Andrzej Pieśla

Lotnisko w Goleniowie doczeka się rządowego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Znalazło się wśród wytypowanych portów, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej.

Oprócz Goleniowa inne przewidywane do wsparcia lotniska, to: Łódź, Lotnisko Chopina w Warszawie, Poznań – Ławica, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Rzeszów – Jasionka, Katowice – Pyrzowice, Bydgoszcz, Kraków – Balice, Wrocław – Strachowice, Zielona Góra – Babimost, Olsztyn-Mazury, Warszawa/Modlin oraz Lublin.

Projekt ministerialnego rozporządzenia znajduje się obecnie w fazie ustalana jego mechanizmu. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała oświadczył, że jest bardzo prawdopodobne, że w lipcu może być ono gotowe i zaraz po tym, gdy wejdzie w życie, będzie można rozpocząć wypłatę pieniędzy lotniskom.

Rada Ministrów w dniu 21 maja przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Przewiduje ono udzielenie 14 lotniskom dotacji, których łączna suma w tym roku wyniesie ok. 142 mln zł. Wsparcie dla portów lotniczych udzielane jest w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej.