– Cena maksymalna dla projektów offshore’owych wyznaczono na poziomie 319,60 zł, co było zgodne z ówczesnymi stawkami na Towarowej Giełdzie Energii, ale dziś są one trzyipółkrotnie wyższe – mówi Dominika Taranko, dyrektor Forum Energii ZPP. To stanowi poważne ryzyko dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
W latach 1939-41 przesiedlono ok 70 tys. Niemców bałtyckich. „Powrót do ojczyzny” przesiedleńców z Łotwy i Estonii, teoretycznie dobrowolny, odbywał się drogą morską i kończył w portach Szczecina i Gdańska.
Prawdopodobieństwo przetrwania małżeństwa w województwie zachodniopomorskim jest najniższe w kraju.
U progu XX wieku Jan Ludwik Popławski analizował sytuację obu narodów pod brutalnym panowaniem Rosji.
Na każde 10 tysięcy mieszkańców naszego regionu przypada 30 lekarzy. Na Mazowszu jest ich ponad 42, ale w niedalekim województwie lubuskim zaledwie 22.
Kooperacja wojskowa Finlandii i Szwecji z Wielką Brytanią oraz USA trwa od dekad, lecz wyraźnie nasiliła się po rosyjskiej aneksji Krymu oraz wojnie w Donbasie w 2014 r.
Brak rąk do pracy, rosnące ceny energii i odpływ klientów dobija branżę w Meklemburgii – Pomorzu Przednim oraz w Brandenburgii
Resorty obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiadają zacieśnienie współpracy wojskowej i przejęcie kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego.
Wybrzeże przyciągnęło (prawdopodobnie) szczególnie wielu uchodźców z Ukrainy pozyskujących numer PESEL.
Siedem zachodniopomorskich katedr otrzymało kategorię A, najwyższy stopień w ocenie osiągnieć naukowych i jakości kształcenia.
W pierwszej połowie roku liczba zwolnień lekarskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim gwałtownie wzrosła i była najwyższa w całych Niemczech.
31 lipca br. Władimir Putin zatwierdził nową doktrynę morską Rosji. W porównaniu z dokumentem z 2015 r. ma ona charakter zdecydowanie bardziej konfrontacyjny w stosunku do USA i NATO. Wskazano w niej Arktykę jako najważniejszy region, w którym rosyjskie interesy mają być zabezpieczone. Oznacza to, że rosyjska aktywność wojskowa na Dalekiej Północy wzrośnie, co podobnie jak deklarowane wzmacnianie zdolności morskich Rosji na Bałtyku będzie wywoływało napięcia z krajami NATO.
Mężczyźni z Pomorza Zachodniego w skali kraju wyróżniają się coraz dłuższym życiem, ale też pandemia doświadczyła ich w tym względzie szczególnie mocno.
Oficjalne oddanie Baltic Pipe nastąpi 27 września. Planowana jest oficjalna uroczystość w Szczecinie.
Przejazdy kolejami regionalnymi na Pomorzu Zachodnim będą droższe. To kolejny efekt inflacji.
Pierwszy burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) ostro skrytykował politykę portową rządu federalnego. Wzywa rząd federalny do zapewnienia większego wsparcia niemieckim portom morskim.
Sektor nauki i innowacyjnej gospodarki w województwie zachodniopomorskim wciąż nie należy do krajowych liderów. Nie brak ciekawych i cennych pojedynczych inicjatyw, ale w skali kraju pozostajemy w tyle za liderami.
Planowanie przestrzenne, a w jego ramach kształtowanie i ochrona ładu przestrzennego, stawiają przed organami administracji publicznej różnych szczebli poważne wyzwania. Dotyczą one zarówno odpowiedniego (w stosunku do potrzeb) sformułowania koncepcji polityki przestrzennej, jak również realizacji tej koncepcji pomimo nierzadko niesprzyjających ku temu przepisów.
Na tle europejskich regionów sytuacja rynku pracy na Pomorzu Zachodnim i w pozostałych polskich województwach w roku 2021 wyglądała stosunkowo korzystnie.
Polregio to spółka mająca dwóch właścicieli: marszałków wszystkich szesnastu województw oraz rządową Agencję Rozwoju Przemysłu. Żaden z nich nie ma pomysłu na ratowanie przewoźnika i odpływ pracowników.
Scena muzyczna i życie instytucji muzycznych stopniowo wraca do normy. W zeszłym roku odnotowano wynoszący 5,4% wzrost liczby widzów i słuchaczy w porównaniu z 2020 r.
Otrzymaliśmy zadanie poważniejsze, niż efektywne wykorzystanie budżetu Interregu czy też podtrzymanie zainteresowania Niemców zakupami w sklepach w pobliżu granicy. Rzeczywistość wojny to okazja, by na nowo zdefiniować wspólne wyobrażenie o Europie.
Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego szukają kooperantów po drugiej stronie granicy. Ich oferta jest bogata.
Ukraińcy kupują w Polsce coraz więcej nieruchomości, choć jeszcze niekoniecznie w Szczecinie.
W ostatnich latach to w przestrzeni publicznej jedna z najważniejszych wypowiedzi, jakie Pomorzu Zachodniemu poświecił Jarosław Kaczyński. Udzielił on przed kilku dniami wywiadu dla Radia Szczecin.
Bez zaskoczeń – mieszkańcy krajów nordyckich okupują czołowe miejsc rankingu najszczęśliwszych narodów na świecie.
Istotne wydaje się podjęcie dyskusji na temat rzetelnej oceny Programu „Polski Ład” wprowadzającego zmiany dla zdolności funkcjonowania JST, zwłaszcza w kontekście realizacji zadań bieżących i inwestycyjnych w najbliższych latach. Publikacją dr hab. Doroty Wyszkowskiej i prof. dr Adama Wyszkowskiego prezentuje analizę „Program Polski Ład a sytuacja finansowa JST” według stanu prawnego na 12 marca 2022 r.
Wsparcie dotarło do prawie 100 tysięcy gospodarstw w regionie.
Bardzo niski poziom odpadów zdeponowanych na składowiskach jako mieszana komunalna i pojemność składowiska na mieszkańca – to słabości regionu wpływające na kiepską kondycję logistyki zwrotnej.
Obwód kaliningradzki staje się w coraz większym stopniu odciętą enklawą z utrzymanym dostępem jedynie drogą morską.
Finlandia wspólnie z Estonią będzie korzystać z dostaw ciekłego gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu.
Już 62 proc. Finów popiera wejście do NATO, do podobnej decyzji skłaniają się Szwedzi.
Turystyka wciąż w trudnej sytuacji, choć Pomorze Zachodnie utrzymuje pozycję krajowego lidera. Wsparcie dla sektora ma przynieść m.in. kolejne przedłużenie obowiązywania bonu turystycznego.
Odnawialne źródła pozwalają odpowiadają za około 5 tysięcy gigawatogodzin energii elektrycznej, czyli 82 procent energetycznego zapotrzebowania regionu.
Według danych szwedzkiego urzędu statystycznego z 2020 r. w małej miejscowości – na obszarze osadniczym liczącym 50-199 osób – żyje 273 000 mieszkańców Szwecji. Odpowiada to 3 procentom populacji kraju, z czego 52 procent to mężczyźni i 48 procent to kobiety.
W naszym regionie pod koniec minionego roku ceny lokali mieszkalnych mocno podskoczyły.
Żaden inny kraj związkowy w Niemczech nie osiąga tak wysokiej akceptacji swoich mieszkańców.
Portal gospodarkamorska.pl przybliża Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). To głos sektora w rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań oraz w pracach nad regulacjami.
Kadra o wysokich kompetencjach jest niezbędna, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez szybki rozwój nauki i techniki. Sytuacja Pomorza Zachodniego pod tym względem nie wygląda imponująco.
Dzień Otwarty Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się 6 kwietnia
Mazury chcą przyciągnąć więcej turystów i pełniej wykorzystać potencjał. To podejście stanowi interesujący punkt odniesienia dla Pomorza Zachodniego.
Wiele artykułów publikowanych przez kontrolowane przez Rosję media w krajach bałtyckich tworzy sieć pokręconych i fałszywych historii, mających na celu zasiać nieufność wobec sojuszników z NATO. Analitycy litewskiego Ośrodka Studiów Europy Wschodniej analizują tę strategię.
Obserwujemy zanik populacji na obszarach wiejskich. To szczególnie niebezpieczne w przypadku naszego regionu, gdzie na prowincji dominują gminy o już małej liczbie mieszkańców.
Wiodący szczecińscy naukowcy wskazują kluczowe szanse i bariery rozwoju naukowo – dydaktycznego w Szczecinie. Postulują przy tym m.in. kształtowanie etosu naukowca w lokalnym środowisku czy też zwiększenie udziału w międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych zespołach badawczych.
W konkurencji „spadek stopy bezrobocia” Pomorze Zachodnie zmaga się z województwami Polski Wschodniej. Punktem odniesienia jest tu bariera 7%, reszta województw rywalizuje o jeden albo dwa punkty procentowe niżej.
Pandemia, niskie stopy procentowe, poszukiwanie korzystnej lokaty kapitału czy też bliskość granicy – wiele czynników wpływa na utrzymujący się wzrost cen domów i mieszkań, który w Meklemburgii i Brandenburgii należy do najwyższych w Niemczech.
Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zdobyło najwięcej głosów w konkursie PAP na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z UE. „Bardzo chcemy, żeby to miejsce zapisało się na mapie centrów nauki w całej Polsce” – mówi dyrektor Centrum Kultury w Stargardzie Joanna Tomczak.
W ciągu ostatniej dekady nastąpiły znaczące zmiany w liczbie osób ubiegających się o azyl, pozytywnych decyzji pierwszej instancji dotyczących wniosków oraz małoletnich bez opieki ubiegających się o azyl w krajach skandynawskich.
O bieżących działaniach JPP Marine ze Szczecina oraz trendach w branży opowiada jej prezes – Zbigniew Jagniątkowski.
Awaria hamująca pracę Zakładów Chemicznych Police wydarzyła się w najgorszym możliwym momencie.
Panele obywatelskie dają szansę mieszkańcom dotychczas niezaangażowanym i niezainteresowanym partycypacją, aby wypowiedzieli się na temat przyszłości miasta. Formułę powielają kolejne miasta – w Polsce panele odbyły się już dziewięciokrotnie i za każdym razem budziły żywe zainteresowanie lokalnych mediów. Do szerszej świadomości nie przebija się jednak kwestia złożoności tego narzędzia partycypacji. Na sukces dobrego panelu obywatelskiego składa się wiele czynników, które nie zawsze są oczywiste, a co za tym idzie – nie w każdym mieście panel się udaje.
Netto – sieć sklepów, która w Polsce zakotwiczyła pod Szczecinem i tu ma centralę – kontynuuje ogólnokrajową ekspansję.
Przygraniczny land podejmuje te kroki wobec niepokojących wskaźników medycznych i problemów dotykających gospodarkę oraz społeczeństwo.
W wyniku porozumienia 23 jednostek samorządowych wchodzących w skład Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego (KKBOF) rozpoczęły się prace nad opracowaniem Strategii rozwoju ponadlokalnego na lata 2021 – 2030.
Republiki bałtyckie liczą na wzmocnienie wsparcia i ochrony NATO wobec utrzymującego się napięcia w relacjach z Rosją.
Polska i jej województwa nie wykorzystają w wystarczającym stopniu dopływu nowego strumienia funduszy unijnych, jeśli nie będą w stanie zapewnić odpowiednio wysokiego wkładu własnego w realizację projektów. Problemy z jego zapewnieniem może mieć nawet 1/3 samorządów.
Kolejne kraje rozbudowują swoje moce, lub planują budowę terminali.
Po dłuższym oczekiwaniu Tesla otworzyła nową fabrykę samochodów elektrycznych pod Berlinem. Ten zakład może mieć wpływ także na polski i przygraniczny rynek pracy.
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Dania zadeklarowała zamiar wypełnienia swojego zobowiązania w NATO, by przeznaczyć na wydatki obronne 2% PKB. W związku z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa chce też uzupełnić swoją politykę obronną opartą na członkostwie w Sojuszu i partnerstwie z USA o komponent unijny. Zamierza zaangażować się we wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony UE, w której dotychczas nie uczestniczyła.
To niby tylko ciekawostka, ale sporo mówi o logice procesów, jakie zachodziły i zachodzą w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dekad.
Na ile bezpieczne są drogi w naszych miastach? Poza jakością nawierzchni może je obniżać wprowadzenie innych funkcji niż transportowa. Przyjrzała się temu Najwyższa Izba Kontroli.
Czy tuż za niemiecką granicą może wyrosnąć zagłębie odnawialnych źródeł energii? Warto się temu przyglądać i wyciągać wnioski.
Miasta zachęcają do rozliczenia PIT. Kuszą mieszkańców dodatkowymi punktami podczas rekrutacji dzieci do żłobków, szkół czy przedszkoli, darmowymi wejściówki do ZOO, muzeum oraz niższymi cenami biletów w komunikacji miejskiej. To tylko część benefitów, na które można liczyć. Organizowane są także loterie podatkowe, w niektórych można wygrać nawet 100 tys. zł. – wynika z analizy Bankier.pl.
Celem programu „Cyfrowa Europa”, przyjętego 16 marca 2021 r. przez Radę UE jest poszerzenie autonomii Europy w kluczowych technologiach oraz wzrost jej konkurencyjności. Przede wszystkim jednak ma on stworzyć wydajne, bezpieczne i nowoczesne usługi cyfrowe. Unia Europejska w latach 2021-27 przeznaczy na ten cel 7,6 mld euro.
Szwedzki rząd zawarł porozumienie z partiami opozycyjnymi dotyczące zwiększenia wydatków na obronę o 3 miliardy koron rocznie. Siły zbrojne otrzymały zielone światło na zamówienie do roku 2030 nowego sprzętu wartego 30 miliardów koron (3 mld euro).
Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brandenburgia powoli odzyskują impet rozwojowy, na razie przez stopniowy napływ mieszkańców, choć problemem jest też wiek populacji.
Skala środków, jakie w ramach polityki spójności trafiły dotychczas do naszego kraju, lecz także ich wpływ na rozwój Polski i jej regionów na przestrzeni kilkunastu lat, są nie do przecenienia. Dotyczy to w ogromnym stopniu także Pomorza Zachodniego.
