Andrzej Pieśla

Rośnie liczba nielegalnych wjazdów z Polski do Meklemburgii – Pomorza Przedniego. W ciągu ostatnich kilku tygodni policja federalna zatrzymała duże grupy osób nieposiadających pozwolenia na pobyt w regionach Löcknitz i Pasewalk.

W czwartek rano w pobliżu Pasewalku odkryto łącznie 15 osób, które nielegalnie wjechały do ​​kraju. Policja początkowo znalazła ośmiu Syryjczyków na drodze K29 między Pasewalkiem i Bröllin. We wstępnych ankietach stwierdzili, że do ich grupy należą inne osoby. Następnie policja rozpoczęła poszukiwania przy użyciu helikoptera i psa. Znaleziono siedem innych osób z Syrii i Jemenu. Wszystkie osoby złożyły wniosek o udzielenie azylu i zostały przekazane do początkowego ośrodka recepcyjnego w Schwerin-Stern Buchholz

Zatrzymane osoby oświadczyły, że przybyły do ​​Niemiec tzw. „szlakiem bałkańskim” (Turcja-Bułgaria-Serbia-Węgry-Słowacja-Polska) i zostały przemycone białą furgonetką. W środę funkcjonariusze policji federalnej przeprowadzili już podobną operację w Löcknitz. Początkowo na przejeździe kolejowym odnaleziono dziewięć osób, które nielegalnie wjechały do Niemiec, a podczas kolejnych poszukiwań za pomocą policyjnego helikoptera funkcjonariusze odnaleźli w zalesionym terenie kolejnych czterech mężczyzn. Oni także podobno oświadczyli, że przybyli do Niemiec szlakiem bałkańskim, również przemyceni białą furgonetką.

W dniu 17 sierpnia w pobliżu Neu Grambow (niedaleko Löcknitz) wytropiono dziewięć osób, które nielegalnie wjechały do ​​kraju. Mówi się, że grupa ośmiu Irańczyków i jednego Afgańczyka przybyła do Meklemburgii-Pomorza Przedniego przez Białoruś i Polskę. Zaledwie kilka dni wcześniej, 12 sierpnia, policja federalna zatrzymała na granicy z Polską 17 osób, które nielegalnie wjechały do ​​kraju, w tym czworo dzieci, oraz ich rzekomego przemytnika. Przybyły one w czterech różnych grupach – m.in. z Afganistanu, Iranu, Sudanu i Somalii – szlakiem z Rosji, Białorusi i Polski, a także Łotwy i Polski do Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Jej rzekomy przemytnik został aresztowany, a jej samochód skonfiskowany.

Policja federalna podała także, że w ostatnich miesiącach ponownie wzrosła liczba osób przemycanych z Rosji przez Białoruś i Polskę do wschodnich Niemiec. Według nich w pierwszej połowie 2023 r. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zgłoszono 748 przypadków. Oznacza to wzrost o 50 procent w porównaniu z pierwszą połową 2022 r. W całych Niemczech policja federalna na granicach zewnętrznych, która w pierwszej połowie tego roku odnotowała 45 338 nielegalnych wjazdów, stwierdziła nawet wzrost o ponad 50 procent w porównaniu z pierwszą połową połowa 2022 roku.