiące placówek), ale już bliżej Lidla (podobnie jak rozszerzone Netto około 700 sklepów). Ostatnia transakcja wzmacnia pozycję Netto w miastach, choćby o 11 lokalizacji przejętych w Warszawie (dotychczasowy stan posiadania sieci w tym mieście to 5 placówek) i 12 w Łodzi (wobec 9 dotychczas).W Szczecinie 24 istniejące placówki zostaną uzupełnione o 7 sklepów wielkopowierzchniowych przejętych od Tesco. Do pozyskania pozostaje za to cała wschodnia część kraju, gdzie Netto jest praktycznie nieobecne. Teraz to się zmieni.

Sieci placówek Netto i Tesco w poszczególnych województwach

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych money.pl

Netto pozostaje mocno związane zarówno ze skandynawskimi korzeniami, jak i ze swoim zachodniopomorskim matecznikiem. Prze lata te relacje owocowały choćby kierunkowaniem zleceń na różnego rodzaju usługi. Dalsza ekspansja przełoży się na istotne podniesienie obrotów, a tym samym w pewnym stopniu wzmocni siłę gospodarki Pomorza Zachodniego. To istotne, bo nie mamy w regionie zbyt wielu tego rodzaju liderów o ogólnopolskim znaczeniu.