Nie ma podstaw do rezygnowania z inwestycji w nieruchomości, także w mieszkania na wynajem oraz przeznaczone do własnego użytku, budowane lub kupowane nad morzem – mówił Przemysław Wojnarowski, lider Instytutu Studiów Regionalnych i ekspert rynku nieruchomości na antenie Polskiego Radia Szczecin. Jego zdaniem należy zachować rozwagę, ale wobec oferty banków nieruchomości wydają się dziś wyjątkowo atrakcyjną lokatą kapitału.     

– Sugeruję dużo rozsądku i ostrożności osobom, które chcą inwestować w nieruchomości, także tym, którzy myślą nie tylko o zaspokojeniu swoich potrzeb życiowych, ale i o zarabianiu na wynajmie – mówił Przemysław Wojnarowski na antenie Radia Szczecin. Jednocześnie uspokajał, że z powodu bieżącego kryzysu, a właściwe jego początkowej fazy i niejasnego dalszego przebiegu, nie warto z założenia korzystać z planów inwestycyjnych.  – Od kilkunastu lat rośnie rynek budowanych nad morzem nieruchomości przeznaczonych w szczególności na wynajem. Zazwyczaj strategia inwestycyjna przewiduje, że sam właściciel czy też będzie mógł z takiego apartamentu czy też domu korzystać. Jeśli obie funkcje są łączone, tego rodzaje inwestycje także dzisiaj mają sens – stwierdził Przemysław Wojnarowski.

Wobec sytuacji na rynku bankowym inwestycje w nieruchomości mogą być rozważane jako jedna z najbardziej rozsądnych form gospodarowania zasobami finansowymi. W tym względzie obecna sytuacja nie odbiega znacząco od innych zawirowań w światowej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat. – Inflacja przewyższa oprocentowanie lokat, pieniądze tracą na wartości. W tej sytuacji  rynek nieruchomości tym bardziej nie straci na znaczeniu – zauważył Przemysław Wojnarowski. –  Oczywiście, ryzyko jest istotne i trzeba je brać pod uwagę. Działając w tym sektorze jakieś założenia trzeba przyjąć i inwestorzy zakładają, że rynek odżyje. To jest w pełni uzasadnione ekonomicznie. Gdy kryzys wybuchł przed kilku laty w Azji, rynki odradzały się w perspektywie 9 czy 12 miesięcy, czego najlepszym przykładem jest Hongkong. W ten sam sposób trzeba dziś patrzeć na sytuacje w Polsce. Być może podejmując inwestycje dziś łatwiej jest znaleźć coś, co będzie nam odpowiadało, a nawet zyskać upust od sprzedającego.

– Jestem przekonany, że rynek będzie funkcjonował. Polacy zawsze potrafili sobie radzić, nie tylko czekając na wsparcie rządu – stwierdził Przemysław Wojnarowski.