Wypowiedź Premiera Donalda Tuska na spotkaniu z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, 19.02.2024 r. (stenogram)

„Będziemy mogli, Polska i Szwecja, wspólnie projektować agendę dla większej grupy państw tutaj z basenu Morza Północnego, państw nordyckich”

– Drogi Ulfie, przyjacielu bardzo się cieszę, że mogę gościć cię dzisiaj tu w Warszawie. Pogoda jest taka polsko-szwedzka, ale jak wiesz temperatura relacji między nami jako ludźmi, jako przyjaciółmi, ale przede wszystkim między naszymi krajami jest bardzo, bardzo ciepła.

– Potwierdziliśmy dzisiaj, w czasie naszej długiej rozmowy, że łączy nas praktycznie wszystko, jeśli chodzi o zdarzenia, jakie towarzyszą nam od wielu miesięcy. Polska i Szwecja są w awangardzie tych najbardziej zaangażowanych, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie.

– Rozmawialiśmy długo o potrzebie zacieśnienia współpracy obronnej i militarnej, zarówno w Europie, pomiędzy wszystkimi krajami członkowskimi, jak i bilateralnie, między Polską a Szwecją.

– Mamy już długą tradycję współpracy. Łączy nas zarówno geografia. Bałtyk to nasza wspólna odpowiedzialność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego regionu, ale łączą nas także poglądy. Mamy dokładnie tę samą opinię na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, potrzeby pomocy dla Ukrainy, pomocy utrzymania więzi transatlantyckich.

– Nie wiemy jakie będą scenariusze w najbliższych miesiącach po obu stronach Atlantyku, jeśli chodzi o wyniki wyborów. Ale wiemy jedno, że Europa i Stany Zjednoczone i szerzej cały Pakt Północnoatlantycki muszą być bardzo solidarne, odpowiedzialne i działać ramię w ramię – nie ma tutaj miejsca ani przestrzeni na jakiekolwiek wątpliwości czy nielojalności.

– Potwierdziłem jeszcze raz, ale nie muszę tego robić, pełne wsparcie Polski dla aktywnej obecności Szwecji w NATO. To była jedna z najlepszych wiadomości, jakie usłyszeliśmy w Warszawie – wasza decyzja o przystąpieniu do NATO. I to daje nam wszystkim też poczucie i większego bezpieczeństwa i większej solidarności. Współpraca między nami – także w ramach NATO – to coś bardzo obiecującego.

– Cieszę się, że wymieniliśmy także konkretne uwagi dotyczące naszej współpracy, jeśli chodzi o przemysł obronny. Jesteśmy gotowi do kontynuacji naszych działań. Mamy także wspólne poglądy na potrzeby walki ze zorganizowaną przestępczością. Będziemy wymieniali się własnymi doświadczeniami. Polska jest gotowa do pełnej współpracy.

– Dziękuję także za zrozumienie i wsparcie – zresztą ono jest wzajemne, jeśli chodzi o nasze podejście – do nielegalnej migracji. Tu, szczególnie w tym regionie, w tej części Europy, to ma dodatkowy wymiar, bezpośrednio związany z bezpieczeństwem. Ochrona granicy z Rosją i Białorusią, ochrona przed nielegalną migracją, jest także częścią naszej polityki obrony, jako takiej. Ponieważ oba reżimy – moskiewski i ten z Mińska – używają nielegalnej migracji jako narzędzia do takiej nowej specyficznej “hybrid war”. Musimy mieć tego świadomość i potwierdziłem także panu Premierowi, że Polska będzie zdeterminowana w skutecznej ochronie naszej granicy wschodniej.

– Dziękuję także za wymianę uwag na temat potrzeby ochrony naszych rynków przed nieuczciwą konkurencją. To jest doświadczenie i szwedzkie i polskie – będzie bardzo przydatne w kształtowaniu także polityki europejskiej, jeśli chodzi o kwestie rynku wewnętrznego, konkurencyjności także oczywiście w kwestiach geopolitycznych i obronnych. Będziemy współpracowali, Polska i Szwecja także w najbliższych miesiącach bardzo intensywnie nad kształtowaniem takiej przyszłej polityki europejskiej, która będzie chroniła także nasze kraje czy rynki przed nieuczciwą konkurencją.

– Poinformowałem pana Premiera o problemach, jakie mamy tutaj z naszym rynkiem, jeśli chodzi o produkty rolne i żywnościowe. Protesty naszych rolników mają sporo uzasadnienia. Będą oczekiwał od wszystkich naszych partnerów i przyjaciół w Europie współpracy na rzecz takich rozwiązań, które będą potrafiły pogodzić potrzeby ochrony klimatu z żywotnymi, absolutnie egzystencjalnymi interesami dużych grup społecznych i zawodowych – w naszym przypadku dotyczy to dzisiaj przede wszystkim rolników.

– Jeszcze raz bardzo dziękuję też za tę promocję naszej współpracy w szerszych formatach. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli, Polska i Szwecja, wspólnie projektować agendę dla większej grupy państw tutaj z basenu Morza Północnego, państw nordyckich. Dziękuję już w tej chwili za zaproszenie do tej współpracy – ona już ma miejsce. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli także blisko współpracować, jeśli chodzi o przyszłe rozdania europejskie, Polska i Szwecja ma tutaj także przede wszystkim wspólne interesy i wspólne poglądy.

– Mam nadzieję, że wasza epopeja w sprawie NATO szybko znajdzie swój finał. Jestem też do twojej dyspozycji, jeśli chodzi o działania na rzecz jak najszybszego zakończenia tego procesu. Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby jedno państwo NATO zablokowało obecność drugiego państwa, gotowego do aktywnej pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa. Także możesz tutaj liczyć na Polskę i na mnie. I proszę, w każdej chwili, proszę się nie wahać – Polska i ja osobiście będziemy gotowi do pełnego wsparcia w tej sprawie.