W latach 2015–2016 w Niemczech złożono 1,3 miliona wniosków o azyl. W jaki sposób Niemcy poradziły sobie z kryzysem migracyjnym? I jakie lekcje płyną z tego dla Polski? Tomasz Sawczuk z „Krytyki liberalnej” rozmawia z Kamilem Frymarkiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Nieco ponad 40 organizacji przypadających na 10 tysięcy mieszkańców to przyzwoity wynik. Gdyby szukać regionalnej specjalizacji, to są nią koła łowieckie.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otworzył pierwszą na Pomorzu Zachodnim Pracownię Badań i Certyfikacji EMC. Prowadzone w niej będą badania urządzeń i systemów pod kątem kompatybilności elektromagnetycznej, pozwalające ocenić, czy urządzenia nie emitują zbyt wysokiego poziomu pola elektromagnetycznego oraz czy są odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych.
Relacje gospodarcze między oboma krajami nie są szczególnie intensywne. Zaangażowana w procesy pokojowe i zatroskana o bezpieczeństwo Dania nie czeka jednak z założonymi rękami na rozwój wypadków.
Platformy wiertnicze u wybrzeży Uznamu czy w okolicy Warnemünde? W Niemczech krążą pomysły, w jaki sposób dostawy energii mogą być zabezpieczone bardziej niezależnie w przyszłości.
Jakie są realia i perspektywy rozwoju sektora kreatywnego na Pomorzu Zachodnim?
W minionych latach w województwie zachodniopomorskim zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych rosło ponad średnią krajową.
„Niech uschnie ręka zmuszona do podpisywania takiego dokumentu” – powiedział załamany prezydent Finlandii Kyösti Kallio 12 marca 1940 r. Właśnie wysyłał delegatów do Moskwy, by zawarli pokój na warunkach dyktowanych przez Kreml. Kilka miesięcy później stracił władzę w prawej ręce. Andrzej Brzeziecki pisze na łamach „Gazety Wyborczej” o wojnie Rosji z Finlandią.
Tuż za niemiecką granicą można znaleźć smaki, które w wielu przypadkach będą dla nas dużym zaskoczeniem. Nie brak też renomowanych restauracji.
Mamy do czynienia z kryzysem miast z powodu nieefektywnego, zbyt eksploatacyjnego modelu ich funkcjonowania – twierdzi dr Michał Kudłacz w książce „Miasto-idea”.
Na Pomorzu Zachodnim terenów uprawnych jest mniej niż w innych częściach kraju.
Realna staje się groźba zmniejszenia przeładunków w Gdańsku, a patrząc szerzej na Europę, może dojść do obniżenia sprawności całego systemu transportu morskiego przez zablokowanie go przetrzymywanymi rosyjskimi kontenerami. O skutkach agresji Rosji na Ukrainę portal wnp.pl rozmawia z Markiem Tarczyńskim, przewodniczącym Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
W 2021 roku w Polsce oddano do użytku łącznie 109,2 tys. budynków mieszkalnych. Najwięcej budowano na Pomorzu, najmniej w województwie opolskim.
Wobec koniunktury na produkcje wodoru i oparte na niej technologie Pomorze Zachodnie powinno wykorzystać działania państwa wspierające te branżę.
Bliskość geograficzna przy jednoznacznym zróżnicowaniu sytuacji na rynku pracy jest przyczyną przepływów transgranicznych pracowników pomiędzy poszczególnymi krajami regionu.
Polska rozpoczęła prace regulacyjne na Odrze, które budzą szerokie i gwałtowne protesty w Niemczech. Sprawa dotyczy nie tylko miliardów euro, a ociera się już o Parlament Europejski.
Prawie połowa wszystkich niemieckich rodzin jest obecnie zainteresowana wakacjami w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Land mocno lansuje swoje atuty na berlińskich targach turystycznych ITB.
Agresja militarna Moskwy nie tylko zbliża Helsinki i Sztokholm do NATO na niespotykaną dotąd skalę, ale także sprawia, że powstrzymanie rosyjskiej potęgi staje się pilne, co wpłynie również na stabilność na dalekiej północy. Analitycy oceniają stan i perspektywy zacieśnienia relacji Niemiec z państwami nordyckimi.
Nigdzie indziej w Polsce tak wiele osób nie korzysta regularnie z Internetu.
W przyspieszonym tempie wydatki na obronność zwiększają wszystkie kraje regionu. Dla wszystkich punktem odniesienia – osiąganym lub nie – jest poziom 3% wielkości PKB.
Rosyjskie działania zbrojne przeciwko Ukrainie zapoczątkowały głębokie zmiany w fińskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz w nastawieniu społeczeństwa do członkostwa Finlandii w NATO, które zaczęła popierać większość Finów.
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą dla rosyjskich samolotów nie zamroziło ruchu pomiędzy Moskwą a Kaliningradem, ale życie w tej części Rosji z dnia na dzień staje się coraz bardziej uciążliwe.
W marcu w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odebrać zostanie rekordowych pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego
Gmina Kołbaskowo stanowi przykład konsekwentnie prowadzonego, zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju. Ilustrują to dane statystyczne, ale tez kondycja finansowa i ogólny poziom życia mieszkańców. Zdaniem dokonujących analizy studentów ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego to także potwierdzenie roli samorządu lokalnego jako naturalnego lidera procesów rozwojowych.
Każdego dnia ponad 75 000 osób dojeżdżających do pracy podróżuje z Meklemburgii – Pomorza Przedniego do innego kraju związkowego. Przeważnie są to mężczyźni i przeważnie jeżdżą na zachód.
Szwedzkie myśliwce JAS39 Gripen przechwyciły nad Gotlandią cztery rosyjskie samoloty bojowe, które naruszyły przestrzeń powietrzną tego kraju. Zdarzenie miało miejsce w czasie realizowanych w tym rejonie Bałtyku wspólnych ćwiczeń lotnictwa Szwecji i Finlandii.
Dzięki inwestycjom w drogi ekspresowe nawet o 1/3 skróciły się krajowe podróże, a 12,5 mld zł rocznie zostaje w kieszeniach Polaków – wynika z raportu przygotowanego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego.
Budowa Baltic Pipe otrzymała nowy impuls. Infrastruktura tego projektu przebiega także przez Pomorze Zachodnie, ma ona fundamentalne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polski.
W roku 2021 szwedzkie gminy uzyskiwały lepsze wyniki finansowe od regionów. W funkcjonowaniu tego kraju rola i kompetencje samorządu są tradycyjnie wysokie.
Parlament Europejski diagnozuje wpływ pandemii na kondycje miast na kontynencie oraz ścieżki postepowania na rzecz ich wzmocnienia.
W największych miastach regionu osoby w wieku 65 lat i starsze to blisko ¼ ogółu populacji.
Zachodniopomorskie wybrzeże może liczyć na rosnące zainteresowanie niemieckich turystów.
W Szwecji trwa dyskusja o tym, czy Rosja zagroziła Szwecji działaniami militarnymi. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła w piątek, że ewentualne członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO może mieć „militarne i polityczne konsekwencje”. Jak poważne są te zagrożenia?
Samorządy lokalne podejmują symboliczne, ale ważne gesty dotyczące stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Intensywność cyfrowa Pomorza Zachodniego zostawia wiele do życzenia, nawet na tle kraju.
Gdy nowy rząd pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza przejmuje władzę, wypada zapytać, czego państwa bałtyckie chcą od Niemiec pod względem bezpieczeństwa i czego realistycznie mogą oczekiwać?
Poważny cios dla gospodarki Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Nordex, gigant energetyki wiatrowej z siedzibą w Rostocku, powoli zwija działalność.
Ze względu na brak szczegółowych przepisów w zakresie uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego największe polskie miasta wypracowały własną metodykę strefowania. Wpływa to na kierunki i dynamikę rozwoju.
Efektem ich współpracy są nowe obiekty, ale też lepsze zrozumienie łączącej cały region historii.
Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?
Rejon niemieckiego pogranicza coraz intensywniej będzie poszukiwał medyków i kadry opiekuńczej.
Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje wysoki poziom wykorzystania zasobów pracowniczych pielęgniarek i położnych posiadających prawo wykonywania zawodu. Są one jednak bardzo niezadowolone z uzyskiwanego wynagrodzenia. Wiele z nich deklaruje odejście z zawodu.
Bezrobocie w regionie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Najwyższe jest w okolicach Białogardu i Choszczna.
To nie jest wcale nieprawdopodobny scenariusz, Rosja ma świeżo w pamięci precedens.
Ponad 50 gmin uzdrowiskowych, które ucierpiały wskutek pandemii, zostanie objętych Rządowym wsparciem w ramach Programu Polskie Uzdrowiska.
W Europie rośnie świadomość potrzeby zdolności do adekwatnego odpowiadania na zagrożenia i wyzwania dla zbiorowego bezpieczeństwa. Dyskusja ta nie omija tradycyjnie pacyfistycznie usposobionych społeczeństw nordyckich.
Co dalej z zyskownością mieszkań na wynajem? Od odpowiedzi na to pytanie w dużej mierze zależy popyt na nieruchomości. Czy w obliczu drożejących kredytów i inflacji inwestorzy nadal wierzą w zarabianie na wynajmie? Ile aktualnie można na nim zarobić? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.
W ciągu roku w województwie zachodniopomorskim przybyło prawie 6 tysięcy firm. Prawie 1/3 z nich funkcjonuje w Szczecinie.
Rynek pracy w Szczecinie jest w dobrej kondycji, a na zainteresowanych czekają liczne oferty pracy. Jakie możliwości zawodowe oferują tutejsi pracodawcy?
Atmosfera w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wokół czołowych polityków w związku z funkcjonowaniem prorosyjskiej fundacji jest coraz gęstsza i pełna niejasności.
Twierdzenie, że mieszkania w Polsce są „cenowo dość przystępne”, jest klasycznym zaklinaniem rzeczywistości. Pod względem dostępności cenowej mieszkań cofnęliśmy się już do 2006 roku. Kryzys mieszkaniowy w Polsce nie wziął się z wyobraźni lewicowych aktywistów.
Do Szczecina dotarł program „Dzielimy się ciepłem”, który wspiera osoby i instytucje poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową.
Czy zdobycie (wreszcie) mistrzostwa Polski jest Pogoni do szczęścia potrzebne?
Szczecińska spółka OTL spodziewa się dobrej koniunktury i przychodów na poziomie ponad 200 mln złotych. To optymizm i dobre informacje korzystne dla całej branży.
Praca samorządu jest dziś oceniana non stop, już nie tylko przez samych mieszkańców, ale także przez ekspertów.
Dwa tunele, po dwa pasy w każdym kierunku plus jeden awaryjny pod poziomem jezdni, a przede wszystkim nawet 5 kilometrów długości – tak ma wyglądać najdłuższy tunel w Polsce. Za około 8 lat przejedziemy nim pod Odrą, omijając Szczecin.
Samorządy przygotowują się na ewentualny kryzys humanitarny na Ukrainie. Szacunki mówią o potencjalnie nawet 5 milionach osób szukających schronienia w naszym kraju.
Obecne trendy demograficzne i logika globalizacji pokazują, że największe metropolie będą odgrywać coraz większą rolę w światowej gospodarce, czego dowodem jest projekt METRO ESPON realizowany z udziałem dziewięciu europejskich miast. Wśród nich znalazło się Trójmiasto, które od dawna prowadzi kampanię na rzecz uchwalenia przez Sejm Ustawy Metropolitalnej: „Politycy wciąż nie rozumieją lub boją się decentralizacji, co powoduje, że polskie metropolie znajdują się w niekorzystnej sytuacji w konkurencja z miastami zachodnimi” – podkreślają eksperci.
Fit For 55 przyniesie wielkie zmiany w gospodarce morskiej. Dla Szczecina i Pomorza Zachodniego to szansa na powrót do czołówki branży.
Nawet jeśli oba kraje nordyckie nie przystąpią do NATO, sygnalizują nową erę w relacjach z Moskwą.
Organizacje działające w obszarze transgranicznym potrzebują systemowego wsparcia i wzmocnienia – stosowną inicjatywę podejmuje Parlament Europejski.
Miasta są bardziej podatne na wstrząsy gospodarcze niż na fizyczne zniszczenie. Jednak niewiele wiadomo na temat czynników, które zwiększają ich odporność na takie wstrząsy. Artykuł wykorzystuje dane z Kanady, aby pokazać, że miasta, które są bardziej dotknięte zamykaniem dużych zakładów i masowymi zwolnieniami, zmniejszają swoją populację, szczególnie wśród młodych i pracujących mieszkańców. Jednak początkowa obecność usług publicznych i kulturalnych pomaga złagodzić niekorzystny wpływ masowych zwolnień na ludność miasta.
Zadaniem ministerialnego zespołu będzie wypracowanie porozumienia sektorowego na rzecz funkcjonowania i rozwoju polskich portów morskich o znaczeniu regionalnym i lokalnym oraz przystani morskich.
Jak powinna wyglądać poważna debata o polskim regionalizmie na miarę XXI wieku? Inicjatywa pewnego europosła skłania do formułowania i poważnego traktowania takiego pytania.
Energetyka wiatrowa może stworzyć w Polsce w najbliższej przyszłości kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, nie mówiąc o innych korzyściach dla gospodarki i społeczeństwa.
Kiedy przyjrzymy się statystykom samorządowym, zobaczymy, że do parytetu na szczeblu lokalnym wciąż nam daleko. Na niemal dwa i pół tysiąca gmin w Polsce kobiety rządzą jedynie w trzystu. To i tak potężny skok do przodu w porównaniu ze statystykami z lat wcześniejszych, jednak nadal widać, że Polska samorządowa nie jest Polską, w której kobiety podejmowałyby kluczowe decyzje. Jednocześnie po każdych kolejnych kolejnych wyborach samorządowych dokonują się małe przełomy
Poszerza się oferta regionu dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które mogą być zaangażowane w prace zawodową, rehabilitację i codzienne funkcjonowanie.
Liczba składanych wniosków o obywatelstwo szwedzkie jest rekordowa. Co roku populacja kraju w ten sposób rośnie o 100 tysięcy mieszkańców.
Zachodniopomorska wieś i obszary peryferyjne należą do najbardziej dotkniętych wykluczeniem społeczno – cyfrowym w Polsce.
W roku 2020 Pomorze Zachodnie wyróżniał wzrost wydatków inwestycyjnych w stosunku do ogółu wydatków oraz ich poziom w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Terminale gazowe koncernu planowane są w porcie w Policach i w Szczecinie. Region przygotowuje się do zwiększonej skali transportu tego surowca.
Basen Morza Bałtyckiego daje ogromne możliwości dla budowy farm wiatrowych. Litewska aukcja energetyki wiatrowej offshore, która odbędzie się w przyszłym roku, budzi zainteresowanie polskich firm. Chcą w niej wystartować m.in. Polenergia i PKN Orlen.
