Tomasz Augustyn

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim życie publiczne jest po raz kolejny w dużej mierze ograniczone w obliczu trzeciej fali pandemii. Premier Manuela Schwesig zapowiedziała wprowadzenie od poniedziałku (19 kwietnia) poważnych ograniczeń – zamknięcia sklepów, tryb awaryjny w szkołach i przedszkolach, ograniczenia kontaktu, a nawet godzinę policyjną.

W przedszkolach oferowana jest tylko opieka w nagłych wypadkach. Od poniedziałku w szkołach będą obecni jedynie uczniowie ostatnich klas, wszyscy pozostali pozostają w trybie nauczania zdalnego. Zarazem rząd landy obiecuje stopniowy powrót do otwierania szkół i przedszkoli o pojemności mniejszej niż 100 osób.

Firmy i gabinety oferujące usługi pielęgnacyjno – kosmetyczne, związane z ciałem, takie jak gabinety masażu, salony tatuażu i salony kosmetyczne, zostaną zamknięte z wyjątkiem gabinetów fryzjerskich. Zamknięte zostaną sklepy detaliczne z wyjątkiem rynków żywności, stacji benzynowych, banków, urzędów pocztowych, aptek, księgarni, kwiaciarni i rynków ogrodowych. Otwarte pozostają również muzea i instytucje kulturalne. Szkoły jazdy mogą uczyć tylko osoby ubiegające się o prawo jazdy w trybie zawodowym. Ograniczenia dotykają uprawianie sportu przez dzieci i młodzież. Dyscypliny indywidualne można trenować w pojedynkę lub w parach. Zamknięta pozostaje turystyka. Osoby spoza Meklemburgii-Pomorza Przedniego nie mają możliwości odwiedzenia swojej drugiej rezydencji w landzie, prawdopodobnie dotyczyć to będzie również regularnych wczasowiczów i turystów jednodniowych.

Land podejmuje te środki w związku z rosnącą liczbą zakażeń i napiętą sytuacją w szpitalach. Władze landu tłumacza przy tym, że za długo trwało wdrażanie nowelizacji federalnej ustawy o ochronie przed infekcjami, więc zdecydowano się na szybkę reakcję.

Pojezierze Meklemburskie wprowadziło rygory już w czwartek wieczorem. Wjazd jest tam zabroniony bez ważnego powodu, takiego jak praca zawodowa i wizyty u bliskiej rodziny. Spotkania prywatne są dozwolone tylko w kręgu krewnych własnego gospodarstwa domowego. Dzieci w wieku do 14 lat czy też niezbędni opiekunowie osoby niepełnosprawnej nie są objęte rygorami, jeśli jest to konieczne ze względu na troskę o osobę niepełnosprawną. Zamknięte są ogrody zoologiczne, muzea, szkoły jazdy, biblioteki i gabinety kosmetyczne i pielęgnacyjne. Podczas wizyt u fryzjerów należy spełnić określone wymagania. Place zabaw pozostaną tam jednak otwarte.