Andrzej Pieśla

Wirtualne Państwowe Muzeum Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest teraz dostępne w internecie również w języku polskim. To zasługa mieszkającego w Neubrandenburgu historyka Patryka Tomali.

Patryk Tomala stopniowo tłumaczy opisy eksponatów, które 51 muzeów z całego landu prezentuje na stronie www.landesmuseum-mecklenburg.de. Razem opowiadają historię Meklemburgii i Przedpomorza, trzech północnych okręgów NRD oraz wspólnego kraju związkowego utworzonego w 1990 roku. Wirtualne Państwowe Muzeum Meklemburgii-Pomorza Przedniego działa w Internecie od grudnia 2014 roku. Od tego czasu było kilkakrotnie rozbudowywane, m.in. wzbogacając się o wersję dolnoniemiecką i angielską.

Po polsku dostępne są już materiały dotyczące zbiorów Muzeum im. Heinricha Schliemanna w Ankershagen (Pojezierze Meklemburskie) oraz Warsztatów Historycznych w Rostocku. Tomala obecnie tłumaczy teksty do eksponatów z Müritzeum Nature Experience Centre w Waren (Pojezierze Meklemburskie). Chętni mogą wesprzeć inicjatora przedsięwzięcia swoim tłumaczeniem. Zgłoszenia należy kierować na adres ostrop@stiftung-mecklenburg.de.