Z dala od miast buduje się coraz więcej, dynamika ta dotyczy także Pomorza Zachodniego. Daleko jednak do zaspokojenia popytu.
Im większe oczekiwania dotyczące kompetencji względem starszych pracowników, tym starsze osoby mogą mieć większe problemy ze znalezieniem pracy w Warszawie. Poza stolicą problem jest odczuwalny w mniejszym stopniu.
Państwowe firmy konkurować o siedem pozwoleń na nowe morskie farmy wiatrowe. Na poszczególnych obszarach rywalizować będą Energa z PGE we współpracy z Eneą, Orlen z PGE w porozumieniu razem z Eneą oraz na czterech bezpośrednio Orlen z PGE.
W ramach projektu ESPON ERMES zidentyfikowano cztery światowe trendy, które znacząco zmienią sposób funkcjonowania europejskich portów morskich za 10 lat.
Strategia ma być przyjęta w pierwszym kwartale roku. Jej następstwem w Szczecinie i w całym kraju będzie masowa modernizacja w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia synchronizują systemy przesyłowe. To przykład owocnej i produktywnej współpracy regionalnej, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i integracji rynków krajów bałtyckich.
Korzystne prognozy dla krajowego rynku turystycznego, zwłaszcza dla podmiotów działających na wybrzeżu.
W końcu listopada ub.r. Riksdag ponownie wybrał Magdalenę Andersson ze Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) na stanowisko premiera Szwecji, tym razem w rządzie jednopartyjnym. Priorytety polityki zagranicznej nowego rządu nie zmienią się, lecz agresywne działania Rosji determinują większe międzynarodowe zaangażowanie Szwecji. Wiąże się to np. z aktywnością na rzecz bezpieczeństwa w Europie Środkowej, co wpisuje się w cele polskiego przewodnictwa w OBWE.
Niemcy kupują w Polsce tańsze paliwo, wobec tego stacjom benzynowym za naszą granicą grozi plajta.
Gminy mają powody, by zaciekle walczyć o mieszkańców, pieniądze i widoki na przyszłość.
W powiatach o wyższym stopniu wyszczepienia mieszkańców mniej osób umiera w związku z koronawirusem. Na Pomorzu Zachodnim jak w całym kraju rzuca się w oczy różnica między częścią wschodnią i zachodnią.
Przedstawicieli sektora stoczniowego, serwisowego, transportu i konstrukcyjnego, oraz szeroko rozumianej gospodarki morskiej skupia stowarzyszenie jakim jest Zachodniopomorski Klaster Morski. W świadomości przedsiębiorców klaster jest już od dziesięciu lat. Czym zajmuje się na co dzień?
Partnerstwo publiczno – prywatne pozostaje w powijakach. To jedna z potencjalnych ścieżek wzmocnienia zasobów infrastrukturalnych kraju, których nie potrafimy wykorzystać.
Może bardzo szybko, a może za kilka lat staniemy przed istotnym wyzwaniem: jak szybko i z obopólną korzyścią przyjąć – powiedzmy – kilkadziesiąt tysięcy przymusowych migrantów?
W 2020 r. nakłady na badania i rozwój, zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i administracji publicznej, wzrosły o 0,7%, osiągając poziom 32,4 mld zł. Oznacza to, że pandemia nie przełamała trwającego blisko dekadę trendu ciągłego wzrostu nakładów na innowacje w Polsce, ale nadal jesteśmy co najwyżej przeciętni na tle zachodnich krajów UE.
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego lokują się w zestawieniu w połowie stawki, choć różnice między regionami nie są wysokie.
Koszalin zmierza do powiększenia granic administracyjnych. Ta inicjatywa pociąga za sobą kolejne i budzi kontrowersje.
Główną atrakcją literackiego festiwalu na wyspie Uznam w połowie kwietnia będzie obecność Olgi Tokarczuk.
Marcin Najman odniósł kolejny wielki sukces – dołożył się do polaryzacji Polski wielkomiejskiej i prowincji.
Dobra kondycja sektora meblarskiego to istotna informacja dla Pomorza Zachodniego, które stanowi jego surowcowe i produkcyjne zaplecze.
Szczecin zaoszczędzi na mało efektywnej współpracy miast nadodrzańskich. Co zyska rzeka i cały kraj?
W grudniu 2021 w porównaniu do grudnia 2020 roku liczby zarejestrowanych bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim spadła o 8,6 tys. osób. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bez znaczących zmian.
Eksperci i politycy w rosyjskiej telewizji coraz częściej, obok Ukrainy, wskazują Polskę i kraje bałtyckie jako potencjalne cele ataku. Putin chce nowego podziału Europy. – Dawne propagandowe szaleństwo z tygodnia na tydzień stało się częścią politycznego mainstreamu – mówi WP dr Wojciech Siegień.
Administracja państwa kiepsko radziła sobie dotychczas z pracą zdalną w dobie pandemii. Pozytywnych i negatywnych przykładów nie zabrakło w województwie zachodniopomorskim.
Przyjęte przez litewski parlament i podpisanie przez prezydenta ustawy o odejściu od „fonetycznej” pisowni nazw własnych, narzuconej właśnie przez „russkij mir” – może być zamknięciem rozdziału sowieckiej okupacji.
Według raportu Fundacji Startup Poland „Polskie Startupy 2021” polskie firmy innowacyjne powstają przede wszystkim w Warszawie. Podmioty ze Szczecina potrafią w nowoczesnej gospodarce odnosić sukcesy, skala regionalnego rynku jest jednak bardzo ograniczona.
W otoczeniu Bałtyku położone są zarówno kraje o długiej tradycji pacyfizmu, jak i państwa stojące wobec realnej groźby rosyjskiej agresji. Wszędzie widać od lat rosnące zainteresowanie zwiększaniem budżetów obronnych.
Liderzy zachodniopomorskich miast nie nalezą do najaktywniejszych w internecie. Na ich tle wyróżnia się Anna Mieczkowska.
Trwa nabór do unijnej misji 100 neutralnych klimatycznie inteligentnych miast. Zainteresowanie jest spore, bo to może otworzyć drogę do pieniędzy na inwestycje w energetykę i transport. W Polsce mogą wystartować dwie metropolie.
Jak wzmocnić potencjał e-mobilności wysp Uznam i Wolin? Eksperci sugerują m.in. decentralizacje sieci energetycznej, zmiany w planowaniu przestrzennym i budowę magazynów energii.
Środkowe Pomorze, obszar graniczący z Kaliningradem i wiele regionów we wschodniej Polsce – te miejsca po tzw. szoku transformacyjnym w latach 90. albo jeszcze wpływu zaborów nigdy nie wydźwignęły się z kryzysu. Problem polega na tym, że różnica między poziomem rozwoju regionów najgorzej i najlepiej rozwiniętych pogłębia się – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką prof. Przemysław Śleszyński.
Czy premier Meklemburgi-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig z SPD wchodzi w rolę ministra spraw zagranicznych w kryzysie ukraińskim? Oskarża ją o to opozycja w Landtagu.
Osiągnięcia zachodniopomorskich naukowców w dziedzinie technologii wodorowych mają szanse na praktyczne zastosowania. Oby przełożyło się to także na korzyści dla gospodarki regionu.
Jak dowodzą badania Jacka Rudewicza mieszkańcy Szczecina wobec pandemii zachowali względny spokój. Do bezpośredniej pomocy innym w pandemii przyznało się 26% ankietowanych.
Pomorze Zachodnie jako jeden z sześciu polskich regionów zyskuje wsparcie Komisji Europejskiej w ramach mechanizmu REACT-EU. Zyska na tym m.in. służba zdrowia.
Nasza batalia o bezpieczeństwo Ukrainy i przyszłość Europy dzieje się także nad Bałtykiem.
Średnio każdego dnia w Europie zabudowywany jest obszar wielkości ponad 250 boisk piłkarskich, a Polska pozostaje w unijnej czołówce krajów najszybciej się urbanizujących. Niepokój budzi jednak brak długofalowego planu rozwoju przestrzennego polskich miast, uwzględniającego jakość życia mieszkańców nowych osiedli i aktualne trendy demograficzne.
Trwają prace nad przygotowania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 (FEPZ). Województwo zachodniopomorskie ma otrzymać minimum 1,611 mld euro na realizację programu regionalnego, który cele i środki strukturalne Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027 przenosi na poziom Pomorza Zachodniego i wiąże z celami Strategii Rozwoju Województwa do roku 2030.
W ubiegłym, 2021 roku, położono podstawy prawne pod budowę polskich farm wiatrowych. Kilka wielkich koncernów, zwykle w parach, uzyskało wsparcie od Urzędu Regulacji Energetyki. Do 2030 r. ma powstać pięć farm o całkowitej mocy 5,9 GW. Tymczasem toczy się rozgrywka o to, kto na tych projektach zarobi.
Budżet obywatelski przyczynia się do zmiany wyglądu polskich miast i postaw mieszkańców. Jest czynnikiem, który w dalszej kolejności powinien uruchomić głębsze procesy. Zdaniem badacza ze strony mieszkańców można się spodziewać większej dbałości o animowanie działań w miejskiej scenerii niż o samą scenerii.
Bałtycka wyspa 370 kilometrów od Władysławowa jest scenerią niczego innego, jak psychologicznej wojny między Szwecją a coraz śmielej poczynającą sobie w tym rejonie Rosją.
Planowana od 1 lutego obniżka podatku paliwowego w Polsce spowoduje wzrost turystyki paliwowej do sąsiedniego kraju – uważa stowarzyszenie stacji paliw z północy i wschodu Niemiec. Dla stacji po niemieckiej stronie może to mieć „katastrofalne” skutki – twierdzi szef stowarzyszenia.
W dziedzinie badań i rozwoju Pomorze Zachodnie plasuje się na krajowych peryferiach. Co gorsza wielkość środków na inwestycje nie wróży zmiany sytuacji w kolejnych latach.
Przygotowywane są zmian unijnych zasad pomocy państwa dla sektorów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Komisja Europejska zbiera uwagi na temat złożonych propozycji.
Pomimo regularnego zajmowania wysokich pozycji w globalnych indeksach szczęścia, wizerunek mieszkańców krajów nordyckich jako wyjątkowo podatnych na samobójstwa utrzymuje się od lat 60. Faktem jest, że większość badań nie wskazuje na szczególnie silną tendencję do samobójstw w regionie nordyckim. Nordycy są tacy sami jak ludzie gdzie indziej. Ich zmagania z samobójstwem wskazują na wyzwania współczesnego społeczeństwa i tragedię chorób psychicznych.
Polskie duże miasta przykładają istotną rolę do wykorzystywania technologii cyfrowych i w każdym z nich można zidentyfikować programy i osoby za to odpowiedzialne. Te inicjatywy nie wystarczą jednak, aby przełamać silosowe podejście do w pełni efektywnej organizacji życia społecznego w aglomeracjach miejskich.
Szczecińska „trzynastka” utrzymuje pozycję w ścisłej czołówce najlepszych liceów w kraju. Trzy szkoły z regionu w pierwszej dwusetce rankingu to dość przeciętny wynik.
O 5,6% wzrosła w grudniu 2021 r. w porównaniu do listopada liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w rejestrze REGON.W województwie zachodniopomorskim zauważalne wzrosty zanotowano w powiatach gryfickim i polickim.
W Finlandii na razie nie doszło do przełomowych deklaracji rządowych dotyczących członkostwa w NATO. Do zmiany podejścia najprawdopodobniej doprowadziłaby decyzja Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w Sojuszu.
Prawie 1/5 gospodarstw na wschodzie Polski dotknięta jest relatywnym ubóstwem. W Polsce północno – zachodniej dotyczy ono 11 – 13 procent gospodarstw.
Koszalińską kulturę w dobie pandemii dopadły niemałe trudności. Za to w ostatnich miesiącach może liczyć na bezprecedensowe wsparcie lokalnego samorządu.
W 2021 roku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich realizował pięć dużych projektów drogowych, współfinansowanych przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy z nich – budowa obwodnicy Gryfic – już się zakończył. Obwodnica Trzebiatowa i zmodernizowana DW 111 na odcinku Stepnica – Recław mają być gotowe przed wakacjami 2022.
Amerykańska administracja wysuwa pod adresem Rosji propozycję wzajemnej redukcji obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej i w rejonie Bałtyku.
Czy Odra ma pozostać bastionem przyrody, jak chcą Niemcy, czy też powinna stać się magistralą wodną dla transportu towarów, do czego dąży Polska? Czy możliwy jest kompromis?
Poza Ustroniem Morskim w statystyce szczepień przeciwko COVID-19 gminy regionu wyglądają przeciętnie.
Moda na działki wraca. Przyspieszyła ją pandemia, a katastrofa klimatyczna przypomniała o zaletach ogródków w mieście. Działki studzą miejskie wyspy ciepła, a mieszkańcom miast mogą zaoferować o wiele więcej niż tylko schronienie przed upałem. O znaczeniu ogrodów działkowych i społecznościowych Mateusz Kowalik rozmawia z ekspertkami, które badały je naukowo w Warszawie i Berlinie.
Na trwałe dołączyliśmy do regionów, gdzie systematycznie zmniejsza się liczba mieszkańców. GUS podsumowuje pełne dane za rok 2020.
Szwedzkie inwestycje w Polsce to istotne źródło kapitału, technologii, kultury organizacyjnej. Na Pomorzu Zachodnim jest to szczególnie dostrzegalne. Nowe regulacje prawne mają wprowadzić ład w ich funkcjonowanie zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.
Europa musi 25-krotnie zwiększyć moc zainstalowaną w morskich wiatrakach, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 r. Nie będzie to możliwe bez rozwoju infrastruktury portowej, w którą w tej dekadzie trzeba zainwestować nawet 6,5 mld euro. Nie dość, że polskie plany dotyczące portów są spóźnione, to ich realizacja utknęła na politycznej mieliźnie.
Rozpatrują zagrożenie związane ze zmianami demograficznymi, których ludność Polski doświadcza, wskazują podejście do tego zagrożenia oraz działania, których podjęcie jest możliwe, ale i niezbędne, aby jego narastanie i wystąpienie licznych negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji nie zepchnęło Polski ze ścieżki rozwoju w strefę cywilizacyjnej stagnacji i zapaści.
Poziom bezpieczeństwa publicznego w województwie zachodniopomorskim odpowiada krajowej średniej. Dane za rok 2020 mówią o tym, że wykrywane było ¾ popełnianych przestępstw. Połowa z nich dotyczyła mienia.
