Tomasz Augustyn

Portal rezerwacyjny Travelist.pl zapowiada na 2022 roku jeszcze większe zainteresowanie turystyką krajową, w dużej mierzę ukierunkowaną na realizację bonu turystycznego.

Z puli środków dostępnych bonu turystycznego jest jeszcze sporo do wzięcia. Według ZUS do czerwca 2021 r. skorzystało z niego 15% Polaków. Sytuacja zmieniła się jednak po wakacjach – na początku września informowano, że Polacy wykorzystali przeszło 1,7 mld zł z całkowitej puli 4 mld zł. Najwięcej płatności z użyciem bonu dokonano w lipcu oraz sierpniu – stanowiły one odpowiednio 33% i 36% wszystkich transakcji w tych miesiącach. Bonem płacono głównie za pobyty nad Bałtykiem – stanowiły one 47% wszystkich transakcji z wykorzystaniem bonu w 2021 roku. Transakcje z użyciem bonu turystycznego na portalu Travelist.pl miały znacznie wyższe wartości, co wiąże się z tym, że połowę transakcji z wykorzystaniem bonu realizowano w hotelach 4-gwiazdkowych, a 31% w hotelach 3-gwiazdkowych. W okresie wakacyjnym największym zainteresowaniem cieszyło się nadmorskie wybrzeże, gdzie urlop spędziło 38% klientów Travelist.pl, i to mimo wyższych cen noclegów. Według danych portalu ceny te w nadmorskich, jak i górskich kurortach wzrosły o 9% względem 2020 roku oraz o 17% w stosunku do 2019 roku. Rosnącemu zainteresowaniu krajową turystyką towarzyszy stopniowy powrót do turystyki zagranicznej, choć będzie on jeszcze powolny. W cenie są oferty Last Minute – organizowanie podróży na ostatnią chwilę, ukierunkowanie na elastyczność cenową oraz tworzenie ofert z możliwością anulacji lub zmiany terminu wyjazdu.

Dotychczasowa kwota uzyskana z tytułu płatności bonem wyniosła blisko 2 miliardy złotych. Dzięki wprowadzonym w ostatnich tygodniach zmianom będzie można nim zapłacić za rodzinny wypoczynek aż do 30 września 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecku do 18 roku życia i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Osoby uprawnione, które dotychczas nie aktywowały przysługującego im świadczenia, mogą to zrobić logując się na swój profil na PUE ZUS. Szczegółowa instrukcja aktywacji bonu dostępna jest na stronie Polskiego Bonu Turystycznego. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Każde dziecko z niepełnosprawnością może otrzymać bon o łącznej wartości 1000 zł. Aktywacja odbywa się poprzez indywidualne konto osoby uprawnionej, która w swoim profilu PUE ZUS ma przyznane świadczenie podstawowe. Osoby, które jeszcze nie wykorzystały aktywowanych bonów, lub wykorzystały je częściowo, na swoim profilu PUE ZUS mogą także sprawdzić stan posiadanych środków.

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym i ma postać 16-cyfrowego, unikalnego kodu, który nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można wykorzystać go w ponad 29 tysiącach obiektów w całej Polsce. Bonem można zapłacić zarówno za wypoczynek rodziny, ferie, wakacje czy jednodniowe wycieczki, jak i zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży – szkolne wycieczki, zimowiska, kolonie i półkolonie, obozy, turnusy rehabilitacyjne czy imprezy turystyczne, łączące min. 2 usługi.