Andrzej Pieśla

Blisko 20 tys. niezrealizowanych wizyt u lekarzy specjalistów w 2022 r.

W województwie zachodniopomorskim w 2022 roku nie odbyło się ponad 19,5 tys. wizyt lekarskich. Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie apeluje do pacjentów o wcześniejsze odwoływanie wizyt, na które nie mogą przyjść. Brak obecności na umówionych wizytach powoduje wydłużanie kolejek.

W ub.r. w Zachodniopomorskiem nie odbyło się 19,5 tys. wizyt u specjalistów. Zdaniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, sytuacja wymaga pilnych rozwiązań systemowych oraz edukacyjnych, ponieważ powoduje ona wydłużanie kolejek.

Sytuacja jest z roku na rok coraz trudniejsza. W ocenie pracowników służby zdrowia codziennie od 3 do 8 pacjentów po prostu bez uprzedzenia nie przychodzi na umówione terminy wizyt. „Puste” wizyty zdarzają się zarówno u specjalistów kardiologicznych, endokrynologicznych, ortopedycznych, okulistycznych, jak i u lekarzy rodzinnych.

Medycy apelują do pacjentów, aby informowali przychodnię, gdy nie mogą przyjść na umówioną wizytę. Ich zdaniem taka praktyka może znacznie skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.