Polska wieś zmienia swój charakter i jakość przestrzeni publicznej. To nie tylko efekt przekształceń w procesach produkcyjnych i przemian kulturowych, ale też środków inwestowanych w funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Portal rezerwacyjny Travelist.pl zapowiada na 2022 roku jeszcze większe zainteresowanie turystyką krajową, w dużej mierzę ukierunkowaną na realizację bonu turystycznego.
W najbliższych miesiącach na regionalnym rynku pracy będzie brakować nie tylko lekarzy, nauczycieli czy kucharzy, ale także księgowych, psychologów i psychoterapeutów.
Województwo zachodniopomorskie należy do najszybciej starzejących się regionów. W ciągu ostatnich 15 lat odsetek osób starszych zwiększył się tu o ponad 10 procent.
Obecnie nie ma stricte zagrożenia powodziami zatorowymi, zaś akcja kruszenia lodu na Odrze jest prowadzona po to, aby do takich powodzi nie doszło – powiedziała rzeczniczka Wód Polskich Anna Jastrzębska. Dodała, że lodołamacze wypłyną również w rejsy patrolowe na Wiśle na odcinku Gdańsk – Tczew.
Trwają konsultacje Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Uwagi do projektu można formułować do końca stycznia.
Wciąż nie przezwyciężyliśmy wszystkich deficytów związanych z dziedzictwem Państwowych Gospodarstw Rolnych. Obszary nim dotknięte są beneficjentem rządowego wsparcia.
Koszalin doczeka się nowego dworca kolejowego. Na to samo czeka Kołobrzeg oraz stacja Szczecin Dąbie.
Polacy na potęgę rejestrują pojazdy, w dużej mierze masowo sprowadzane z zagranicy. W województwie zachodniopomorskim nowe rejestracje są wyraźnie rzadsze niż w innych regionach.
Granica lądowa z Niemcami zapewnia połowę ruchu granicznego i 60% ponoszonych przez cudzoziemców.
Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym oświadczeniu wyrazili chęć wspólnego realizowania zakupu systemów artylerii rakietowej dla wszystkich trzech państw.
Pandemia COVID-19 wpłynęła znacząco na wszystkie dziedziny życia, w tym także na realizację przedsięwzięć zaplanowanych w ramach współpracy przygranicznej w regionach nadodrzańskich, co przełożyło się na jej wyraźne spowolnienie bądź przełożenie w czasie. Nie spowodowała jednak jej całkowitego paraliżu czy zaniechania. Widać to wyraźnie na przykładach inicjatyw realizowanych w ramach Partnerstwa Odra w 2021 r.
Zarząd Województwa przyjął Regionalną Strategię Innowacji Województwa Zachodniopomorskiego 2030 (RIS3 WZ). Dokument określa kierunki wsparcia innowacyjności w województwie zachodniopomorskim, za jeden z celów stawiając sobie wzmacnianie znaczenia wiedzy jako kluczowego czynnika we wspólnym tworzeniu innowacyjnego Pomorza Zachodniego.
Najwięcej zanieczyszczeń pyłowych emitują do atmosfery zakłady działające w Policach, Szczecinku i Szczecinie. W domie pandemii emisja zanieczyszczeń nieco zmalała, w roku 2020 było ich na Pomorzu Zachodnim o 1/10 mniej niż rok wcześniej.
Nie zrobiliśmy na razie wielkiej filmowej kariery, może będzie lepiej. Przykład bliskich sąsiadów potwierdza, że posiadamy atuty, by tak się stało.
Koszalin pokazuje, że zwraca baczną uwagę na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i przeciwdziałanie zagrożeniu środowiskowemu. Prezydenta miasta wspiera w tych kwestiach specjalny doradca.
Pomorze Zachodnie to 11. pod względem liczby klientów i 9. biorąc pod uwagę wartość nowych umów rynek leasingu w Polsce.
Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy z sektora turystycznego otrzymali do tej pory ponad 373 mln złotych. W całym kraju kwota takich transakcji przekroczyła 1,9 mld złotych.
Każdy z mieszkańców Pomorza Zachodniego w roku 2020 statystycznie zaciągnął kredyt na kwotę prawie 1000 złotych. To mniej niż średnia krajowa znacząco zawyżana przez Mazowsze i Warszawę.
Rosja przestraszyła się, że litewskie sankcje przeciw Białorusi zaduszą bałtycką eksklawę.
Szczecin jedną z 12 ustawowo powołanych polskich metropolii? Ekspert Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej proponuje zmierzenie się z tematem, który coraz mocniej domaga się nowoczesnej regulacji uwzględniającej dynamiczny rozwój, potrzeby i aspiracje największych polskich miast.
Ministerstwo Infrastruktury prowadzi konsultacje projektu Krajowego Programu Żeglugowego do 2030 roku. Stawka jego realizacji jest wzmocnienie zalecza transportowego, w szczególności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej i portów Pomorza Zachodniego.
Branża winiarska ma się na Pomorzu Zachodnim dobrze, teraz sprzyjają jej także regulacje prawne. Powoli produkcja wina staje się wizytówką regionu
Droga S11 łączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem przez Wielkopolskę. Dotychczas na drodze S11 były realizowane głównie obwodnice miejscowości. Teraz to bodaj najważniejsza inwestycja realizowana na Pomorzu Środkowym. Na czym polega jej znaczenie?
Wysokość wynagrodzenia minimalnego obowiązuje na terenie całego kraju. Międzynarodowi eksperci zalecają rozważenie jej regionalizacji. Co przemawia za obydwoma rozwiązaniami?
Według informacji Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na terenie województwa zachodniopomorskiego w przygotowaniu jest około 300 km dróg.
Nakłady na ochronę środowiska na Pomorzu Zachodnim pochodzą w największym stopniu ze środków własnych gmin i przedsiębiorstw. W roku 2020 poniosły one z tego tytułu wydatki rzędu ponad 350 milionów złotych.
Sektory rybołówstwa i akwakultury w Unii Europejskiej należały do sektorów żywnościowych najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Przytaczamy konkluzje badania analizuje główne skutki COVID-19 w tych sektorach w 2020 roku.
Na Polaków czeka w Niemczech i w Holandii praca. Nie wróży to dobrze całej polskiej gospodarce, a tym bardziej przygranicznemu rynkowi pracy.
Specjalna linia dla gmin uzdrowiskowych o wartości około 250 mln zł zostanie wyodrębniona w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Nabór ma być ogłoszony w styczniu 2022 roku.
Pomorze Zachodnie nie odgrywa wiodącej roli w produkcji roślinnej w skali kraju. Opublikowane wyniki za rok 2020 świadczą o wzroście zbiorów zbóż i warzyw oraz znacznym zmniejszeniu produkcji owocowej.
Drogie drewno uderzyło w tartaki. Według szacunków za drewno płacono ok. 40 proc. więcej niż w minionym roku. W efekcie uśrednione ceny drewna są dziś w Polsce najwyższe w Europie. To zła wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki.
Kryzys ekonomiczny wywołany przez pandemię dotknął również samorządy. W odpowiedzi na trudności finansowe tną inwestycje lub zadłużają się. Gminy najmocniej dotknięte trudnościami nie mają natomiast co liczyć na pomoc rządu – większość spośród tych miast, w których dochody własne spadały najszybciej, nie otrzymała w ogóle żadnego wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Na obszarze województw pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz w południowo-zachodniej Polsce szczególnie mocno zauważalna jest dokonująca się od ponad dwóch dekad rekonstrukcja układu linii kolejowych.
Służba zdrowia jest chora na ciężką niewydolność kadrową. Rokowania dla niej są złe. Biorąc pod uwagę dynamikę pandemii nie ma gorszego czasu na nawarstwienie się tego rodzaju problemów.
Problem wykluczenia transportowego wciąż nie został rozwiązany – podkreśla rzecznik praw obywatelskich. I postuluje, aby wprowadzić standardy, które społecznościom lokalnym zagwarantują połączenia.
Sklepom raczej nie zabraknie niemieckich klientów. U naszych zachodnich sąsiadów w listopadzie ceny wzrosły o 5,2% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Do świąt zmieni się niewiele.
Od października na Pomorzu Zachodnim liczba podmiotów gospodarczych na Pomorzu Zachodnim wzrosła o pół tysiąca.
Sejmik uchwalił budżet Województwa Zachodniopomorskiego na 2022 rok. Dochody województwa wyniosą prawie 1,35 mld zł, a wydatki ponad 1,5 mld zł, deficyt wyniesie 207 mln zł.
Polskie porty odpowiadają za niespełna 3% przeładunków w portach Unii Europejskiej. Szwecja przeładowuje dwa razy więcej. Bardzo pomału pozycja Polski w europejskim handlu morskim ulega jednak poprawie.
Mieszkańcy Pomorza Zachodniego statystycznie mają większe szanse na dłuższe trwanie życia w zdrowiu
Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim po raz kolejny znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Grozi im niewypłacalność i masowe zwolnienia
W związku z tym, że Niemcy witają swoją nową koalicję rządzącą, kraje bałtyckie są ostrożnie optymistyczne, że Berlin zrobi więcej, aby sprostać swojemu wizerunkowi podmiotu ponoszącego szczególną odpowiedzialność za Unię Europejską. Utrzymują się jednak stare zastrzeżenia co do niemieckiej polityki zagranicznej.
Pomorze Zachodnie jest dla migrantów z Ukrainy stosunkowo atrakcyjnym rynkiem pracy. Nie wpływa na to odległość geograficzna, znacznie większe znaczenie mają stosunkowo atrakcyjne płace.
Szczecin znalazł się w gronie 14 polskich miast, które agencja ratingowa Fitch umieściła na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według ekspertów będą one zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.
Na tle innych regionów mieszkańcy Pomorza Zachodniego w dość dużym stopniu doceniają znaczenie ochrony środowiska i klimatu jako kluczowego wyzwania środowiskowego.
Opracowano projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin (Studium 2021) Do 23 grudnia trwają jego konsultacje.
Udziały we wpływach z podatków dochodowych stanowią ważny element struktury dochodów gmin, powiatów i województw. Stanowią one ponad 20% wszystkich dochodów oraz około 40% dochodów własnych samorządów wszystkich szczebli.
Artykuł został opublikowany w portalu gospodarka morska.pl: https://www.gospodarkamorska.pl/mfw-a-krajowy-plan-odbudowy-stocznie-i-porty-61734
Mateusz Romowicz, Przemysław Niewiński
Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
Autorzy, w niniejszym artykule pragną dokonać analizy, czy faktycznie KPO jest instrumentem finansowym, który w deklarowanej przez interesariuszy, niedalekiej przyszłości, pozwoli na realizację inwestycji terminalowych dla polskiej MEW.
Podstawy prawne KPO
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności, przesłany przez polski Rząd do Komisji Europejskiej w dniu 3 maja 2021 r., stworzony został na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiającego Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Chcąc odpowiednio zbadać korelację pomiędzy KPO a MEW na polskich obszarach morskich, a co za tym idzie również inwestycjami w przemysł stoczniowy i portowy, przyjrzeć się należy w pierwszej kolejności aktowi implementowanemu.
Oczywiście jedną z przyczyn powstania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności był kryzys wywołany wybuchem pandemii COVID-19. Wydarzenie to zmieniło prognozy gospodarcze, społeczne i budżetowe w Unii i na całym świecie oraz przyniosło konieczność pilnej oraz skoordynowanej reakcji zarówno na poziomie Unii, jak i na poziomie krajowym w celu przezwyciężenia poważnych konsekwencji gospodarczych i społecznych oraz skutków asymetrycznych dla państw członkowskich. Czas kryzysu, niezależnie od przyczyn go wywołujących, jest czasem, który nie sprzyja w rozwój czy też wsparcie finansowe nowych inwestycji. Jednakże w tym konkretnym przypadku zarówno Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej jak i Komisja Europejska zauważyły konieczność wspierania inwestycji w celu przyspieszenia odbudowy gospodarczej i wzmocnienia długoterminowego potencjału wzrostu gospodarczego. Inwestycje m.in. w zielone technologie jak również w przejście na czystą energię oraz w zwiększenie efektywności energetycznej są ważne dla osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.
Instytucje Unii Europejskiej zauważyły, iż w związku z kryzysem związanym z COVID-19 konieczne jest wzmocnienie dotychczasowych ram udzielania wsparcia państwom członkowskim i zapewnienie im bezpośredniego wsparcia finansowego za pomocą innowacyjnego narzędzia. W tym celu ustanowiono właśnie Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności („Instrumentem”), w celu zapewnienia skutecznego i znaczącego wsparcia finansowego na rzecz szybszej realizacji zrównoważonych reform i związanych z nimi inwestycji publicznych w państwach członkowskich.
Szczególny nacisk w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241, położony jest na zieloną transformację. Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej jak i Komisja Europejska stwierdziły, iż zielona transformacja powinna być wspierana przez reformy i inwestycje w zielone technologie i zdolności, w tym m.in. efektywność energetyczną, renowację budynków i gospodarkę o obiegu zamkniętym, przyczyniając się tym samym do realizacji unijnych celów klimatycznych, wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i ochronę bezpieczeństwa energetycznego.
Mając na uwadze fakt, iż Europejski Zielony Ład (Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 11 grudnia 2019 r. „Europejski Zielony Ład” COM(2019)0640 wraz z Rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu 2019/2956(RSP)) jest strategią Europy na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego i znaczenie przeciwdziałania zmianom klimatu zgodnie z …
Inflacja w Meklemburgii-Pomorzu Przednim jest silniejsza niż w całym kraju. Według niemieckiego Urzędu Statystycznego konsumenci muszą wydać na swoje utrzymanie o 5,4% więcej, niż w listopadzie ubiegłego roku, podczas gdy w całych Niemczech stopa inflacji wyniosła 5,2%.
Szwecja zamierza zostać najbardziej atrakcyjnym miejscem turystycznym na świecie do 2030 roku.
Żelisławie na Pojezierzu Drawskim to dobry przykład lokalnej energii i przedsiębiorczości, która zostaje dostrzeżona i doceniona na forum ogólnopolskim.
Jakie jest znaczenie pogranicza i Szczecina jako miejsca spotkania losów i wysiłków na rzecz przyszłości dwóch mieszkających po sąsiedzku narodów? Będzie o tym mowa podczas nadchodzącej 5. edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Pomorze Zachodnie na tle Europy ma stosunkowo młode społeczeństwo. Tymczasem gwałtowny proces starzenia ma miejsce w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Polskie drewno sprzedaje się na potęgę, w kraju i za granicą. Z województwa zachodniopomorskiego pochodzi 10% trafiającego na rynek surowca.
