Tomasz Augustyn

Główną atrakcją literackiego festiwalu na wyspie Uznam w połowie kwietnia będzie obecność Olgi Tokarczuk.

W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została przewodniczącą jury Nagrody Literackiej Uznam. Jest ona przyznawana młodym pisarzom, którzy w wybitny sposób przyczynili się do dialogu europejskiego. Sama Tokarczuk otrzymała ją w roku 2012.

Wyspa Uznam ma bogate literackie tradycje. W przeszłości jej uroki doceniali m.in. Theodor Fontane, Maxim Gorki i Thomas Mann. Same Uznamskie Dni Literatury przyciągały w ostatnich latach inne noblistki – Swietłanę Aleksijewicz i Hertę Müller, ale także m.in. czołowego polskiego autora powieści kryminalnej Marka Krajewskiego. Tematem ubiegłorocznego festiwalu była boskość w literaturze w czasach pandemii koronawirusa. Tym razem ton wydarzeniu nadadzą wątki z twórczości Olgi Tokarczuk. Człowiek jest kruchy, nawet jako podróżnik. A jednak ta kruchość często daje początek ogromnej sile. Mało który inny pisarz pisze o tym tak urzekająco, jak ostatnia polska noblistka. Ponowne odkrycie żądzy wędrówki, uznanie czułości naszej planety i wyjście poza horyzont tego, co znane, to tematy, którym pisarka poświęci uwagę również podczas 14. Uznamskich Dni Literatury.

Impreza odbywa się w najpiękniejszych miejscach wyspy – w trzech cesarskich nadmorskich kurortach Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Poza Olgą Tokarczuk uwagę zwraca udział w niej niemiecko – holenderskiego filozofa Petera Sloterdijka, Navida Kermani czy też Georgi Gospodinova. Transmisja wydarzenia będzie prowadzona na kanale YouTube.