Andrzej Pieśla

Roczne wydatki rodziny mieszkającej w Choszcznie na usługi komunalne to blisko 5 tysięcy złotych. Nikt w roku ubiegłym nie wydawał na te cele więcej.  

Portal Samorządowy we współpracy z firma Curulis sporządził ranking najdroższych miast do życia w Polsce. Opiera się on na cenach nieruchomości oraz cenach usług komunalnych. Pierwszy parametr bazuje na danych Narodowego Banku Polskiego, jego wartości reguluje rynek, wobec tego w oczywisty sposób na czele zestawienia plasują się największe ośrodki miejskie. Dla równowagi poziom cen usług komunalnych podsumowano różnicując mniejsze i większe ośrodki.

W rankingu miast pod kątem cen nieruchomości dominuje Warszawa, gdzie zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym za metr kwadratowy mieszkania trzeba płacić ponad 10 tysięcy złotych. Drogo jest także w Trójmieście, zarówno w Gdańsku, jak w Gdynie. Szczecin plasuje się na 8. pozycji pod względem średnich transakcyjnych cen nieruchomości na rynku pierwotnym oraz na 9. w klasyfikacji średnich cen dla rynku wtórnego.

Najdroższe miasta – transakcyjne ceny nieruchomości (2020, zł/metr kw.)

W zestawieniu najdroższych miast powiatowych wysoko plasują się ośrodki z Pomorza Zachodniego i Śląska. Najwyższe wydatki na usługi komunalne (4 926 złotych rocznie) cechują Choszczno, na 4.pozycji sklasyfikowano Kamień Pomorski, niewiele dalej plasuje się Wałcz (11. miejsce) i Myślibórz (21. miejsce). Najtańsze do życia pod tym względem miasto na Pomorzu Zachodnim to Goleniów. Średnioroczne wydatki rodziny na usługi komunalne w województwie zachodniopomorskim w roku 2020 wynosiły 614, 89 zł, co plasuje region na 4. miejscu w kraju. Najniższe wydatki na cele komunalne ponoszą mieszkańcy miast powiatowych na Podlasiu. Dla rodziny z Zambrowa roczny koszt usług komunalnych wynosi 1 611 złotych.

Ranking najdroższych miast powiatowych ze względu na roczne wydatki komunalne (2020, w zł)