Rybacy pikietują w Warszawie, znajdują sojuszników w kolegach po fachu w Niemczech, liczą na rekompensaty za brak połowów. Tymczasem stan bałtyckich ławic jest coraz gorszy, podobnie jak prognozy dla całego sektora.
Nad morzem popyt na mieszkania jest jeszcze większy, niż w największych miastach regionu. W Świnoujściu używane lokale w kilka lat podrożały o prawie 3 tysiące złotych.
Jaka przyszłość Stoczni Schichaua? Gdańsk inaczej niż Szczecin definiuje przyszłość terenów, gdzie przed kilkunastu laty wygasała produkcja stoczniowa.
Na Pomorzu Zachodnim systematycznie ubywa gospodarstw rolnych, a istniejące są przeciętnie coraz większe.
Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego ożywia się. To ważne, bo jej mieszkańcy są istotną grupa klientów dla handlowej i usługowej oferty Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Jakie znaczenie dla regionalnych rynków kolejowych ma kolej aglomeracyjna?
Kolejne lata spędzamy na marginesie europejskiego rynku przewozów śródlądowymi szlakami wodnymi. Także tu marnuje się potencjał portu w Szczecinie.
Niemieccy eksperci piszą o potrzebie pełniejszego zaangażowania militarnego Niemiec na Bałtyku, północnym Atlantyku i w Arktyce.
Plany rozwoju infrastruktury transportowej dotyczącej Szczecina i Pomorza Zachodniego są coraz mniej wiarygodne.
W latach 2015–2019 w województwie zachodniopomorskim skierowano 22 skargi na studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To niewiele biorąc pod uwagę, że w samych Mikołajkach odnotowano 19 zdarzeń orzeczniczych.
Pomorze Zachodnie nie jest wieprzowym zagłębiem, ale utrzymujące się zagrożenie afrykańskim pomorem świń także tu budzi niepokój. Tym bardziej, ze narasta ono w ościennych województwach.
Miasto ma duże ambicje rozwojowe. Ich wyrazem jest przygotowanie nowego dokumentu strategicznego i związanych z jego wdrożeniem narządzi działania.
Na koniec sierpnia urzędy pracy w województwie zachodniopomorskim notowały prawie 46 tysięcy bezrobotnych. Ponad połowa z nich pozostaje bez pracy przez dłuższy czas.
Niemal połowa lokalnych samorządów na Pomorzu Zachodnim odczuła podczas pandemii zakłócenia pracy większości pracowników.
Roczne wydatki rodziny mieszkającej w Choszcznie na usługi komunalne to blisko 5 tysięcy złotych. Nikt w roku ubiegłym nie wydawał na te cele więcej.
Stawkę w grze o interpretację i rozwiązanie kryzysu na granicy z Białorusią stanowi także to, czy potrafimy ocalić i wzmocnić bałtycki wymiar polityki Unii Europejskiej.
Różnica między poziomem rozwoju regionów najgorzej i najlepiej rozwiniętych pogłębia się. Dotyczy to m.in. Środkowego Pomorza.
Ustronie Morskie i podkarpacki Czarny Dunajec to dwie gminy o zdecydowanie turystycznym charakterze. Stosunek mieszkańców do akcji szczepień różni je diametralnie.
Niedostateczny rozwój sieci drogowej to wciąż bolączka Pomorza Zachodniego. Strukturalne przyczyny tego stanu rzeczy nie wróżą szybkiej poprawy i zmiany pozycji regionu w krajowych rankingach.
Mieszkańcy dużych miast najbardziej odczuli zamknięcie aktywności z powodu pandemii. W metropoliach było też najwięcej zarażeń. Jakie konsekwencje wywołał pandemiczny kryzys w miastach? Czy zmieni znany nam kształt przestrzeni miejskiej? Czy zakłóci rozwój regionów?
Region będzie należeć do największych krajowych beneficjentów odbicia w ruchu turystycznym, który w zdecydowanej większości skoncentrowany będzie w Polsce.
Jeśli Szczecin ma być nadodrzańskim Disneylandem, to dlaczego nie na pełen etat? No, chyba ze nie o takie miasto nam chodzi.
Praca Polaków w Niemczech i ukraińskich sprzedawców w polskich sklepach wymaga tego samego – pracy nad kulturowymi i narodowymi uprzedzeniami. W Szczecinie i na pograniczu mamy szansę zrozumieć to lepiej, niż gdzie indziej.
Pracodawcy w jednym rzędzie ze związkowcami przeciwko Komisji Europejskiej. W Unii trwa walka o przyszłość stoczni i miliona miejsc pracy. Irytacja sięga zenitu, bo niewiele jest tak rażących przykładów unijnego braku reakcji na kłopoty.
Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w województwie zachodniopomorskim w 2020 roku wynosił 97 % średniej krajowej. Przeciętne wydatki mieszkańców regionu o podobną wartość przewyższały z kolei krajową średnią.
Plany Polski w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych wymagają nie tylko nowych inwestycji w portach, ale też nowych sposobów współpracy; zaglądamy do naszych zachodnich sąsiadów, aby podpatrzeć, jak oni poradzili sobie z offshorem w portach.
Niemcy widzą doskonale bariery ograniczające w skali globalnej sektor okrętowy, ale konsekwentnie stosują te same co Chiny praktyki dla obrony rodzimych firm przed likwidacją.
Raport o stanie województwa zachodniopomorskiego za rok 2020 trafił pod obrady sejmiku. Czy kogoś on jeszcze interesuje?
Centra handlowe kojarzą się z wielkomiejskimi galeriami z ponad 100 tys. mkw. powierzchni i setkami sklepów. W ostatnich latach rynek jednak mocno się zmienił
Miejsc w DPS-ach jest na Pomorzu Zachodnim sporo w skali kraju, ale wciąż za mało. Ich mieszkańców niedawno dziesiątkowała pandemia. Wkrótce brak rozwoju sieci placówek pomocy społecznej może wkrótce skutkować wzrostem liczby osób oczekujących na miejsca w placówkach opieki całodobowej.
Około 80% zarejestrowanych bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim to osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
Liczba pozwoleń na pracę cudzoziemców w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła na Pomorzu Zachodnim 25-krotnie.
Polska należy do państw Unii Europejskiej o najbardziej alarmujących rokowaniach w dziedzinie demografii. Znajdzie to wyraz w głębokim kryzysie populacji zarówno miast, jak i obszarów wiejskich.
Ambicje trwałego usadowienia się w czołówce polskiej ligi wymagają – oprócz wielu innych czynników – także wzmocnienia i stabilizacji pozycji finansowej. Czy Pogoń Szczecin może na to liczyć?
Komisja Europejska przyjęła nowe strategiczne wytyczne dotyczące akwakultury, w której Pomorze Zachodnie jest czołowym regionem w kraju.
Odra, dzieląca Polskę i Niemcy, wpisuje się w pejzaż pogranicza. Oba kraje mają jednak różne pomysły na rzekę.
Koszalin i okoliczne gminy przystępują do opracowania Strategii rozwoju ponadlokalnego dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030.
Rozkład liczby studentów w ośrodkach akademickich jest najlepszym przybliżeniem rozkładu zasobów ludzkich, a tym samym zróżnicowania potencjału rozwojowego między regionami. Narastające dysproporcje w tym względzie pogłębiają międzyregionalne nierówności rozwojowe w Polsce.
Istnieje potencjał udziału wielu polskich firm w łańcuchu dostaw dla farm wiatrowych realizowanych na polskich obszarach morskich. Wątpliwe jednak, aby rzeczywiście skorzystały na tych inwestycjach stocznie Pomorza Zachodniego.
To zrozumiałe wobec wzrostu napięcia w regionie Bałtyku na przestrzeni ostatniej dekady. Liczebność szwedzkiej armii będzie się zbliżać do poziomu 100 tysięcy żołnierzy.
Koszalin został uznany za najlepsze z dużych polskich miast w obszarze działań na rzecz środowiska.
Czy wydłużona realizacja bonu turystycznego uratuje branże na wybrzeżu?
Prognozy demograficzne wskazują, że polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się Polaków. Co musimy z tym zrobić?
W tradycyjnym podsumowaniu sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego na czele zestawień gminy Dobra i Mielno, miasto Kołobrzeg oraz powiat policki.
Kryzys wywołany pandemią COVID-19 odbił się na budżetach JST, jednak w znacznie mniejszym stopniu, niż się obawiano. Wzrost dochodów odnotowano we wszystkich rodzajach JST, przy czym najsłabsze wzrosty odnotowały powiaty grodzkie (6,8%), a najsilniejsze – powiaty ziemskie (12,6%).
Wysokie rozdrobnienie gospodarstw rolnych jest jednym z największych problemów, z jakim zmaga się polskie rolnictwo. Kluczowe dla utrzymania jego konkurencyjności w długim okresie jest przyspieszenie koncentracji tego sektora gospodarki.
Większość globalnych korporacji nie planuje już ograniczać wykorzystania powierzchni biurowej. Na rynku biurowym na znaczeniu zyskują mniejsze od Warszawy miasta.
W ostatnich dniach radni województwa pomorskiego podjęli uchwałę o strategii rozwoju regionu do 2030 roku. Idzie ona tropem wcześniejszej o kilka lat strategii dla Pomorza Zachodniego, dominuje w niej wizyjne, horyzontalne spojrzenie na rozwój regionu
Wokół Bałtyku upowszechnia się zastosowanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych. To norma zmieniająca do fundamentów funkcjonowanie nordyckich społeczeństw.
Przy mniejszym ruchu i częstszych kontrolach drogowych poruszanie się po drogach Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest coraz bezpieczniejsze.
Gdańsk i Gdynia w tym roku liczą na przyciągnięcie z powrotem do portów wielkich statków wycieczkowych.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zachodniopomorskiego w marcu.
Deficyt ilości lekarzy może w nas wkrótce uderzyć ze zdwojoną siłą. Już teraz jest ich za mało, w dodatku w społeczeństwie panuje przekonanie, że zarabiają raczej za dużo. Tylko dlaczego brak chętnych do tego łatwego życia?
Zima mocno dała się we znaki zachodniopomorskiej turystyce. To oczywiście efekt pandemii, a nie warunków pogodowych.
Podmorski odcinek gazociągu Baltic Pipe może być ukończony w tym roku, jeśli pozwoli na to pogoda. W 2033 roku na Pomorzu będzie uruchomiony pierwszy blok atomowy – element elektrowni atomowej.
Transformację energetyczną trzeba prowadzić lokalnie. Niestety, państwo nie ułatwia samorządom tego zadania. Na szczeblu centralnym panuje nieudolność i chaos.
Gminy miejskie i miasta na prawach powiatu odczuwają ekonomiczne skutki pandemii mocniej niż gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim życie publiczne jest po raz kolejny w dużej mierze ograniczone w obliczu trzeciej fali pandemii. Premier Manuela Schwesig zapowiedziała wprowadzenie od poniedziałku (19 kwietnia) poważnych ograniczeń – zamknięcia sklepów, tryb awaryjny w szkołach i przedszkolach, ograniczenia kontaktu, a nawet godzinę policyjną.
Od września 2018 do końca marca 2021 roku na terenie Polskiej Strefy Inwestycji wydano łącznie 904 decyzje ze wsparciem finansowym szacowanym na 39,9 mld zł. Równocześnie inwestorzy zadeklarowali utworzenie 18 700 nowych miejsc pracy.
Tekst ukazał się w portalu wysokienapiecie.pl: https://wysokienapiecie.pl/36763-gigantyczne-zyski-farm-wiatrowych/
Właściciele farm wiatrowych w Polsce pływają jak pączki w maśle. Marży na sprzedaży mógłby im pozazdrościć każdy inny podsektor energetyki i większość krajowej gospodarki. Wszystko za sprawą wzrostu cen energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. To pokazuje jak zły był poprzedni system wsparcia „zielonych” elektrowni w naszym kraju i nadal jest system handlu CO2.
Duże farmy wiatrowe (o mocy pow. 10 MW) w 2020 roku przyniosły łącznie 1,6 mld zł zysków brutto (przed opodatkowaniem) i były drugim najlepiej zarabiającym podsektorem elektroenergetyki – wynika z najnowszych danych Agencji Rynku Energii, przenalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl. Wyższe łączne zyski wypracowali tylko dystrybutorzy energii.
Ogromne marże
Spółki wiatrowe, pomimo pogorszenia wyniku o 247 mln zł rok do roku, były bezsprzecznie najbardziej rentownym podsektorem elektroenergetyki i zapewne jednym z najbardziej rentownych obszarów polskiego przemysłu. Tak wysoki zysk brutto wypracowały przy niespełna 4 mld zł przychodów.
Wynik operacyjny (po odliczeniu przychodów i kosztów finansowych) był jeszcze wyższy i wyniósł blisko 2,2 mld zł. To oznacza, że uśredniona dla całego podsektora wiatrowego marża zysku operacyjnego przekroczyła w ubiegłym roku 55%. Dla porównania nawet w najlepszych polskich bankach oscyluje ona w granicach 20-30%, natomiast w spółkach energetycznych notowanych na GPW w ostatnim czasie rzadko przekracza 10%.
Straty potrafiły być jeszcze wyższe
Nie oznacza to oczywiście, że w tej branży zawsze było tak zielono. Dekadę temu, gdy sektor energetyki wiatrowej dopiero rozwijał skrzydła, technologia był jeszcze stosunkowo droga, a koszt kapitału znacznie wyższy, jej łączny zysk brutto niewiele przekraczał 16 mln zł. Jeszcze w 2014 roku było to „tylko” 346 mln zł.
Natomiast już w 2016 roku blisko 70 % wszystkich farm wiatrowych w Polsce znalazło się pod kreską. Banki (głównie kontrolowane przez polski Skarb Państwa) musiały pogodzić się ze stratami na udzielonych im kredytach. Wówczas część spółek wiatrowych zbankrutowała , a kilka innych zostało przejętych przez zamożnych i cierpliwych inwestorów, takich jak Green Investment Group z australijskiej grupy Macquarie. Cały podsektor przyniósł w 2016 roku niemal 3 mld zł strat. Rok później sytuacja była tylko nieco lepsza − strata przekroczyła 0,6 mld zł. Dopiero przez ostatnie trzy lata farmy wiatrowe notują zyski brutto w granicach 1,6-,1,8 mld zł rocznie.
