Tomasz Augustyn

Choroba jest groźna dla zwierząt, nie dla ludzi ale ma terenach przygranicznych jej – nawet potencjalna – obecność zawsze budzi obawy.

Bezpośredniego ryzyka wystąpienia pomoru świń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim obecnie nie ma, niemniej jednak eksperci wzywają do czujności. Ostatni odnotowany przypadek u dzików miał tam miejsce prawie rok temu, w październiku 2022 roku, ale nowe ogniska pomoru świń są obecnie zgłaszane w krajach bałtyckich. Według oceny Instytutu Friedricha Loefflera istnieje realne ryzyko, że patogen może ponownie rozprzestrzenić się w Europie. Dlatego, zdaniem naukowców, konieczne jest wykrycie potencjalnych przypadków pomoru świń na czas i podjęcie działań. Ostatnio przypadki odnotowano w Brandenburgii, Saksonii i Saksonii-Anhalt, a także w Polsce. Dlatego według Instytutem Friedricha Loefflera uwaga hodowców trzody chlewnej, weterynarzy, myśliwych i władz powinna być w tym regionie wysoka.

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim obszar ograniczeń został już zmniejszony. W czerwcu Ministerstwo Rolnictwa w Schwerinie ogłosiło, że obszar stref zamkniętych z ograniczeniami łowieckimi, rolnymi i leśnymi w powiecie Ludwigslust-Parchim może zostać zmniejszony do jednej czwartej swojej poprzedniej wielkości. Ministerstwo wyraziło również optymizm, że będzie w stanie całkowicie znieść ograniczenia w dającej się przewidzieć przyszłości.

Choroba jest śmiertelna dla dzikich i domowych świń, dla ludzi jest uważana za nieszkodliwą. Żadna skuteczna szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona w Europie. Prowadzone są jednak badania nad obiecującymi kandydatami. Na przykład Instytutem Friedricha Loefflera koordynuje projekt finansowany przez UE, w którym niektórzy kandydaci mają zostać przetestowani pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa, niezbędnych do procesu zatwierdzania. Nacisk kładziony jest na doustne szczepienia szczepionkami przynętowymi dla dzików. Z dzisiejszej perspektywy szczepienie świń domowych nie jest jednak celem, ponieważ pomimo pojedynczych ognisk nigdy nie występuje dalsze rozprzestrzenianie się w stadach trzody chlewnej, ponieważ fermy trzody chlewnej są dobrze chronione.

 

Czytaj także: