Tomasz Augustyn

Czy wydłużona realizacja bonu turystycznego uratuje branże na wybrzeżu?

W związku z poprawiającą się sytuacja epidemiczną, rząd zdecydował się za luzowanie obostrzeń wynikających z pandemii. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem od soboty 8 maja do 5 czerwca hotele i pensjonaty znów mogą przyjmować gości, choć obiekty te mogą być zapełnione jedynie w połowie. Miejscowości turystyczne na wybrzeżu liczyły na to, że impuls w postaci bonu turystycznego pozwoli im przynajmniej do pewnego stopnia złagodzić zapaść wynikającą z wyhamowania wyjazdów. Póki co to nadzieje płonne.

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od ubiegłorocznych wakacji. Jest przeznaczony dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Jego wartość to 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł. W Polskiej Organizacji Turystycznej zarejestrowanych jest 20,5 tys. podmiotów, u których można zapłacić bonem. Bon stanowiły wsparcie rodzin oraz branży turystycznej w dobie pandemii, wartość przyznanych polskim rodzinom bonów turystycznych wyniosła 1,2 mld. Jak dotąd wykorzystana została jednak zaledwie jedna czwarta tej puli.

Resortu rozwoju, pracy i technologii ws. dotychczasowego wykorzystania bonu turystycznego podaje, że do 30 kwietnia br. polskim rodzinom przyznano 1,4 mln bonów o wartości 1,2 mld zł. Średnia wartość wydanego bonu wyniosła 857 zł, a do końca kwietnia zapłacono nim 423 tys. razy. Do tej pory wartość zrealizowanych płatności bonem wyniosła 309 mln zł – co stanowi 25,75 proc. wartości przyznanych bonów.

Utrzymujące się dalsze restrykcje pandemiczne na początku 2021 roku nadal ograniczały realizację bonu. Wzrost płatności bonami odnotowano w połowie lutego br., m.in. w związku z łagodzeniem obostrzeń, uruchomieniem działalności hotelowej oraz częściowym przywróceniem działalności kulturalnej i sportowej, przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego.

Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 r., choć realizacja usługi będzie mogła nastąpić w późniejszym terminie. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące wykorzystania bonów i ewentualnych możliwości wydłużenia terminu realizacji programu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet to rozwiązanie nie poprawi znacząco sytuacji branży. Kolejny sezon to znów jedynie walka o przetrwanie, trudno mówić o inwestycjach i poprawie konkurencyjności. Trudno powiedzieć, jak klienci zareagują na prawdopodobne podwyżki cen stanowiące prawdopodobna reakcję na skrócony sezon i brak alternatywy w postaci natężenia wyjazdów zagranicznych. Najbliższe miesiące to na polskim wybrzeżu próby ratowania stabilności sektora turystyki, ale tez przygotowania do poważnej dyskusji o jej przyszłości, także z uwzględnieniem koncepcji polityki państwa w tym zakresie.