Stale koszty, zmienne przychody
Zarówno za rekordowe zyski, jaki i za rekordowe straty, odpowiada suma dwóch czynników – hurtowych cen energii elektrycznej i cen zielonych certyfikatów. To dwa kluczowe i zmienne źródła przychodów. Z kolei po drugiej stronie rachunku są przede wszystkim koszty stałe – raty kredytu i koszty serwisowania.
Z jednej strony to stawia inwestorów w niewygodnej pozycji, gdy ceny certyfikatów lub energii spadają, bo niewiele są w stanie zrobić z kosztami, z drugiej jednak – gdy przychody rosną, ich zyski mnożą się bez większego wysiłku. Tak dzieje się teraz. Co prawda ceny zielonych certyfikatów (nieco poniżej 150 zł/MWh) są dziś niemal o połowę mniejsze niż dekadę temu (wówczas kosztowały ponad 280 zł/MWh), to jednak hurtowe ceny prądu nigdy jeszcze nie były tak wysoko jak w ciągu ostatnich trzech lat (przez lata oscylowały w przedziale 150-200 zł/MWh, podczas gdy obecnie wynoszą już 278 zł/MWh).
Przeciętna farma wiatrowa nie potrzebowałaby już wsparcia
Tymczasem, średnie koszty funkcjonowania …
Przedstawiona w listopadzie strategia Komisji Europejskiej zakłada, że moc zainstalowana w energetyce morskiej wyniesie 1 GW do 2030 roku i 40 GW do 2050 roku. Jakie działania zostały podjęte, aby osiągnąć ten cel?
Tereny wiejskie, zwłaszcza te oddalone od większych miast coraz bardziej się wyludniają. Prognozy rozwoju tej sytuacji są bardzo negatywne, ale można jeszcze ten trend odwrócić, o ile odpowiednie działania zaczną się już teraz.
Nie każdy region jednakowo skorzystał na polskim cudzie gospodarczym ostatnich dekad, co udowadniają zmiany na polskim rynku pracy. Pomorze Zachodnie doświadczało w zdecydowanie większym stopniu ubytku bezrobotnych, niż przyrostu liczby etatów.
Województwo zachodniopomorskie zachowało w trudnym pandemicznym okresie pozycję lidera krajowej turystyki.
Gaz nie jest przejściowym źródłem energii. To kolejny ślepy zaułek, który jedynie wydłuża proces transformacji. To, co się dzieje z sektorem węglowym, w pewnym momencie stanie się udziałem sektora gazowego.
Piotr Oleksy rozmawia z Arturem D. Liskowackim o jego pisarstwie i tle stanowiącym dla niego życie na Pomorzu Zachodnim.
Najbardziej bezbronni pacjenci obok nas potrzebują dodatkowego wsparcia. O systemowej pomocy mówi się także na poziomie kraju.
Trzeci sektor, zwany też obywatelskim, może być dostarczycielem tanich i elastycznych usług publicznych. Z badań wynika, że największą barierą w działalności organizacji pozarządowych są finanse.
Gotowy jest plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomiczne. Dokument pokryje około 97% polskich obszarów morskich i będzie stanowił kompleksową regulację w zakresie morskiego planowania przestrzennego.
Samorządy są coraz bardziej zadłużone. Czy „dogonią” deficyt z okresu kryzysu finansowego sprzed dekady?
Szczecin znalazł się wśród tych dużych miast, które odczuły skutki pandemii przez ubytek firm średniej wielkości.
Wiele gmin w województwie zachodniopomorskim doświadcza suszy przez 6 – 7 lat na przestrzeni dekady. Z roku na rok może być jeszcze gorzej.
Gospodarka Meklemburgii-Pomorza Przedniego przy zachodniopomorskiej granicy Polski ze zmiennym powodzeniem zmaga się z następstwami trwającej od roku pandemii.
Obywatele mają prawo oczekiwać od samorządu wspierania społeczeństwa odpornego, demokratycznego, spójnego, zrównoważonego i cyfrowego. Takie są priorytety Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy na najbliższe lata.
Pomorze Zachodnie należy do krajowych liderów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Polityka unijna ma w najbliższych latach wydatnie wzmocnić ten sektor.
Jak to możliwe, że Polska czerpiąca korzyści ekonomiczne z transportu morskiego, stawiająca na rozwój portów i energetyki wiatrowej na morzu, ignoruje bezprecedensowe braki w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego Państwa? Czy rządzące elity są świadome zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa państwa jakie wynikają z tego faktu?
Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaraz po ukończeniu studiów mogą liczyć na wysokie pensje. Wartość środkowa zarobków absolwentów ZUT wynosi 6 472 zł brutto.
Wprost o związku pandemii z kondycją społeczną i kluczowymi problemami mieszkańców śródmieścia Szczecina traktuje badanie Instytutu Niemiec i Europy Północnej przygotowane na zlecenie władz Szczecina.
Już za 6 lat już co czwarty mieszkaniec Pomorza Zachodniego będzie liczył 65 lat lub więcej.
Coraz więcej młodych polskich medyków wybiera pracę u zachodnich sąsiadów. Zachęceni lepszą płacą i możliwością dostania się na wymarzoną specjalizację, decydują się na wyjazd z Polski. Oprócz pozytywnie zdanego egzaminu z języka medycznego, od lekarzy oczekuje się swobodnej komunikacji z pacjentami.
Szczecin rozpoczął konsultacje społeczne nad aktualizacją Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Ostatnia aktualizacja dokumentu miała miejsce w 2012 roku.
Dwa potężne, ponad stumetrowe wieżowce z błyszczącego szkła wznoszą się pośród zalesionych wydm, górując nad malowniczą plażą w Międzyzdrojach. Poza takimi widowiskowymi, jednostkowymi przypadkami, w których pojawiają się w miarę zgodne głosy krytyki niszczenia krajobrazu, temat ten pozostaje w zasadzie nieobecny. Oprócz kontrowersyjnych, ale z zasady jednostkowych inwestycji, borykamy się bowiem także z tylko pozornie prozaicznymi, ale przez skalę występowania – znacząco bardziej degradującymi krajobraz zjawiskami.
Ograniczenie aktywności gospodarczej w okresie pandemii jest silnie zróżnicowane w zależności od branż i sektorów. Czy takie zróżnicowanie w gospodarce polskiej występuje również w przekroju regionalnym, np. w podziale na województwa? I czy pandemia może być szansą dla regionów, nie tylko zagrożeniem?
Postanowiliśmy zaprojektować Centrum Dialogu Przełomy tak, by nadal mogło pełnić funkcje miejskiego placu – miejsca żywego, odwiedzanego przez mieszkańców po to, by spotkać ze znajomymi, pospacerować z psem czy pojeździć na rowerze. Bawiące się na dachu dzieci dowodzą, że udało nam się to założenie zrealizować.
Najszczęśliwsi ludzie świata żyją nad Bałtykiem. Konkretnie w Finlandii.
W projekcie Krajowego Planu Odbudowy przewidziano ok.300 mln euro dofinansowania dla turystyki oraz ok. 961 mln euro dla uzdrowisk. Realizacja inwestycji obejmować będzie udzielanie wsparcia dla przedsiębiorstw, w tym w szczególności dla MŚP z sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu COVID-19.
Według wiceministra obrony narodowej zdolności operacyjne Marynarki Wojennej w obszarze zwalczania celów nawodnych i podwodnych, obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są obecnie znacząco ograniczone.
Do udziału w tworzeniu rządowej strategii dla młodzieży zaproszeni są młodzi mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Nad pomysłami do strategii pracować będą 25 marca podczas jednej z kolejnych wojewódzkich konferencji konsultacyjnych
Gdańsk powołuje do życia stanowisko Architekta Miasta. Obejmie je profesor Piotr Lorens, w przeszłości współpracujący z Instytutem Studiów Regionalnych.
Chociaż pandemia najmocniej uderzyła w małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), to jednak w niektórych obszarach lokalne firmy poprawiły rentowność. Wyniki finansowe w handlu i transporcie po III kw. 2020 r. wskazują, że poprawia się kondycja firm w mniejszych województwach. Często odbywa się to kosztem większych sieci zarejestrowanych w województwach z głównymi ośrodkami miejskimi, np. na Mazowszu, Dolnym Śląsku czy w Małopolsce.
Koszalin jest miastem z najwyższym udziałem terenów zieleni ora najbardziej spójnymi terenami zieleni w Polsce – tak mówią badania Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarcza kraju w styczniu. Wynika z nich, że w stosunku do stycznia ubiegłego roku na Pomorzu Zachodnim nastąpił największy wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego – wyniósł on w naszym województwie 1,5 punkta procentowego.
Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój – budowę terminalu kontenerowego – twierdzi Janusz Żmurkiewicz.
Stargard, drugie największe miasto Pomorza Zachodniego, opracowuje strategię działania na najbliższą dekadę. Do połowy kwietnia można polemizować z jej opublikowanym projektem.
Rodzina wypoczywająca na Pomorzu Zachodnim wykorzystywała go dotychczas przeciętnie w wymiarze 725 złotych. Branża z utęsknieniem wyczekuje wiosny i lata, na czarnego konia sezony wyrasta Sarbinowo.
Jeszcze dziesięć lat temu niewiele odróżniało Flotę Bałtycką od polskiej Marynarki Wojennej. Dzisiaj coraz wyraźniej zarysowuje się przewaga tej pierwszej. Rosjanie konsekwentnie realizują swoje cele, podczas gdy nam wciąż pozostaje niekończąca się dyskusja.
Rząd chce przedłużyć o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r., zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Pomorze Zachodnie skupia ten zasób w największym stopniu.
W latach 2016 – 2020 liczba zagranicznych studentów na zachodniopomorskich uczelniach wzrosła o blisko 50 procent.
Turystyka na Pomorzu Zachodnim i w skali całego kraju bez wątpienia przeżywa jeden z najtrudniejszych momentów w swej powojennej historii. Jeśli szukać w tym stanie rzeczy pozytywów należy uznać, że skala zapaści sektora turystycznego może być w pewnym stopniu ograniczona przez jego wciąż ograniczony rozwój.
Polska chce przeznaczyć ok. 28 mld zł na transformację energetyczną z Krajowego Planu Odbudowy. Największy kawałek tortu dostanie czyste powietrze, morskie farmy wiatrowe, sieci energetyczne, inwestycje w wodór i efektywność energetyczną
Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu dla Polski Wschodniej. Tylko z tego tytułu do tej części kraju w nowej perspektywie Funduszy Europejskich trafi 11,4 miliarda złotych, a to jeszcze nie wszystko.
Lokalne władze podejmują gorączkowe próby ratowania produkcji stoczniowej i utrzymania setek miejsc pracy w jednej z trzech stoczni azjatyckiego koncernu Genting w Meklemburgii – Pomorzu Przednim.
Musimy wycofać się z miejsc, gdzie natura sama dba o ochronę przed podtopieniem, a zacząć wznosić porządną infrastrukturę tam, gdzie przyroda nie jest naszym sojusznikiem. O tym wszystkim trzeba jednak zacząć myśleć tu i teraz, bo za kilkanaście lat okaże się, że ocalenie niektórych obszarów jest już całkowicie niemożliwe – mówi oceanolog prof. Jacek Piskozub.
Niezbędna jest kreatywność Polski jako nasz wkład do kształtowania przyszłości europejskiej polityki spójności, a także obrony terytorialnego ukierunkowania interwencji strukturalnej UE.
Upowszechnienie się pracy zdalnej wpłynęło na zmiany w geografii popytu na usługi. Badanie obejmujące obszar Wielkiej Brytanii pokazuje znaczny spadek popytu na usługi w centrach dużych miast, na korzyść obszarów podmiejskich.
Pomorze Zachodnie lokuje się na 10. miejscu wśród polskich regionów pod względem wielkości PKB na głowę mieszkańca w stosunku do średniej unijnej. Od 2015 roku dystans regionu wobec unijnej średniej praktycznie nie uległ zmianie.
Na ochronę Bałtyku przed całkowitą degradacją nie jest jeszcze za późno, ale problemy narastają w zastraszającym tempie. Wysiłki ekologów można wesel przez symboliczny gest oszczędzania światła, ale także podpisać petycję do rządzących.
Przedstawicielstwa środowisk pokoleniowych to pomysł na wzmacnianie efektywnego zarządzania lokalnymi społecznościami. Pomorze Zachodnie właśnie wnosi w tę ideę własny, cenny wkład.
Pomorze Zachodnie należy do regionów Unii Europejskiej o najwyższych wskaźnikach umieralności z powodu tej choroby.
Skupienie uwagi na uniwersytetach w dużych miastach kraju powoduje, że wszelkie decyzje i zmiany dotyczące uczelni są determinowane interesem tych największych.
Meklemburgia – Pomrze Przednie odczuwa konsekwencje pandemii dla rynku pracy, choć w całych Niemczech bezrobocie w lutym wzrosło tylko nieznacznie.
Poziom innowacyjności przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim budzi coraz większe obawy. Według danych GUS nigdzie w Polsce w sektorze przemysłu nie ma ich tak mało, w usługach nie jest wiele lepiej.
Finlandia dąży do tego, by do 2030 r. państwa nordyckie (N5) stanowiły najbardziej zintegrowany region świata. Jest to element odpowiedzi fińskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na zmieniające się uwarunkowania – wyzwania globalne, problemy ze spójnością UE w podstawowych kwestiach oraz pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu państwa. Do osiągnięcia tego celu Finlandia wykorzysta regionalne platformy współpracy nordyckiej, w tym Nordycką Radę Ministrów (NRM), w której w 2021 r. pełni przewodnictwo.
Niemcy dynamizują rozwój energii wiatrowej na morzu. Jedna z nowych farm powstanie w rejonie Rugii.
Przedstawiciele jedenastu państw członkowskich UE i sąsiednich krajów partnerskich z całego Morza Bałtyckiego przygotowują kolejna edycję programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.
Czy upadek sektora produkcji ryb podniósł ceny i obniżył konsumpcję, czy też zbyt mała konsumpcja prowadzi do słabości branży rybnej? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale jej poszukiwanie z pewnością jest istotne zarówno dla kondycji gospodarczej wybrzeża, jak i zdrowia Polaków.
Jaki poziom dyskusji o strategicznej wizji rozwoju państwa jesteśmy w stanie osiągnąć?
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Rekomenduje ona budowę w Polsce marynarki średniej wielkości i zawiera postulat jak najszybszego wdrożenia zmodyfikowanego programu rozwoju i modernizacji sił morskich
Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami.
Samochody używane na Pomorzu Zachodnim są zdecydowanie tańsze niż w innych częściach kraju – przeciętnie nawet o ponad 4 tysiące złotych w stosunku do Mazowsza.
Demokracja jest esencją miejskości – obszary zurbanizowane w samym swoim założeniu powinny być wielofunkcyjne, dbające o zachowanie równowagi między tym, co antropogeniczne, a tym co naturalne, zamieszkane przez mieszkańców o różnych kulturach, wieku czy stopniu zamożności. W tym duchu rozwijały się one przez stulecia, lecz w ostatnich dekadach zboczyły z tej ścieżki, idąc w kierunku monofunkcyjności, braku poszanowania środowiska oraz segregowania mieszkańców. Pandemia stanowi dziś doskonałą okazję na zmianę tej ryzykownej logiki rozwoju. Podejmijmy ten wysiłek – w innym wypadku skażemy nasze miasta na ogromny kryzys – tak ekonomiczny, jak również społeczny.
Dzięki ustawie offshore pojawiła się szansa na systematyczne zbudowanie nowego sektora gospodarki. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego Maciej Mierzwiński i Krzysztof Tomaszewski przygotowali schemat logiczny budowy krajowego łańcucha dostaw. Sformułowali oni zestaw przemyśleń dotyczących konkretnego wdrożenia technologii na rynek polski.
W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na odnawialne źródła energii praktycznie na całym świecie. Jednak jedno czyste źródło energii wydaje się zaniedbywane, a jak twierdzi IRENA, mogłoby teoretycznie zaspokoić potrzeby energetyczne całego globu.
Szczecin doczeka się wreszcie zachodniego obejścia drogowego. Poza poprawą jakości życia mieszkańców inwestycja ta będzie miała istotne znaczenie strategiczne dla regionu i kraju.
Żeglarze i przystanie jachtowe z nadzieją patrzą na nadchodzący sezon. Jego możliwie „normalny” przebieg jest potrzebny także całemu Wybrzeżu jako symptom stabilizacji rynku i sfery życia publicznego, ale także wprowadzania w życie nowych standardów zachowania i funkcjonowania obiektów.
Pracownicy z zagranicy wciąż są w regionie niezbędni, choć miniony sezon przyniósł wyraźne obniżenie liczby wydanych pozwoleń na pracę.
Niemiecki urząd statystyczny potwierdza kryzys w turystyce Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Przyczyną jest oczywiście pandemia.
Lokalna społeczność Bełchatowa jest gotowa na transfomację energetyczną i chce, by region rozwijał się w kierunku OZE. Dlatego nie można sprawy zostawić wyłącznie związkom zawodowym i politykom
Resort rozwoju, pracy i technologii wstępnie konsultuje założenia reformy planowania przestrzennego.
Podział dochodów publicznych między państwo a samorząd powinien opierać się na istnieniu stałego dynamicznie działającego mechanizmu kompensacyjnego, a nie mechanizmu stopniowego „przerzucania” kosztów realizacji zadań publicznych z administracji rządowej państwowej na samorząd województwa – mówi Elżbieta Berezowska, przewodnicząca Komisji ds. Finansów Publicznych Związku Województw RP, skarbnik województwa dolnośląskiego.
Nowy program dla regionu Morza Śródziemnego wytycza kierunki polityki UE wobec regionu oraz kierunki wieloletniego programowania w ramach nowego unijnego Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) na szczeblu regionalnym i dwustronnym. Co na to region Morza Bałtyckiego, a właściwie regiony i państwa, które powinny go integrować?
Okres pandemii można wykorzystać dla zrównoważenia charakteru mobilności w miastach. W efekcie przemyślane inwestycje w transport publiczny poprawią jakość życia mieszkańców.
Szczecińskie 13 LO znalazło się w gronie placówek, które chcą walczyć o tytuł „Złotej Szkoły NBP”. Akcja ma na celu zwiększenie ekonomicznej świadomości Polaków.
Wiele udało się osiągnąć, ale widzimy doskonale, że za sukcesem kroczy potrzeba kontynuacji. Dziś doświadczamy tego szczególnie mocno, gdy Szlak odcisnął silne piętno na turystycznej mapie Polski i jest kojarzony z najwyższą marką. To po prostu podnosi poprzeczkę.
Po pierwszym roku programu rozwoju obwodnic w regionie najbardziej zaawansowane są prace w rejonie Gryfina i Szczecinka.
Uczestniczymy w kluczowym momencie dla samorządu terytorialnego w Polsce, który wyznaczy, w jakim kierunku samorząd będzie dalej zmierzał. Nasuwają się pytania o charakterze fundamentalnym, ustrojowym: ile samorządności, a ile centralizacji. Nie mniej ważna jest też dyskusja o tym, jak zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi procesami rozwojowymi. Stoją przed nami także olbrzymie wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego i klimatu, rosną presja demograficzna, a także oczekiwania mieszkańców wobec usług publicznych. Jak w tym kontekście budować silne samorządy, zdolne do stawienia czoła wyzwaniom współczesności?
Poprawa transgranicznych połączeń transportowych, wzmocnienie innowacyjności oraz współpracy społecznej i administracji, a także wspólna ochrona naturalnych podstaw egzystencji to priorytety rozwoju Euroregionu Pomerania w perspektywie roku 2030.
Zarówno kondycja ekonomiczna kraju po ataku pandemii oceniana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i stan gospodarki regionu pozwalają przynajmniej z ostrożnym optymizmem spojrzeć na rozpoczęty rok.
Według niemieckich mediów pracownicy stoczni w miastach Meklemburgii – Pomorza Przedniego dowiedzą się w najbliższych dniach o planowanej redukcji zatrudnienia. Obejmie ona ponad 1000 osób.
Bałtyk z roku na rok jest coraz groźniejszy – zwłaszcza dla miast wschodniej części wybrzeża, ale i dla jego zachodniej części. Poziom morza podnosi się, wraz z nim rośnie zagrożenie powodziami.
Zanim w Polsce rozpocznie się realizacja wielkich projektów infrastrukturalnych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, warto przyjrzeć się doświadczeniom innych państw w tej dziedzinie. Za pomocą przemyślanych inwestycji – jak pokazuje przykład USA – można przyspieszyć rozwój gospodarczy, stworzyć miliony nowych miejsc pracy i zmienić styl życia ludzi, wzmocnić konkurencyjność przemysłu, podnieść jego innowacyjność.
Ta książka stanowi ciekawe świadectwo tego, jak Szczecin radzi sobie z ciekawym doświadczeniem obecności wojska NATO w Polsce. Wnioski stąd płyną dla obrazu miasta i jego mieszkańców, ale też dla przyszłości starań o poszerzanie natowskiego kontyngentu w naszym kraju.
Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Warto czerpać z tych wzorców myśląc o inwestycjach, jakie stopniowo dochodzić będą do skutku na polskim wybrzeżu.
W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy.
Pandemia koronawirusa na nowo definiuje tryb życia mieszkańców pogranicza polsko – niemieckiego.
Przywrócenie stosunków wokół Morza Bałtyckiego z udziałem Rosji i wykorzystanie platformy dialogu politycznego jest ważne, ponieważ sygnalizuje odejście od postrzegania relacji między krajami regionu jako gry o sumie zerowej.
Najwyższa Izba Kontroli sceptycznie ocenia przeciwdziałanie rozjeżdżaniu polskich miast przez ciężarówki. Dotyczy to także Szczecina
Pandemia mocno namieszała na lokalnych rynkach pracy. W powiecie kołobrzeskim bezrobocie wzrosło najbardziej, prawie cztery razy bardziej niż średnio w kraju.
Według danych resortu infrastruktury w 2020 roku w portach w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu przeładowano 103,8 mln ton towarów.
Przyjęta przez rząd uchwała ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 roku przewiduje w ciągu najbliższych dwóch dekad wzrost mocy polskich farm wiatrowych do około 11 GW.
Spór między przedsiębiorcami a administracją sięga początków transformacji ustrojowej. Jednak kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię pokazał, że współpraca między biznesem i urzędnikami jest szczególnie ważna w momentach kryzysowych. Tę trudną relację można uzdrowić poprzez wprowadzenie powszechnego samorządu gospodarczego. Decentralizacja kompetencji i stworzenie platformy do rozmowy rządu z przedsiębiorcami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju biznesu, w szczególności w obliczu nadchodzących wyzwań związanych z transformacją energetyczną i nowymi technologiami.
Pod koniec marca planowane jest zamkniecie kolejnej stoczni w Meklemburgii – Pomorzu Przednim.
Według danych z grudnia w zasięgu sieci 5G w województwie zachodniopomorskim znajdował się Szczecin, Koszalin oraz Przecław i Jamno. W sumie sieć obsługuje ponad 5,2 mln ludzi. W 2021 roku w jej zasięgu znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.
W całym kraju rozpoczęły się konsultacje Umowy Partnerstwa. Na Pomorzu Zachodnim zaplanowano je na 9 lutego. Chodzi o ponad 1,3 miliarda euro, które w rozpoczętej perspektywie finansowej Unii Europejskiej trafia do naszego regionu.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące aktywności ekonomicznej mieszkańców Pomorza Zachodniego w trzecim kwartale minionego roku.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim udziały w nowych farmach wiatrowych mają być oferowane okolicznym mieszkańcom i samorządom.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
Zapewne tylko mała garstka spośród rzeszy turystów odpoczywających co roku na plażach Zatoki Gdańskiej zdaje sobie sprawę, że tuż za horyzontem, po drugiej stronie zatoki w porcie w Bałtyjsku bazują główne siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej, która pod względem potencjału bojowego jest najsilniejszą flotą, dla której Bałtyk jest głównym akwenem operacyjnym.
Wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych w dyskusji nad informacją rządu na temat sytuacji przemysłu stoczniowego w Polsce
Przedstawiona w Sejmie informacja Prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji przemysłu stoczniowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji programu „Batory” i aktualnej sytuacji państwowych przedsiębiorstw prowadzących działalność stoczniową.
W Polsce i we wschodniej części Unii Europejskiej kuleje wczesna edukacja, a Pomorze Zachodnie negatywnie odstaje w tym względzie nawet w skali kraju.
Rosnące koszty emisji CO2 musimy potraktować jako szansę. Pytanie tylko, czy w pandemii będzie nas stać, by ją wykorzystać.
Spadki przeładunków w polskich portach w następstwie pandemii są nieznaczne na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Populacja Polski w 2025 roku spadnie do 37,98 mln z 38,32 mln, zmniejszy się też liczba osób w wieku produkcyjnym.
Szwedzki parlament zatwierdził zwiększenie o 40 % budżetu obronnego na lata 2021-2025 z powodu napięć w regionie Morza Bałtyckiego w ostatnich latach. Nie jest tajemnicą, że głównym powodem takiego posunięcia jest aktywność Rosji.
– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawarła porozumienie o współpracy przy rozwijaniu kolejnych projektów wiatrowych na morzu. Przyspieszenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej będzie możliwe dzięki przyjętej ustawie.
W III kwartale ubiegłego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku wzrosła aktywność ekonomiczna mieszkańców Pomorza Zachodniego. Osoby aktywne zawodowo stanowił 54,9% populacji regionu w wieku 15 lat i więcej (o 1,6 p. proc. więcej niż przed rokiem). Zwiększyła się liczba pracujących, a bezrobotnych pozostała na tym samym poziomie 25 tysięcy.
Jesteśmy o krok bliżej do budowy Kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Samorząd przekazał działki pod tę inwestycję.
Lotnisko w Goleniowie w pierwszej połowie roku nie pracowało nawet „na pół gwizdka”, jeśli porównać jego aktywność do wyników sprzed 12 miesięcy.
Bez „pendlerów” nie sposób wyobrazić sobie życia społecznego i gospodarczego w Brandenburgii – twierdzi w raporcie Izba Przemysłowo-Handlowa niemieckiego regionu.
Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
Wzrost przeładunków pod koniec roku poprawia kondycje i wyniki polskich portów. To zasługa m.in. zwiększonego obrotu zbożami, rudą i w paliwami.
Business Insider: Stocznie to był zły interes. Państwowa firma zbrojeniowa z ponad miliardową stratą
Sytuacja podobna jest do ratowania kopalni przez spółki energetyczne. Polska Grupa Zbrojeniowa musiała wpisać w straty wcześniejsze inwestycje w przemysł stoczniowy. Miała stocznie ratować, a teraz sama ma problem.
Europosłowie zatwierdzili dodatkową pomoc dla regionów UE, która ma wesprzeć je w reagowaniu na społeczne i zdrowotne skutki pandemii COVID-19
We wrześniu i październiku na Pomorzu Zachodnim odnotowano mniejszy niż w innych regionach spadek liczby noclegów udzielonych turystom.
Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
Musimy się przyzwyczaić do cierpkich relacji z Niemcami. Warszawę i Berlin dzielą sprzeczne interesy, polityczna tradycja i cele. Kryzysów podobnych do tego związanego z wetem w sprawie budżetu będzie więcej.
W województwie zachodniopomorskim płatności bonem turystycznym przekroczyły 42 mln złotych.
Region Morza Bałtyckiego będzie bardziej zintegrowany w dziedzinie przepływów i obrotu energia elektryczna, a jego państwa w większym stopniu niezależne od Rosji. Podpisana została umowa na dofinansowanie infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce i państwach bałtyckich.
Znów jesteśmy krok bliżej wdrożenia rozwiązań, które pozwolą na uruchomienie produkcji i przesyłu energii z morskich farm wiatrowych. To duża szansa dla polskiej energetyki, ale także impuls rozwojowy dla Pomorza Zachodniego.
Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia dla rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Z tej formy dopłata do wypoczynku będzie można skorzystać także w obiektach turystycznych na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.
W lipcu 2020 r. najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie zachodniopomorskim (426,0 tys.), a następnie w województwach pomorskim (404,5 tys.) i małopolskim (307,8 tys.). W prawie całym kraju nastąpił spadek liczby turystów oraz spadek liczby udzielonych noclegów. Dane na ten temat opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Na ośmiu głównych rynkach regionalnych do użytkowania oddano biurowce o łącznej powierzchni ponad 305,1 tys. m2 w okresie I-III kw. 2020 r., z czego najwięcej w Krakowie (ok. 107,3 tys. m2), Trójmieście (60,3 tys. m2) oraz Wrocławiu (57,2 tys. m2).
Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.
Udrożnienie infrastruktury prowadzącej do portów ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu intermodalnego w Polsce. Tylko wtedy rodzime spółki zwiększą swoje udziały w łańcuchach logistycznych dotyczących towarów przypływających do polskich portów morskich. Takie wnioski formułowali debaty Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
Szwedzi uważają, że następuje drastyczna zmiana poziomu bezpieczeństwa w ich otoczeniu systemowym – w rejonie Morza Bałtyckiego. Reakcją na to ma być zwiększenie budżetu wojskowego nawet o 40 proc. do 2025 roku.
O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
Liczące 2050 kilometrów niemieckie wybrzeże Bałtyku jest zarządzane przez jedną instytucję. Ujednolicony nadzór nad nim objął w ostatnich dniach Bałtycki Urząd Dróg Wodnych i Żeglugi (WSA).
Ukazała się cenna analiza dziejów Kościoła na Pomorzu Zachodnim w okresie od zakończenia II wojny światowej do czasów przełomu demokratycznego.
Mieszkańcy niektórych polskich województw są obłożeni ograniczeniami we wjeździe do Niemiec. Na razie nie dotyczy to Pomorza Zachodniego.
Miasta mierząc się ze skutkami pandemii miasta raczej pozostają przy kształcie i treści dotychczas obowiązujących dokumentów.
Przygotowywana jest aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej. Pracuje nad nią Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wykorzysta m.in. rozwiązania testowane obecnie w województwie zachodniopomorskim
Samorząd Pomorza Zachodniego i Miasto Świnoujście chciałyby wspólnie utworzyć Świnoujski Morski Park Przemysłowy na bazie majątku wydzielonego z Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
Dwadzieścia pięć lat temu rozpoczęto proces barceloński w celu zbudowania strefy wspólnego dobrobytu wokół obszaru eurośródziemnomorskiego. Poczynione postępy i wyzwania, które pozostały do pokonania to dobry punkt odniesienia dla myślenia o rozwoju projektu bałtyckiego.
Skupywanie zasobów mieszkaniowych i przeznaczanie ich na wynajem krótkoterminowy, disneylandyzacja centrum miasta i poszerzanie sfery pracy prekarnej w ogólnej strukturze zatrudnienia. Te trzy narastające od lat problemy sprawiły, że kryzys wywołany pandemią wyjątkowo silnie uderzył w Kraków.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajmowała się przyszłością Zespołu Elektrowni Dolna Odra i jej pracowników. W Gryfinie ta sprawa budzi duże emocje. To kwestia nawet tysiąca miejsc pracy, ale przede wszystkim ekonomicznej stabilności miasta i jego otoczenia w przyszłości.
Czy przygotowywane systemowe wsparcie dla obszarów popegeerowskich ma szansę zmienić sytuację zachodniopomorskiej wsi? Strukturalne problemy związane z tym dziedzictwem dotyczą nawet 1/5 wiosek w regionie.
Sektor rejsów wycieczkowych jest mocno dotknięty pandemią, a wraz z nim poważne problemy przeżywają europejskie firmy zajmujące się budową dla niego luksusowych jednostek. Nie omijają one Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Kryzys przeżywa stoczni Rheinhold & Mahla posiadająca swe oddziały m.in. w Rostocku i Wismarze.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa chyba raczej na Pomorzu Zachodnim nie powstanie, choć lokalizacje z regionu ostatecznie z gry nie wypadły.
Opole, Świnoujście, Polkowice i Krynica Morska – to zwycięzcy rankingu inwestycyjnego Pisma „Wspólnota” w kategoriach miast wojewódzkich, na prawach powiatu, powiatowych i miasteczek.
Boimy się o przyszłoroczne dochody z tytułu podatku PIT i CIT, które stanowią pokaźne kwoty w dochodach budżetu – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
Przewoźnik dominujący na regionalnych rynkach z umiarkowanym optymizmem patrzy w przyszłość, choć pandemia mocno uderza w kondycję kolei.
Handlowych pustostanów przybywa. Dane z końcówki wakacji wcale nie muszą się utrzymać do końca roku. Wiele zależy od wyniku negocjacji między właścicielami nieruchomości a najemcami – dla jednych i drugich epidemia koronawirusa jest papierkiem lakmusowym w rozmowach o warunkach umowy.
Pozycja Polski nad Bałtykiem warta jest aktywnych zabiegów. Trzeba szukać różnych ścieżek jej kształtowania, zwłaszcza poprzez istniejące instrumenty i struktury współpracy. Jedna z nich jest Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego.
Meklemburgia-Pomorze Przednie okazuje się popularnym miejscem do życia dla ludzi spoza granic landu. Nie ma jednak żadnej pewności, czy doprowadzi to do wzrostu populacji.
Polskie i estońskie baterie rakiet nadbrzeżnych mogą w razie konfliktu praktycznie unieruchomić rosyjską Flotę Bałtycką w portach. Pozbawiony dostaw drogą morską Obwód Kaliningradzki znajdzie się w ten sposób w swoistym „kotle”, którego otworzenie będzie wymagało od Rosji przebicia się wojskami lądowymi przez kraje nadbałtyckie i przesmyk suwalski. Bo droga morska może być dla Rosjan definitywnie zamknięta. Może, ale nie musi.
Cena nowego mieszkania w Szczecinie przekraczająca 7 tysięcy złotych za metr to już codzienność. Jest niż też spadek cen najmu w Polsce w następstwie procesów związanych z pandemią.
Kto pierwszy otwarcie przyzna, że Szczecin jako miasto rzeczywiście transgraniczne jest potrzebne dla zdynamizowania rozwoju po obu stronach granicy?
Produkcja energii elektrycznej w państwach bałtyckich zaczyna być niewystarczająca. Deficyt dostaw energii i produkcji bilansującej staje się coraz bardziej widoczny wobec planowanego odłączenia bałtyckiej sieci energetycznej od źródeł rosyjskich w 2025 roku. To czynnik warunkujący także polska politykę w regionie Morza Bałtyckiego.
Zbyt wielu młodych ludzi nie kontynuuje wystarczająco długo nauki. Uciekamy stopniowo przed wysoką europejską średnią w tej dziedzinie, ale wciąż należymy do krajowych outsiderów.
Najważniejsze dla Pomorza Zachodniego działy administracji rządowej zmieniły przyporządkowanie. Decyzje będą wobec tego zapadały w nowych resortach, ale także w kontekście zmienionych układów personalnych, a także partyjnych.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy miejsce zatrudnienia zmieniło 20 % Polaków. to o 2 pkt. proc. więcej w porównaniu do wyników poprzedniego Monitora Rynku Pracy.
Poglądy na temat posiadania przez państwo udziałów w największych przedsiębiorstwach są podzielone. Nie brak głosów mówiących, że obecność państwa w biznesie powinna być mocno ograniczona. Że w tego typu podmiotach jak spółki kapitałowe powinno być go najmniej, a najlepiej w ogóle. Ale nie brak też takich, które wskazują na bardzo ważne zadania, jakie państwowe spółki mają do spełnienia dla rozwoju Polski.
Pomorze Zachodnie cechuje duża równowaga w szkolnictwie publicznym i niepublicznym na poziomie akademickim. To jednak niższa niż gdzie indziej liczba szkół prywatnych stanowi o pozycji regionu na uczelnianej mapie kraju.
Przed epidemią koronawirusa w wielu państwach Unii Europejskiej liczba pasażerów kolei systematycznie się zwiększała. Jednym z segmentów przewozów, w których obserwowano istotny wzrost, był ruch aglomeracyjny i regionalny. Jakie warunki powinna spełniać atrakcyjna dla pasażerów oferta przewozowa? Urząd Transportu Kolejowego przedstawia główne wnioski płynące z analizy trendów widocznych na rynku krajowym.
Średnio o 2 % podrożały mieszkania w II kw. 2020 r. – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 % (na rynku pierwotnym – o 5,3 % i na rynku wtórnym – o 15,4 %.). Na Pomorzu Zachodnim – o równe 10 %.
Ministerstwo klimatu i środowiska oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną.
Najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Decyzja zapadła w poniedziałkowy wieczór. Stocznie w Meklemburgi – Pomorzu Przednim otrzymują od rządu federalnego zaliczkę wsparcia w wysokości 193 mln euro.
Polska gospodarka stoi przed koniecznością znalezienia swojego miejsca w szybko zmieniającym się świecie, gotowości do wykonania technologicznej, organizacyjnej i kapitałowej zmiany. Szansę ku temu stwarza współpraca klastrowa, jeśli nie ogranicza się do działań symulowanych i poprawy samopoczucia członków inicjatywy klastrowej.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zajął pierwsze miejsce w zestawieniu podmiotów krajowych i zagranicznych, którym udzielono największą liczbę patentów na wynalazki w 2019 roku. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Lubelska (118 decyzji), natomiast Politechnika Łódzka (101 decyzji) zajęła miejsce trzecie na 17 polskich szkół wyższych ujętych w dorocznym raporcie Urzędu Patentowego RP.
Znaczenie żeglugi śródlądowej dla polskiej gospodarki systematycznie maleje. Potwierdzają to opublikowane przez GUS dane dotyczące jej dane za lata 2018 – 2019
Szwecja przyciągnęła uwagę opinii międzynarodowej, ponieważ nie nałożyła rygorystycznej blokady po wybuchu epidemii COVID-19. W niniejszym artykule przeanalizowano skutki tej strategii dla rynku pracy, porównując bezrobocie i okresy urlopów w Szwecji z trzema jej skandynawskimi sąsiadami. Zebrane dane sugerują, że rynki pracy wszystkich krajów zostały poważnie dotknięte pandemią, ale Szwecja osiągnęła nieco lepsze wyniki niż jej sąsiedzi.
Czy życie miasta nadąży wreszcie za rozbudową jego infrastruktury?
Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła przygotowanie administracji publicznej do wdrożenia procedur RODO. Zasadniczo systemy przetwarzania i zabezpieczania danych osobowych oraz procedury dotyczące ich ochrony opracowano i wprowadzono w życie zgodnie z wymaganiami.
Zatwierdzono finansowania inwestycji o kapitalnym znaczeniu. Bałtycki rynek energetyczny będzie bardziej zrównoważony dzięki środkom unijnym, a republiki bałtyckie zmniejszą zależność od rosyjskiego sąsiada.
Od początku roku pomału, ale stale rośnie bezrobocie. Na Pomorzu Zachodnim apogeum osiągnęło w maju, na koniec sierpnia było nieznacznie niższe.
Od początku lat 90. zaszły daleko idące zmiany dotyczące funkcji gospodarczej polskiej wsi. Zmiany te polegały (i wciąż polegają) przede wszystkim na tym, że coraz mniejsza część osób mieszkających na wsi zatrudniona jest w rolnictwie, a także na tym, że coraz mniejsza część dochodu tych osób pochodzi z pracy w gospodarstwie rolnym.
Największe plany na przyszłość seniorzy powinni mieć w północnej Hiszpanii i zachodniej Francji. Tak przynajmniej mówi statystyka.
Około 150 kilometrów od Szczecina wchodzi do użytku jeden z największych hubów lotniczych w Europie. Po jego otwarciu z Berlina będzie można polecieć bezpośrednio m.in. do Singapuru, Pekinu, Toronto, Filadelfii czy Nowego Jorku.
Fachowcy i politycy zwracają uwagę na kłopoty placówek edukacyjnych w landzie z prowadzeniem zajęć lekcyjnych w trybie on line. Na plan pierwszy wysuwa się kwestia niedoborów technicznych.
Doszło ostatecznie do sytuacji, o której przed kilkom tygodniami pisaliśmy jako bardzo możliwym scenariuszu. W wyniku dokonanej restrukturyzacji rządu z jego struktury zniknie resort gospodarki morskiej. Jego historia zamyka się latami 2005 – 2007 oraz 2015 – 2020. Kompetencje likwidowanego ministerstwa mają zostać rozdzielone między ministerstwa: rolnictwa, środowiska i infrastruktury.
Nordycki pacyfizm to jedno, intensywna modernizacja sił zbrojnych państw regionu Morza Bałtyckiego jest faktem. Odpowiada to ogólnemu trendowi w tej części Europy i na całym świecie.
Zagrożone upadkiem stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie mogą spodziewać się federalnej pomocy pomostowej. Po tygodniach negocjacji pojawiła się szansa na ostateczne decyzje w tej sprawie.
Mariusz Miedziński ze słupskiej Akademii Pomorskiej przekonuje, że Kołobrzeg przegonił zarówno Słupsk, jak i Koszalin pod względem znaczenia społeczno-gospodarczego i ze na to miasto należy stawiać w rozwoju Pomorza Środkowego.
Główny Urząd Statystyczny podał przeciętną stopę bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów według stanu na dzień 30 czerwca 2020. W województwie zachodniopomorskim wyniosła ona 8 %.
Darłowo tak jak Zator na południu kraju chce przyciagnąć tysiace gości ofertą szalonej rodzinnej zabawy.
Dziś najsłabszą stroną państwa i gospodarki przygotowujących się do budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych jest brak floty, która może obsłużyć ten proces, jak też brak rozwiązań pozwalających możliwie szybko wprowadzić niezbędne jednostki do użytku.
Na granicę z Niemcami przypadła między kwietniem a czerwcem połowa ruchu granicznego w Polsce. Przekraczający ją cudzoziemcy ponieśli 60 % wydatków w ogóle pieniędzy wydawanych przez przybywających do naszego kraju.
Już ponad 5 miliardów złotych sięgnęła rządowa pomoc dla zachodniopomorskich przedsiębiorców i pracowników przeznaczona na ochronę gospodarki i miejsc pracy przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
Sytuacja w Arktyce oraz rozwój regionalnej współpracy w zakresie obronności, były głównymi tematami spotkania ministrów obrony Finlandii, Norwegii i Szwecji. Obawy odnośnie pogłębienia kooperacji wyrażają m.in. politycy lewicy w Finlandii. Kraj ten nie należy do NATO.
Według planów Energii w wkrótce w Koszalinie stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą znacznie bardziej dostępne.
Nasze archiwum wiadomości:
- sierpień 2022 (17)
- maj 2022 (4)
- kwiecień 2022 (20)
- marzec 2022 (58)
- luty 2022 (58)
- styczeń 2022 (46)
- grudzień 2021 (54)
- październik 2021 (22)
- wrzesień 2021 (6)
- czerwiec 2021 (7)
- maj 2021 (29)
- kwiecień 2021 (18)
- marzec 2021 (47)
- luty 2021 (42)
- styczeń 2021 (17)
- grudzień 2020 (13)
- listopad 2020 (1)
- październik 2020 (64)
- wrzesień 2020 (86)
- sierpień 2020 (72)
- lipiec 2020 (103)
- czerwiec 2020 (88)
- maj 2020 (65)
- kwiecień 2020 (36)
- marzec 2020 (13)
- luty 2020 (1)